BJK HaberleriHaberSpor Haberleri

“Barcelona ve Real Madrid bizimle oynarken tedirgin olur”

fikret orman 2048166

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman yüksekten uçarak “Barcelona ve Real Madrid bizimle oynarken tedirgin olur” dedi.

Fikret Orman’ın yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamalar şöyle;

İlk 3 sene bizden bir şey beklenmesin demiştim. Slaven hocanın son sezonunda da şampiyon olmamız lazımdı. Özellikle Liverpool maçından sonra takım büyük bir kırılma yaşadı. Hocanın sanırım aklında o dönemde Westham’a gitme gibi planları vardı. Stat biraz gecikti. Şimdi planladığımız gibi gidiyor.

2 olunca 3 neden olmasın deniyor. Fenerbahçe ve Galatasaray’da hedefleri şampiyonluk olan kulüpler. Biz her sene şampiyonluğun adayıyız.

Stat Beşiktaş’ın hayatında çok şeyi değiştirdi. Emek verilerek yapıldı bu stat. Kimse buraya bedava giremez. Her şey kayıt altındadır. 5 yıldır hiç yolumuzdan sapmadan sözümüzün arkasındayız. Sayın Demirören dönemi ile alakalı herkes tenkitler verdi. O dönem incelensin deniyor. Ben bulguların biletler hakkında olduğunu söyledim. Bu kadar bileti alanlar nerede? Biletlerin parası nereye gitti? Ben bunu takip ettim. 2012-2013 senesi kapalı tribün bomboş. Bilet vermediğimiz için boş kaldı. Parasını veren herkes girsin dedik. Çok sıkıntılı günlerdi. Pasolige hayır kampanyaları başladı. İnsanlar maça gitmesin diye. Oruçlu ağzımla söylüyorum. Kombine niye alamıyoruz diyenler var. 42 bin kişilik stadımız var. 30 bin kişilik kombine çıkıyoruz. 2 bine yakın rakip taraftara veriyoruz. Geriye kalıyor 6-7 bin bilet. Onlardan da fazla gelir elde ediyoruz. Birazcık da kısmak istiyordum ama mümkün değil. Çok fazla talep var. Çıktığı gibi bitiyor. Alamayanlar olay bile çıkardılar. Beşiktaş’ı yönetenler Beşiktaş ile alakalı aldıkları parayı haksız harcamıyorlar ve kimseye özel bir muamele yapmıyoruz.

Stadı yıkmamız ile beraber büyük bir özlem oluştu. Bizim bir çarşı kültürümüz var. İnsanlar aileleri ile orada eğlenip, ağaçlı yoldan maça gitmeyi özlediler. Takımda iyi gitti, stat da muhteşem oldu. İnsanlar rahat giriyorlar. Ligde 32.000 kişi ortalama ile oynadık. Avrupa’da 37.500 ortalama ile oynadık. Rakip tribünlerini ayırıyoruz 2 kişi geliyorlar. Koskoca tribün boş kalıyor. Ya bunu alacaklar, ya da bize bırakacaklar.

Bizim Beşiktaş kültürümüz var. Biz takımı buna yönelik kuruyoruz. Transfer döneminde bir tek scout olarak oyunculuğuna bakmıyoruz. Karakteri de önemli. Biz Şenol hocamın işine karışmayız. Çok Ümraniye’ye gitmem. Gittiğimde Şenol ağabey ile sohbet ediyorum. Onu biraz rahatlatmak istiyoruz. Kakara kikiri yapıyoruz. Şenol hocayı 1980’li yıllardan bu yana tanırım. Şenol hoca ile ilişkilerimiz hem hoca hem başkan olarak devam eder. Aynı zamanda çok sevecen bir ilişkimiz var.

Karadenizliler zor insanlardır. Benim babam çok zor bir adamdı. Onlar yapı itibari ile hiç bir şeyden memnun olmazlar. Aynaya baksa kendini beğenmez. Bu bizim yapımızda var. Şenol Hoca’da da mükemmelliyetçi yapı vardır. Yufka yüreklidir. Ben çok zorlanmıyorum. Mustafa Denizli ile çalışmadım. Onu soruyorum çok zordur diyorlar. Fatih hocayıda soruyorum zor diyorlar. Kariyeri olan hocalar zordur. Normal.

Hocamız kovulacak bir adam değil. Taraftar ile hocanın arasında inanılmaz bir bağ oluştu. Bu bağı ben oluşturmadım. İyi de bir başarı var. İyi niyetli bir hoca. Namuslu bir adam. Transfere biz kararız. Gelipte bir gün bu böyle yapılsın demez. Fikirleri olursa ağzından zorla alırım. Çok önemli vasıfları var. Zorlukları da var. Bu hepimizde var. Biz hocamız ile devam edeceğiz.

Maaş konusunda hocamız ile bir konuşma yapmadık. Ortada bir başarı varsa şartlar değişebilir. 2-3 senelik anlaşma yapacaksak o zaman tekrar yeni şartları oturur konuşuruz. Zaten 1 senelik sözleşmesine devam edeceğiz. Kendisine de hocam süre ile alakalı düşün dedim.

Maçı izlerken elimde tespih olur. Dua ederim. Bazı zamanlarda daralıyorum ve koridora çıkıyorum. Sigara içiyorum. Bırakmayı düşünüyorum.

Çocuklarım iyi yetiştiler. Annelerine de teşekkür ediyorum. Onlar da benimle beraber gurur duyuyorlar. Beşiktaş fedakarlık gerektiriyor. Küçük kızımın büyüme zamanında ben başkan oldum. Biz çocuklarımız ile beraber oluruz. Vakit geçirmekten keyif alırız, tatil yaparız. Huzursuz olduğum zaman çocuklarım bana huzur verir.

Bu senenin en büyük dezavantajı fazla değişiklikti. Geçen sene stadımız yoktu. Fazla transfer yapmamız bizi etkiledi. Başakşehir’e de teşekkür etmek istiyorum. Müthiş bir rekabet yaşadık. Başarılı bir sezon geçirdiler. Hiç birbirimiz ile alakalı seviye düşürmedik. Onlara da centilmenlikten dolayı teşekkür ediyorum. Biz de normalde Nisan sonunda şampiyonluk bekliyorduk. Olmayacak bir beklenti değildi. Başakşehir maçında çok kötü oynadık. Hayret içerisinde kalmıştık. Avrupa maçlarının arifesinde bazen takımlar iniş, çıkış sağlıyor. Bu sezon az transfer ile geçmek istiyoruz. En fazla 3 oyuncu alacağız. Belki 2 stoper alabiliriz. Sağ kanat alabiliriz

Geçen sene Fenerbahçe’ye gelmeden evvelde ilgilenmiştik. Lens, Kiev’e gitmeden evvel de ilgileniyorduk. Oraya gitti, orada da ilgilendik. Geçen senede alacaktık. Devre arasında Çin’e gidebilirim diye kılavuz istemişti. Beşiktaş sıçrama tahtası değil. O yüzden olmadı. Bu sene bakacağız. Olabilir de, olmayabilir de. Çok ısrarcı değiliz. Kimi almadıysak hayırlı oldu, kimi aldıysak hayırlı oldu.

Beşiktaş’ta al al dönemi bitti. Sat sat, al dönemi var. İyi fiyatı bulursam hepsini satarım. Bizde satılmayacak oyuncu yok. Yeter ki bedelini bulsun. Bu profesyonel bir iş. Kendin ile alakalı çok duygusal yaklaştığın sporcular ile alakalı duygusal kırılmalar yaşıyorum. Siz amatörce yaklaşıyorsunuz, oyuncular işine geldiğinde profesyonelce yaklaşabiliyor. Sosa’ya gözümüzün nuru gibi baktık, iyi bir teklifin ardından ben profesyonelim dedi. Gitmek isteyen yok ama talepler oluyor. İstediğimiz hedeflere ulaşırız gibi görünüyor.

Oğuzhan’a teklif yok. Oğuzhan çok kaliteli bir insan. Bu sene daha iyi bir sezon geçirebilirdi. Yavaş yavaş oturuyor. Cenk’i Çin’e satmam dedim. Oğuzhan’ı da Beşiktaş’tan üst düzey bir kulüp olursa gidebilir. Oğuzhan, Leicster City’e gidemez. Daha iyisine gitmeli. Müthiş bir ailesi vardır. Bizim evimizin oğlu gibidir. Onun nerelerde başarılı olacağını biliyorum. Kim gidiyorsa, düşüş yaşıyor.

Futbolda yarın ile alakalı büyük konuşmak doğru değil. Bizim planlarımız içerisinde şuanda Gomez yok. Beşiktaş büyük bir kurum. İnanılmaz derecede profesyonel yönetilen bir kurum. Gomez’e göre strateji yapmayız. Zaman ne gösterir bilemiyorum. Dün ligde kaldılar. Biz şampiyon olduk.

Tolgay bütün İtalya’yı geziyor ama bana teklif gelmedi. Tolgay da sevdiğimiz bir oyuncu. Zor bir sakatlıktan çıktı. Şimdi üstüne koya koya gidiyor. Sözleşmesinin uzatılmasını Umut Güner konuşuyor. Uzatacağız.

Adriano hiç bir yere gitmiyor. Kalıyor. Teklif gelir, Adriano gitmek ister, satarız. Şu anda böyle bir şey yok.

Demba Ba’nın takımda kalmasını istiyorum. Hatta 2-3 sene kontrat istiyoruz. Müthiş bir santrafor. O konuda çaba harcayacağız.

Genel Kurul diyor ki borç aşağıya insin. İsmim cimriye çıkmış. Basketbol takımı da başarılı. Makül bir bütçe ile oynuyoruz. Bir yandan da hayatın gerçekleri var. Beşiktaş borçlu bir kulüp. Onların söyleyebileceği tek konu budur.

Talisca’nın 1 senelik kiralık hakkımızı kullandık. Daha sonra 1 senelik Benfica ile kontratı kalıyor. UEFA ile anlaşmamız önümüzdeki sezon bitiyor. Bu kurallar bize avantaj getirdi. Rakiplerimizde bütçelerini düzgün harcamak zorunda. Rekabet uygun bir şekilde gidiyor. Talisca ile alakalı önümüzdeki sene daha agresif bir talebimiz olabilir. Önder Özen, Futbol Direktörü olduğundan bu yana Talisca’yı takip ediyoruz. Önder hoca Talisca için ‘cılız bir çocuk var ama büyük yıldız olacak’ demişti.

Bizim bir Scout ekibimiz var. Başlarında Gökhan Keskin ve Fikret Demirer var. Onlarında başlarında Metin Albayrak var. 10’nun üzerinde Scotumuz var. Onlar oyuncuları tek tek görürler. Beğendiklerini kendi aralarında kararlaştırıp gidip izlerler. Sonra Metin Albayrak gider görür. Biz hoca ile fikir alışverişi yaparız. Sonucunda biz kararı verdikten sonra iş mali tarafına geliyor. Mali tarafını Umut Güner ile beraber ben götürüyorum. Yöneticileri tenkit ediyorlar ama orada tenkit edilecek kişilerin başında ben geliyorum. Çok sık maça giderim. Metin de çok seyreder. Gözü bozuldu. Bu işin püf noktası orasıdır. Doğru transfer yaparsanız hem mali hem sportif açıdan başarı yakalıyorsunuz.

Devre arası transferler riskli transferlerdir. Boyko’yu aldık, Beşiktaş’ta tutmadı. Tolga’dan formayı alamadı. Mitrovic, Hırvat Milli takımının stoperi. Çok kabiliyetli bir oyuncu. Sezon başı kampını bir yesin, ondan sonra bakacağız.

Oynamayan oyuncular ile vedalaşacağız. Satmak istediklerimiz var. Bazılarını kiraya verebiliriz. Sonucunda ayrılacağımız oyuncular var. Yeni transferlere yer açmalıyız. Bazı oyunculara devre arasında oynayın dedim Beşiktaş’ı bırakmak istemediler. Veli’nin başka bir kulüpte oynamasına müsaade ettim. Gökhan Töre dönecek. Beşiktaş’ta kalsın istiyorum. Gökhan müthiş kabiliyetli bir çocuk. Kendini çok fazla olağanüstü görmeyecek. Olağanüstü yetenekleri var, çalışacak. Beşiktaş büyük bir kurum. Beşiktaş, Westham’dan daha büyük bir kurumdur.

Gökhan İnler çok iyi çocuktur. Hem Umut Güner ile hem benimle sık sık konuşur. Gökhan İnler de kalacak. Hoca da ben de çok üzgünüz. Müthiş bir profesyonel ve karakter.

Biz Lyon’u orada geçerdik. Bu sene 2-3 tane maç beni çok üzdü. 80. dakikada 1-0 galipsin ve iki tane basit hatadan gol yiyor. Beşiktaş takımı öyle basit goller yemeyecek. Beni en çok üzen maç D.Kiev maçıdır. Mübariz yanımdaydı. Hakemin doğrayacağını söyledim ve dediklerim oldu. Napoli maçında çok mutlu oldum. Napoli oynadığımız takımların hepsinden iyidir. Derbilerde çok başarılı değildik. Bir tek Galatasaray’ı orada yendik. Fenerbahçe ile beraberliklerimiz var. Trabzon’daki 3-4lük maç müthişti.

Aboubakar’ın kalmasını istiyoruz. Hayırlısı ise olur. Çok inanılmaz ısrarcı değilim. Almadığımız her oyuncu ve aldığımız her oyuncu bizim hayrımıza oldu. Aboubakar iyi bir karakter. Beni çok kızdırdığı maçlar da var. Afrika kupasından geç dönmesine de kızdım. Beşiktaş’ta kalmasını istiyorum. Şenol hoca ile daha iyi olabilir.

Talisca da müthiş bir oyuncu. Kaleyi gördüğünde ne yapacağı belli olmuyor. Bazı dakikalarda maçtan kopuyor. Gaziantep maçında hocanın alacağını düşündüm. Bende hoca olsam alırdım. Fakat geldi 2 tane gol attı. Enteresan bir oyuncu.

Kjaer’den daha iyisini alacağız. Stoper boylu olacak. Çünkü artık forvetler çok kuvvetli. Kafası ve ayakları iyi olacak. Süratli olacak. Bu dediklerin olduğunda adam santrafor oluyor. Hem ayakları iyi hem çok süratli stoper Barcelona’da yok. Çok zor bulunuyor. Araştırıyoruz. Elimizdeki maddi imkanlar belli. Canım çok cennet istiyor ama günahlar koy vermiyor. Mangalı, Ümraniye’de yapacağız. İlgilendiğimiz bir oyuncu. City ne yapmak istiyor bilemiyorum. Daha konuşmaya girmedik.

Tamer 2001 senesinde Beşiktaş’a transfer olurken Trabzonspor’dan ben transfer ettim. Görüşmeleri ben yapıyordum. Şenol hoca ile 2 senedir beraber çalışıyor. Kendisi ile konuşmadım. Ayrılmak istiyorsa benimle konuşur. Benim kalbimi kırarak bir hareket yapmaz. Tamer bana sormadan bir şey yapmaz. Şenol hocada ile de görüşmesi lazım. Netice itibari ile onun amiri o. Bana herhangi bir talebi gelmedi. Gelsin konuşalım. Ben kalmasını isterim. Tamer bir projeydi. Tamer, Güneş’ten sonra hocalık yapsın projesidir.

Beşiktaş maçlarında çok taraf ve stres içerisinde oluyorum. Futboldan da iyi anlarım. Beşiktaş maçlarından daha çok diğer maçları seviyorum. Orada gerilmiyorum.

Bu sene Ronaldo inanılmaz iyi oynuyor. R.Madrid’in buraya gelmesinin en büyük sebebi odur. Normalde Messi’yi daha çok beğeniyorum. Ronaldo ‘Türkiye’ye gelsem bir tek Beşiktaş’ta oynuyorum’ dedi. Bundan sonra her sene Ronaldo. Quaresma da acayip çalışkan bir adam. Talisca ile beraber frikik atıyorlar. Türk oyuncularının bunları görmesi lazım. Antrenman bittiği gibi gitmemeliler. Ronaldo flan inanılmaz çalışıyor. Çalışmak onların hayatlarının bir parçası.

Ricardo’nun kabiliyetleri tartışılmaz. Onun adaptasyonu ve kulübe bakışını tartışırım. Hiç bir oyuncu kulübümüzden büyük değildir. Beşiktaş’ı aşağıda gören birileri ile tenimiz uyuşmaz. Ricardo buraya geldiğinde 20 bin 30 bin kişi ile karşılanmış. Kendini Beşiktaş’ın üzerinde görüyordu. Bende öyle olmadığını ona hissettirdim. Daha sonra geri gelirken bunu anladı. Burası onun evi. Taraftarın sevgilisi. Çocuğu Beşiktaş’ta top oynuyor. Belki ileride Beşiktaş’ta farklı bir yerde görev alır.

Atiba’nın futbolu bittikten sonra Beşiktaş’ta görev almasını istiyoruz. 2 sene daha sözleşmesi var. Biz onunla 5 sene daha götüreceğiz (gülerek). Bütün oyuncularımızın ailesi ile biz mutluyuz. Onu bozacak bir şeye müsaade etmem.

Beşiktaş resmi bir kurum. 2 milyon Euro vermek mümkün değil. Advoocat’ın Beşiktaş maçından sonra verdiği demeçlerde iyi değildi. Kariyerine yakışmıyor. Zaten yeteri kadar kötü anıları var. Allah yolunu açık etsin.

Beşiktaş’ın taraftar sayısını 100-150 milyona çıkarmak istiyoruz. Türkiye’de belirli bir büyüklüğe ulaştık. Artık uzak doğu bizim hedef pazarımız. Futbol takımımız oralara daha fazla gidecek ve maçlar yapacak. M.United’ın 650 milyon taraftarı var. Bizim neden olmasın?

Beko, Beşiktaş’a Türkiye için sponsor oluyor. Beko, Barcelona’ya uluslararası marka olmak için sponsor oluyor. Bizim biraz global de hareket etmemiz lazım. THY ile çalışmalar yapıyoruz. Çin şirketleri ile de görüşmemiz var. Emek ile gelen şey süreklilik arz eder, şans ile gelen şey şanssızlıkla gider.

Çok uzun zamandır beraber çalıştığım arkadaşlarım var. Memnun olduklarım var, olmadıklarım da oluyor. Genel itibari ile memnunum. Bu benim tek başıma yaptığım bir şey değil. Çoğunlukla Çebi bey ile istişareler ederim. Deniz bey önemli işler yapıyor. Ahmet Ürkmezgil’den Cihat bey’den Metin’den memnunum. Önemli işler yapıyorlar.

Ufuk’ta Beşiktaş’ın basketbol şampiyonluğu var. Eğitim kurumları çatısı altında bir şeyler yapacağız. Kabataş ile beraber yapıyoruz. Görev süremiz bitmeden sonuçlar görüşmeye başlanır. Çok yoruluyorum. Herkes herşeyi bizden istiyor. Yaptıkça daha fazlasını istiyorlar. Beşiktaş güvenilir ve saygı duyulan bir kurum. Oraları sağladığımız için mutluyum. Ben geldiğimde ‘batacak mıyız’ deniyordu. Şimdi geldiğimizden itibaren Türkiye’nin tek büyüğü olduğumuzu gösteriyoruz. Biz kimseyi hor görmüyoruz. Beşiktaş’ın hakları korunmuyor deniyordu şimdi Beşiktaş’ın kollandığı konuşuluyor. Dünya çapında organizasyonlar yapıyoruz. Kontrolü çıkarttığımız haberler ile spor kamuoyuna örnek olduk. Beşiktaş, Avrupa’da saygı duyulacak bir kulüptür. Barcelona ve Real Madrid bizimle oynarken tedirgin olur. Çok çalıştık, emek harcadık. İnşallah kamuoyuda farkındadır. Bunlar kendiliğinden olmuyor.

Yine tekneler ile geleceğiz. Türkiye’nin tek yalı stadyumu bizde olduğu için denizden geleceğiz. Havada karada denizde Beşiktaş olacak. Sonra güzel bir organizasyonumuz var. Bizim kendi stadımızda meydanımız var. Sonra maçı oynayacağız ve kupa törenimiz olacak. Çok da ileri gitmesini istemiyorum. Ramazan ayındayız. Duyarlı olmamız lazım. İftar’dan önce biteceğini düşünüyorum. Bayramdan sonra Beşiktaş balosu yapmak istiyoruz. Taraftarla alakalı çalışmamız var. Baloyu pahalı biletler ile satacağız. 16 Temmuz’da Çin’e gidiyoruz. Schalke ile oynayacağız.

Biz bu ülkenin markasıyız. Ümraniye’nin arkasına sahalar yapmak istiyoruz. Orman Bakanlığına başvurduk. İhaleler yapılıyor, olmuyor. Biz bu ülke için saha yapacağız. Trabzonspor’a stat yaptılar. Biz stadımızı kendimiz yapıyoruz. Tesis yapacağız diyoruz 15 defa Ankara’ya gittim. Hala çözüme kavuşamadı. Anadolu’daki kulüpler büyük kulüplerle oynarken zorlanıyor ama siyasi güçleri var. Oradaki gibi işleri bir anda çözülmüyor. Ümraniye’de gökdelen mi yapıyoruz? Saha yapıyoruz. Bu aralar Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan yardım isteyeceğiz. Cumhurbaşkanı olmasaydı izin almamız mümkün olmazdı.

[adrotate banner=”103″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu