83. Oscar Ödülleri! İşte kazananlar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

83. Oscar Ödülleri muhteşem bir törenle sahiplerini bulurken ‘The King’s Speech’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle geceye damga vurdu.

Kekeme Kral VI. George’un hikayesini anlatan The King’s Speech en önemli 4 ödülden 3’ünü alarak büyük sükse yaptı. En iyi yönetmen dalında Tom Hooper Oscar heykelciğini havaya kaldırırken en iyi erkek oyuncu da kekeme kralı müthiş bir şekilde canlandıran Colin Firth oldu. En iyi film ödülü de The King’s Speech’e gitti.

En iyi kadın oyuncu dalında da sürpriz olmadı ve Black Swan’de psikolojik sorunları olan balerini canlandıran Natalie Portman ödülü kaptı. The Fighter filmi de gecenin en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. hem Çünkü Christian Bale hem de Melissa Leo en iyi yardımcı oyuncu ödüllerini aldı.

En İyi Uyarlama Senaryo dalında ödül Aaron Sorkin ile The Social Network’e giderken The King’s Speech en iyi orjinal senaryo ödülünü de David Seidler ile aldı.

Diğer Oscar Ödülleri şöyle;

En İyi Yabancı Film: In a Better World (Danimarka)

En İyi Görüntü Yönetimi: Inception – Wally Pfister

En İyi Sanat Yönetmeni: Alice in Wonderland – Robert Stromberg, Karen O’Hara

En İyi Animasyon: Toy Story 3

En İyi Belgesel: Inside Job

En İyi Animasyon (Kısa Metraj): The Lost Thing

En İyi Belgesel (Kısa): Strangers No More

En İyi Kısa Film: God of Love

En İyi Müzik: The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Şarkı: Randy Newman, If I Rise – 127 Hours

En İyi Görsel Efekt: Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

En İyi Kurgu: The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Ses Miksajı: Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

En İyi Ses Montajı: Inception, Richard King

En İyi Makyaj: The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kostüm: Alice in Wonderland, Colleen Atwood

83. Oscar Ödülleri töreninden ilginç anlar;

83. Oscar ödülleri törenine damga vuran olayların başında The Fighter filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Melissa Leo’nun ağzından kaçırdığı küfür geldi. Ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada ağzından küfür kaçıran Melissa Leo “Yanlışlıkla ağzımdan kaçırmış olsam da burası küfür için uygun bir yer değil. Maalesef bu kelimeyi günlük hayatımda çok kullanıyorum” dedi.

Törendeki bir başka gafın kahramanı ise Christian Bale oldu. Tıpkı Melissa Leo gibi The Fighter’daki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kapan Bale, konuşmasında eşinin ismini bir an unutarak şaşırttı. Konuşmasında birçok kişiye teşekkür eden Christian Bale, sıra eşine geldiğinde ilginç bir şekilde durakladı ve kekelemeye başladı. Bu anlarda ekrana gelen Bale’in eşi ise şaşkınlığını gizleyemedi.

Share.

Leave A Reply