HaberJorge MendesNe Oldu ?Spor Haberleri

Beşiktaş Jorge Mendes’den kurtuluyor!

demiroren ronaldo mendes ahmetbulut bp
Yıldırım Demirören, Jorge Mendes ve Ahmet Bulut

FIFA, Beşiktaş’ın neredeyse tüm yabancı transferlerinin altından çıkan dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes ile Chelsea’nin eski yöneticisi Peter Kenyon’un fon şirketlerini araştırmak için komisyon kurdu. Beşiktaş Haberleri…

Bloomberg’in haberine göre Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) fon şirketlerinin işleyişinde kusur bulursa Beşiktaş’ın da aralarında olduğu bazı kulüplere transfer yasağı dahi gelebilecek. Peter Kenyon’un yatırım şirketi Creative Artist Agency ile Jorge Mendes’in menajerlik şirketi Gestifute, FIFA tarafından detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Barcelona Üniversitesi Profesörü Jose Maria Gay’in yazdığı rapora yer verilen haberde fon şirketlerinin işleyişi şöyle anlatılıyor:

“Gestifute’nin yatırımcıları, kazançlarını artırmak için fona bağlı futbolcuların transfer olmasını istiyorlar. Ancak FIFA kurallarına göre 3. kişilerin transfere etki etmeleri yasak. Bu yasağa uymayan kulüplere para veya transfer cezası veriliyor. Fona minimum 250 bin dolar veren yatırımcılar, 18-23 yaş aralığındaki bir futbolcunun transfer haklarını, anlaşmalı olduğu kulüpten 1 milyon dolara alabiliyor. Bu futbolcu ileride transfer olduğunda ise transfer hakkını elinde tutan yatırımcı belli bir pay alıyor.”

Profesör Gay’in yazdığı raporda fon şirketi ile sürekli transfer yapan başta Beşiktaş ve Sporting Lizbon olmak üzere birçok kulübe transfer yasağı gelebileceği ileri sürülüyor. Hatırlanacağı gibi Jorge Mendes’in sahip olduğu menajerlik şirketiyle Beşiktaş birçok transfer yapmış, Quaresma, Fernandes, Simao, Hugo Almeida, Julio Alves, Bebe ve Sidnei’i kadrosuna dahil etmişti.

Beşiktaş’ın Hugo Almeida’yı ortaklaşa aldığı fon şirketinin Jorge Mendes’e ait olduğunu da NationalTurk ortaya çıkarmıştı.

[adrotate banner=”182″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu