Beltaş işçilerine HDP’den destek ziyareti

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş’de çalışan işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken işten çıkartılan ve ardından direnişe başlayan Genel-İş Sendikası üyesi 239 BELTAŞ işçisinin direnişi 51’inci gününde devam ederken, HDP İstanbul İl Örgütü, işçilere destek ziyaretinde bulundu.

12 gün önce greve giden işçilerden açlık grevi başlatan 5’inin süresiz dönüşümsüz açlık grevi ise 5’inci gününde. “İşten atılan işçiler geri alınsın”, “Taşerona geçit vermemek için açlık grevindeyiz” pankartlarının asıldığı grev alanına gelen HDP İstanbul Eş Başkanı Şamil Altan, direnişteki işçilerin arkasında olduklarını belirtti. Direnişe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Zeynel Yiğit, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı’nın kendilerine, CHP’li Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın konuya ilişkin CHP Genel Merkezi tarafından Ankara’ya çağrıldığı bilgisi verdiğini aktardı.

CHP’li belediyenin, direniş başlatan işçilere sivil kişilerle saldırı gerçekleştirdiğini belirten Yiğit, “Bu faşizan bir tutumdur” dedi. Direnişte kararlı olduklarının altını çizen Yiğit, sorunun çözülmemesi halinde açlık grevini Ankara’ya taşıyacaklarını kaydetti. Beşiktaş ile Hakkari belediyelerinin “Kardeş belediye” hukukunu geliştirdiğini hatırlatan Yiğit, Hakkari Belediyesi yönetimi ve Hakkari halkına çağrıda bulunarak, “Bir bölgede gideceksiniz bir belediye ile kardeş belediye ilan edeceksiniz bu çok anlamlı, ama burada da geleceksiniz işçilerinize saldırıda bulunacaksınız. Ben başta Hakkari belediye başkanımız olmak üzere Hakkari halkına şunu söylüyorum; Murat Hazinedar, kardeşliğin nasıl olması gerektiğini kavrayamamıştır. Kardeşliğin nasıl olması gerektiğini öğretmemiz lazım” dedi

HDP İl Örgütü olarak destek ziyaretinde bulunduklarını aktaran Şamil Altan da “BELTAŞ işçileri ile daha önceden sıkı bir ilişki geliştirmiş olmamız gerekirdi, ama bundan sonra onlarla daha sıkı birlikte olacağız. Arkadaşlarımızın direnişleri ile mutlaka sonuç alacaklarını biliyoruz. Sonuna kadar da arkalarında olacağız” diye konuştu.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: