Beşiktaş’ta ağaç katliamı! Adakent sitesindeki ağaçlar böyle katledildi

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İstanbul’un göbeğinde ağaçlar böyle gitti! Beşiktaş’ın nefes aldığı son yeşil alanlardan biri olan Levazım Mahallesi Adakent sitesi yanındaki ağaçlar böyle kesildi. / Video…

Boğaziçi öngörünümüne dahil olan ve siluet açısından önem arz eden bir bölgede yer alan, konumunun yanında büyüklüğü ve kamu elinden özel bir mülkiyete satılmasıyla defalarca imar değişikliğiyle gündeme gelen arazi, çevre halkının yeşilini ve huzurunu bozacak bir inşaat girişimine de sahne olmuştu.

Bu sabah başlanan çalışmaların yasaya uygun olup olmadığı bilinmezken yapılan şikayetler sonunda Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı ekipler bölgeye gelerek kesilen ağaçları tespit etti.

Mahalle sakinleri, yoğun konut yapılması planlanan arsadaki işlemin İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararlarına ve 3194 sayılı yasa ve yönetmelikleri ile imar ve şehircilik ilke ve hukuku ile kamu yararına ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırılıklar taşıdığını ileri sürdü.

Ayrıca bölgede oturanlarının şikayetiyle bu arsanın plan tadili yapılmadan önce sahiplerinin Darülaceze Müessesi, Darüşafaka Cemiyeti, Kemaliye Belediyesi, Erzincan İl Özel İdaresi, İstanbul Üniversitesi Vakfı, Kemaliye ve Hazine Arazisi olduğu, ancak plan tadilinden 1 gün sonra (29/11/2005’den) sahip değiştirmesi ve kamunun açıkça zarara uğratıldığı da iddia edilmişti.

Haberin belgeleri ve görüntüleri için tıklayın

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: