Afrika’da Türk Sineması Rüzgarı

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

TESİYAP, Afrika’da Nijerli sinemacılar ve sinemaseverlerle Türk Sineması’nın seçkin örneklerini buluşturdu.

Niamey’de 30 Ekim – 04 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkentin en büyük kongre sarayında (Palais des Congres) ve birçok okulda Türk Filmleri gösterildi. Bu, Nijer’de gerçekleştirilen ilk Film Haftası olması sebebiyle tarihe geçti.

Nijer’in başkenti Niamey’de Türk Filmleri Haftası gerçekleştirildi. Niamey Türk Filmleri Haftasını T.C. Kültür Bakanlığı katkıları, T.C. Niamey Büyükelçiliği ve Nijer Milli Sinema Merkezi (Centre National de la Cinematographie du Nijer) işbirliğiyle TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği) organize etti.

Türk Filmleri Haftası  Afrika da Nijer Tarihindeki ilk Film Haftası Oldu

tesiyap afrika 330 Ekim – 04 Kasım 2012 tarihleri arasında Niamey Kongre Sarayı’nda gerçekleşen Türk Filmleri Haftası Nijer tarihindeki ilk Film Haftası olmasıyla dikkat çekti. 15 yıldan bu yana film çekilmeyen ülkede Türk Filmleri Haftası’na Nijer Kültür Bakanlığı ve Milli Sinema Merkezi yetkilileri tarafından da özel ilgi gösterildi. Türk Filmleri Haftası’na sinema tarihçisi Burçak Evren, sinema yazarı İhsan Kabil, TESİYAP Başkanı Erdal Tuşunel ve Genel Koordinatör Hüseyin Esen katıldı.

Kongre Sarayı’na gelme imkânı bulamayan öğrenciler de düşünülerek öncelikle Bedir Koleji, Mariama Koleji ve Mevlana Koleji olmak üzere Niamey’deki birçok okulda da Türk Filmleri gösterimi yapıldı; sinemaya meraklı öğrencilerle kısa film çalışmaları ve çekimleri gerçekleştirildi. Çalışmaların Türkiye ile senkronize devam edileceği hususunda anlaşıldı.

Tesiyap Başkanı Erdal Tuşunel Afrika Sineması Gelişimi Yönünde Konuşmalar Yaptı

Niamey Abdou Moumouni Üniversitesi’nde film gösterimi sonrasında Nijerli sinemacılarla birlikte bir panel gerçekleştirildi. Panel’de konuşan TESİYAP Başkanı Erdal Tuşunel Nijer Sineması’nın gelişimi yönünde gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını tesiyap afrika 1belirtti. Panel’e izleyici olarak katılan Nijer eski Kültür Bakanı ve Nijer eski Paris Büyükelçisi Dr. Maryama Hima Yankori sözlerine Türk Heyeti’nin Nijer’e film gösterimleri için gelmesinin, sinemanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirterek başladı. Yankori, sinemanın her iki ülkeyi daha da yakınlaştıracağına inandığını, genç Nijerlilerin ve özellikle de kız öğrencilerin bu konuda eğitim almalarının çok önemli olduğunu ve Türkiye ile bu alanlarda işbirliği yapılmasından büyük memnuniyet duyacağını belirtti.

Afrika da Niamey Film Haftası kapsamında gösterilen Türk filmleri şunlar oldu:

– Devrim Arabaları (Yönetmen: Tolga Örnek)
– Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (Yönetmen: Ahmet Uluçay)
– Babam ve Oğlum (Yönetmen: Çağan Irmak)
– 120 (Yönetmen: Murat Saraçoğlu, Özhan Eren)
– Gölgeler ve Suretler (Yönetmen: Derviş Zaim)
– Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı (Mürşat Kızbaz)

Kaynak: NationalTurk.com

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: