Ortaköy’de yeni mezarlık skandalı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ortaköy Ulus’taki Ermeni mezarlığının kanunlara aykırı bir şekilde imara açılmasının ve burada AKP-CHP rant koalisyonu iddiaları tazeyken bir mezarlık skandalı da Ortaköy spor sahasında ortaya çıktı.

Beşiktaş Postası’na açıklamalarda bulunan Beşiktaş Belediye Meclisi DSP adayı Asım Kantoğlu, Ortaköy’deki Spor Sahası’nın imara açılmakla kalmayıp Musevi Cemaati’ne ait mezarlarında tahrip edildiğini söyledi.

“SERDAR BİLGİLİ VE AİLESİ MEHMET UYANOĞLU”

13 bin metrekare olan Ortaköy spor sahasının fiili olarak spor alanı, ilköğretim alan ve yeşil alan olarak planlarda geçtiğini ancak 2006 yılında imara açılarak 24bin metrekare inşaat izni verildiğini belirten Kantoğlu, “Bu inşaat şirketinin sahipleri Doğu inşaat ortaklarından Serdar Bilgili ve ailesi Mehmet Uyanoğlu’dur.” dedi.

“EVRAKLAR EL YAZISIYLA DEĞİŞTİRİLDİ”

Asım Kantoğlu, en çarpıcı iddialarından birini ise şöyle dile getirdi;

“Burada en dikkat çeken olay kamuya açık bir spor alanı olarak planlarda geçen yer pafta ve plan notlarında el yazılarıyla sonradan “özel” ibaresi konularak(hamam, kuaför, market yapılarak) kamudan çıkarılarak sitenin kullanımına verilmiştir.

“İNŞAAT İZNİ ALININCA FİKRET ÜNAL ORTADAN KAYBOLDU”

“Yine çevrenin ve Ortaköy halkının tepkisinden çekinildiği için İsmail Ünal’ın kardeşi Fikret Ünal, 40 günlüğüne Ortaköy spor kulübüne başkan seçilmiş, inşaat ruhsatı alındıktan sonra kulüp başkanlığından istifa etmiştir.”

“YEŞİL ALANI DAMLARA YAPTILAR”

“Ortaköy kulübü, 63 yıl sonra sahasızlıktan süper amatörden amatör kümeye düşmüştür. Yine imar yasası gereği aynı adada yaratılması gereken yeşil alanlar binaların damlarında gösterilmiştir. Hiçbir imar yasasında bunun karşılığı olmadığı gibi örneği de yoktur.”

“YAPMALARI GEREKEN OKULU DA YAPMADILAR”

“Okul alanı da yasa gereği bu çevrede bir alan yaratılması gerekirken milli eğitim müdürlüğünden izin alınmadan iptal edilmiştir. Burada şu an bir alışveriş merkezi, 4 tane birleşik residance olmak üzere inşaat hızla sürmektedir.”

“MUSEVİ MEZARLIĞI TAHRİP EDİLDİ”

“Gençlerin spor sahasına alışveriş merkezi ve residance diktikleri yetmezmiş gibi Musevi vatandaşlarımıza ait mezarlığı da tahrip ettiler. Arazinin meyilli olmasından dolayı bir kısım mezarlıklar zarar gördü.

Share.

Leave A Reply