Tekinoktay FOX’ta konuştu: Gündem yaratan açıklamalarının tamamı

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Başkan adaylarından Hürser Tekinoktay, FOX TV’deki Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

Küçükkaya’nın soruları ve Tekinoktay’ın yanıtları şöyle;

Kısaca tanıtır mısınız kendinizi.

1960 İstanbul doğumluyum. İstanbul’da doğup büyüdüm. Kısa bir dönem İtalya’da hem mesleki hem sportif incelemelerim ve kısa bir yaşantım oldu. İstanbul dışında Çanakkale Dardanel’de Niyazi Önen’le çalıştım. Onun dışında hayatım İstanbul’un stresinde geçti.

Bir spor adamısınız..

Evet eski bir antrenörüm. 2000’den sonra turizmcilik yapıyorum.

Dün milli maçı izlediniz mi nasıl buldunuz?

İzledim bana göre çok başarılılar. Her şeyden önce dünya şampiyonuyla oynadık. Yenilmeden geldik, lider döndük. İyi de bir hoca gönderdik oraya iyi yetiştirdik Şenol hocamızı. Beşiktaş’la 2 şampiyonluk yaşadı inşallah milli takımla da dünya şampiyonluğu yaşar.

Pazar günü kongre var ve siz adaysınız. Neden adaysınız?

Türkiye’de futbol son 19 yıldır bir uçuruma gidiyor. Futbol ekonomisi batma eşiğine gelmiş. 15 milyar lira civarında cari açıkları var. Futbolun bu kadar endüstriyel zenginlik olduğu zaman, yayın gelirlerinin bu kadar arttığı zaman, şampiyonlar liginde bırakın şampiyonluğu gruptan çıktığınız zaman 45-50 milyon euro hasılat yaptığınız zaman bile bizim futbol ekonomimiz batık durumda. Futbol adamlarının futbolu yönetmemesinden kaynaklanıyor. Kimse alınmasın ama hakikat bu. Beton yapan, arabuluculuk yapan, inşaat yapan, falanca filanca işleri yapan futbolun dışındaki insanlar futbolu yönetmeye kalkıyor.

Sorun buradan mı kaynaklanıyor?

Bana göre en büyük sorun bu.

Siz sporun içinden geliyorsunuz.

Evet. 6 yıl Beşiktaş’ta görev yaptım. Rahmetli Süleyman Seba zamanında üretim mekanizmasının içindeydim. Daha sonraki dönemde de yarışmacı olarak da rekabetin içine girdim ama üretime de katkım oldu. Neden beni tercih edecekler? Birinci neden sistem çökmüş.

Sadece Beşiktaş’ta değil değil mi?

Tabi ki ama biz Beşiktaşlıyız ve Beşiktaş’tan sorumluyuz.

Beşiktaş’ı kurtarmak istiyorsunuz önce.

Türk futbolunu kurtarmak için biz öncü olabiliriz. Bizim modelimizi mutlaka Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor da daha sonra uygulayacaktır.

Beşiktaş’ın mali tablosu batık diyorlar. Öyle mi?

Futbol A.Ş.’de ne yazık ki raporlarda teknik olarak iflas görünüyor. Futboldaki işletme modelinin devrim yapılarak düzeltilmesi lazım. O da nedir, üretim ekonomisine geçmeniz lazım. Halbuki şu anda tüketim ekonomisi var. Futbol işletme modelleri yok.

Peki siz ne yapacaksınız da kurtaracaksınız?

Öncelikle bizim gelişimizin birinci nedeni ekonominin yanında bir de maneviyat var. 19 senedir Beşiktaşlılar üzülüyor. Bir kere futbolda altyapıya, özkaynaklara döneceğiz. Öz kaynaklarla üretim ekonomisine başlayacağız. Futbolcu fabrikası kuracağız. Dünyadaki Dortmund, Benfica, Porto gibi scout ağı çok iyi olan her yaş grubunda scout rekabetini maksimuma çıkaracağız.

O ne demek?

Yani yetenekli futbolcuyu erken yaşta gözlemcilerinizle keşfedeceğiniz ve kendi kadronuza katacağınız bir sistem.

Ben çocukluğumda Serpil Hamdi Tüzün’ü hatırlarım. Metin Ali Feyyaz’lar Sergen’ler.

Evet bizim modelimiz o. Sergen’le başlayan dönemimiz, Metin Ali Feyyaz, daha sonra Nihat Kahveci, Yasin Sülün bunlar hepsi bizim modelimiz. Süleyman abi bırakmadan önce, ki ben de 2000 yılında Beşiktaş’tan ayrıldım. Ondan önce Beşiktaş’ta bir üretim modeli vardı. Öz kaynaklarda 2 tane futbol topuna aldığınız bir Nihat Kahveci’yi 5 milyon dolara satar vaziyete getiriyorduk. Şimdi ne oldu? Kendi takımında oynamayan futbolculara milyon dolarlar veriyorsunuz, devamlı cari açığınız büyüyor. Batık durum bu şekilde oluyor.

Listeniz hazır mı?

Tabi. 4 ay önce bir olağan seçimimiz vardı. Ben o seçimde sayın başkan Fikret Orman’la yarıştım. Kongrenin yüzde 37 teveccühünü aldım. O listemde finansçılar var, hukuk profesörleri var, çok başarılı iş adamları var, yurt dışında banka ortağı var. Bu demek değildir ki biz geleceğiz şu paraları vereceğiz falan, öyle bir hikaye yok.

3 milyar borç var deniyor doğru mu?

Evet doğrudur.

Kötü yönetilmiş yani.

Bir şey daha söyleyeyim. Sadece borç olsa iyi. En son Ziraat Bankasıyla bir yapılandırma anlaşması yapıldı. 290 milyon lira kredi alındı. Yalnız bu yapılandırma anlaşmasında 1.6 milyar temliğimiz vardı o 6.5 milyara çıktı. Yani Beşiktaş’ın şu an 30 yıllık yayın gelirleri temlik edilmiş durumda. Bu felaket bir şey. Bu 19 yılda batık duruma katkısı olan 2 adayımız var. Diğer adayımız son zamanlarda politika yaptı.

Sizle birlikte 4 aday var.

Evet. Ahmet Nur Çebi ile Serdal Adalı biliyorsunuz son 15 yıldaki birinci başkanların ikinci başkanıydı. Bizim iddiamız onların tüketim ekonomisi var bizim üretim.

O iki adayın da bu kötü gidişatta sorumluluğu var diyorsunuz öyle mi?

Tabi ki. Kağıt onu gösteriyor.

Onlar da buraya gelecek soracağım.

Tabi sorun. Hep bir eksi bakiye var. Kötü işletmişsiniz. Vay be dediğiniz noktaya gelmiş iş. Bana kalırsa bir onlar var bir de biz varız. 6 ay önce, geçen seçimden önce manifestolarımızı açıkladık. Hukuktan başlayarak aynı devlet gibi, eğitimi, halka açılımı. Halkın içeri girmesi lazım çünkü Beşiktaş’ta 600-700 kişi, bin kişinin parasının bir kişi tarafından ödendiği ve başkanı seçtiği bir kongre yapısı var. Bu dernekler hüviyetinden de çıkmış. Biz diyoruz ki halka açacağız 100 bin 200 bin kişi üyemiz olacak. Beşiktaşlısınız, kombine kartınız var tribünde hakiki Beşiktaşlısınız kongre üyesi olmak istiyorsunuz sizi yapmıyorlar. Ama bir bakıyorsunuz filanca sendikanın 500-600 kişisinin aidatları tek elden ödeniyor, hepsi üye yapılıyor ve geliyor bunlar başkan seçiyorlar.

Ne vaat ediyorsunuz Beşiktaşlılara?

Beşiktaş’a gelecek vaat ediyoruz. Özkaynak düzenine dönerek, borçları bir an önce geriye sarmaya başlayarak, Beşiktaş’ı da çok kısa bir sürede mutlak surette Şampiyonlar Ligi’nin ilk 16’sına yerleşecek bir takım vaat ediyoruz. Eğitim vaat ediyoruz, halka açmayı vaat ediyoruz. Eski İnönü ruhunu vaat ediyoruz, kapalıya geri dönmeyi vaat ediyoruz.

Amatör branşlara destek verecek misiniz benim için çok önemli.

Spor ve futbol işletme modelimizde ki 6. manifestomuzdur o. degisimbasliyor.org sitemizde var. Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor bütün kulüpler girsin. Bir futbol kulübü böyle yönetilir. 6 tane manifestomuza baksınlar. Biz öncelikle Beşiktaş Jimnastik Kulübüyüz. İlk önce semtimizdeki çocukların jimnastik yaparak başladığı bir kulüp. Türkiye’deki en büyük eksiklerden bir tanesi spor politikası. Eskiden milli eğitim ve spor bakanlığı tek çatı altındaydı. Daha sonra ayrıldı. Performansının artması lazımdı ama bir baktık ki artacağına daha da kötü oldu. Çocuk okula gidiyor, eve gidiyor, idman yapacak. İstanbul gibi metropolde trafikten çocuk yemek yiyemiyor, dinlenemiyor, idmana gidemiyor, okula gidemiyor. Doğru düzgün de altyapısı yok. Biz hem bu sorunları çözeceğiz hem de spora başlama yaşını 4’e düşüreceğiz. Türkiye’nin her yerinde jimnastik okulu açacağız ve 4 yaşında eğitmeye başlayacağız. Bunu Kübalılar yapıyor. 5-6 milyonluk ülkeden olimpiyat şampiyonları çıkarıyorlar.

Kendi öz kaynaklarımızın yanı sıra Afrika’da da futbol okulu açacağız. Ben bunu yaklaşık 5 ay önce açıklamıştım. Geçtiğimiz ay Bayern Münih de aynısını yapacağını açıkladı.

Kazanabilir misiniz? 4 aday var.

Kazanacağız. Yeter ki seçmenler sandığa gelsin. 14 bin oy kullanabilecek üyemiz var ve son seçimde sadece 4 bin 900 kişi geldi. Bir öncekinde 2 bin kongre üyesi gelmişti. Üyelerimiz ne yapıp edip gelsinler ve oy kullansınlar…

 

BU HABERLERDE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hürser Tekinoktay: Ahmet Nur Çebi’nin sakladığı gerçekler ile neden genel kurula gitmediği açıkladı

 

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

2 yorum

  1. Geri Bildirim: Hürser Tekinoktay: "Paramız var diye gelip bizi borçlandırdılar." - Beşiktaş Postası

  2. Geri Bildirim: Hürser Tekinoktay BirGün'e konuştu: Fulya davası ‘Ahmet Dursun, Seba gitsin’ ile başladı - Beşiktaş Postası

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: