Ahmet Akpınar itiraz gerekçelerini açıkladı

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

1 maç seyircisiz oynama cezasının kupa yarı finalinde değil, ligdeki Gençlerbirliği maçında uygulanması için tahkime başvuran Beşiktaş’ta yönetici Ahmet Akpınar gerekçeleri açıkladı.

Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akpınar’ın kulübün resmi sitesinden yaptığı açıklama şöyle;

“Günlerdir var olan tartışmanın sebebi Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin açık olmamasıdır. Kulübümüze Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin 52-5 bendi gereğince 4. kez ihlalden dolayı, ceza verilmiştir. Bu maddede bu cezayı alan kulüp bir resmi müsabakayı seyircisiz oynar, ayrıca ikinci fıkrada öngörülen 60 bin lira para cezasını öder. Aynı maddenin 9 bendinde ise, “Bu maddede anılan fiiller yönünden lig ve kupa müsabakaları ayrı değerlendirilir” denmektedir. Bunun anlamı lig ve kupa ayrı ayrı değerlendirilir. Nasıl ki, Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin 92. maddesinin aynı kategorilerdeki müsabakalarda üst üste ya da aralıklı toplam 4 sarı kart gören futbolcu cezalı duruma düşerse, 52. maddeye göre 3 kere çirkin ve kötü tezahürattan para cezası alan kulüp 4. kez ihlali halinde müsabakayı seyircisiz oynama cezasını gene kendi sahasında oynayacağı ilk resmi lig maçında çekmesi gerekir.

Kulübümüz, daha önce 3 kez Spor Toto Süper Lig’de 1 kez de Ziraat Türkiye Kupası’nda çirkin ve kötü tezahürat sebebiyle cezalandırılmıştır. Kayserispor karşılaşmasında verilen ceza kulübümüzün Spor Toto Süper Lig’de almış bulunduğu 4. cezadır. Ve bu ceza lig maçı nedeniyle verilmesinden ötürü, cezanın infazının da lig maçlarında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda 25 Mart Cuma günü sabah Futbol Federasyonu’na yazılı olarak başvurulmuş olup, bu başvurumuza aradan 4 gün geçtikten sonra ve daha henüz karar kesinleşmeden, cezanın infazının Gaziantepspor maçında yapılacağı bildirilmiştir.

Bu cevap üzerine Tahkim Kurulu’na yapacağımız başvurumuzda cezanın kaldırılmasının istenmesinin yanı sıra, cezanın hangi maçta infaz edileceği hususunun da saptanmasını talep edilecektir.

Kulübümüz daha önce lig ve kupa maçlarında çirkin ve kötü tezahürattan toplam 4 kez cezalandırılmıştır. Eğer bugün kulübümüze Futbol Federasyonu tarafından verilen cevap doğru kabul edilir ise, bunun anlamı ‘lig ve kupa cezaları birarada değerlendirilmiş’ olur ki, bu durumda 52-6 maddesi gereğince kulübümüze verilecek para cezasının 120 bin TL olması gerekirdi. Ancak kulübümüze 52-5 maddesine göre para ceza verildiğine göre, ‘lig ayrı kupa ayrı değerlendirilmiş’ olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır, bu da cezanın infazının ilk lig maçı olan Gençlerbirliği karşılaşmasında yapılması gerektiği anlamına gelir.

Tahkim Kurulu’na yapacağımız itirazımızın bir dayanağı da cezaların ve sevklerin eşit yapılmadığı hususudur. Buna örnekler vermek gerekirse;

Kulübümüze Kayserispor maçında verilen cezanın dayanağı maç içinde 8 kez toplam 107 saniye süreli çirkin ve kötü tezahürattır. Oysa ki, 29.01.2011 tarihinde oynanan Bursaspor-Galatasaray arasındaki Spor Toto Süper Lig karşılaşmasında temsilci raporunda açıkça yazılı olduğu üzere, Bursaspor seyircisi 10 kez ve toplam 108 saniye çirkin ve kötü tezahüratta bulunmuş, keza Galatasaray seyircisi 8 kez 120 saniye süre ile çirkin ve kötü tezahüratta bulunmuştur. Bu temsilci raporunun varlığına rağmen Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Müffettişleri tarafından, Bursaspor kulübünü çirkin ve kötü tezahürattan PFDK’ya sevk etmemiş, Galatasaray A.Ş. için ise, çirkin ve kötü tezahürattan PFDK’ya sevk edilmiş olmasına rağmen, PFDK’nın 03.02.2011 tarih ve 63 sayılı toplantısında almış bulunduğu 5 nolu kararı gereğince Galatasaray A.Ş. hakkında çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle isnad edilen ihlalin unsurlarının oluşmadığından ceza tayinine mahal olmadığına karar verilmiştir.

Keza kulübümüzün Fenerbahçe ile 20.02.2011 tarihinde yaptığı Spor Toto Süper Lig karşılaşmasında gene temsilci raporunda misafir takım Fenerbahçe seyircisinin 9 kez 111 saniye çirkin ve kötü tezahüratta bulunduğu yazılmış olmasına rağmen, Fenerbahçe hakkında bu konuda bir sevk de yapılmamıştır.

Yazılı ve görsel basında yer aldığı üzere Fenerbahçe’nin Kasımpaşa ile oynadığı Spor Toto Süper Lig karşılaşmasının öncesi ve sonrasında, yoğun şekilde özellikle kulübümüz aleyhinde olmak üzere yoğun ve sürekli şekilde çirkin ve kötü tezahüratta bulunulmuş olmasına rağmen PDFK’ya sevk yönünde hiçbir işlem yapılmamıştır.

Kulüp olarak Federasyon’dan isteğimiz, cezaların eşitlik ilkesine uygun olarak verilmesidir.

Bu açıklamaları yaparken amacımız diğer kulüplerin neden ceza almadığını ya da ceza almaları için sevklerinin yapılmasını istemek değil, yapılan çifte standardın spor kamuoyu tarafından bilinmesini temin etmektir.

Tahkim Kurulu’na yapacağımız itirazın amacı, maç seçmek değildir. İsteğimiz TFF kurallarının hakkaniyete uygun tam bir eşitlik içinde uygulanmasıdır.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Futbol Disiplin Talimatnamesi eksik, anlaşılmaktan uzak ve tartışmaya son derece açıktır. Özellikle cezaların ne şekilde infaz edileceği hususunda tam bir açıklık taşımamaktadır. Bu nedenle Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin yeniden düzenlenerek, tartışmasız ve herkesin anlayabileceği hale getirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Kulübümüz, ileride çok daha büyük tartışmalara sebep olacak bu karışıklığın giderilmesi hususunda TFF’ye bir kez daha yol gösterici ve uyarıcı görevini yerine getirmiştir.”

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: