Galatasaray Beşiktaş maçında fark yaratan tek adam Guti’ydi

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş’ın maçı kazanabilme adına kullanabileceği avantajlar içinde Hagi’nin mantık yanlışlıklarını söylemiştim. Dün de bunu gördük.

Galatasaray tamamen Hagi nedeniyle maçı kaybetmemiş olsa da maç içinde yaptığı uygulamalarla Beşiktaş’ın ekmeğine yağ sürdü.

Savunmada yapılan Servet – Cana değişikliğinin mantıklı bir şekilde açıklanabilecek en ufak bir nedeni yok. Sarı kartı olan Cana’yı sarı kart görebilme ihtimali en yüksek olan bölgeye alıyorsunuz. Servet’i de çıkarmak pek mantıklı değil. Kaldı ki Servet duran toplarda hem savunmada hem hücumda daha etkili.

Galatasaray’ın önce Hagi’yi gözden geçirmesi lazım. Hagi Romanya’da dahi kulüp bulamadığı için küçük çocuklarla top oynayan biriyken bir anda kendini Galatasaray’da buldu.

Böyle bir ortamda Galatasaray gibi büyük camiaya gelince şansını iyi değerlendirmek istedi ama çok önemli hatalar yaptı. Eline Fenerbahçe’yi yenme fırsatı geçti. Bence bu yılı şampiyon olamadan geçiren Galatasaray’ın en parlak sezonunu yapabilirdi Fenerbahçe’yi yenerek.

Dün de kötü bir Beşiktaş vardı karşısında ama bunu da değerlendiremedi. Servet Cana değişikliğini tamamen tribünlerin sempatisini kazanmak için yapmış olduğunu düşünüyorum. Çünkü tribünler Servet’e tepki gösterip Cana’yı destekliyor.

Beşiktaş savunması göbekte felaket kötü bir günündeydi. Galatasaray dünkü kadar kötü bir savunma bulamazdı. Bu durumdan faydalanacak tek adam Pino’ydu. Ve sadece Pino’ya yardımcı gerekiyordu. Hagi kalktı, durarak oynayan, öz güveni hiç olmayan Mehmet Batdal’ı oyuna alıp Pino’yu kenara aldı ve Beşiktaş’ın işini kolaylaştırdı.

Mehmet’e uzun top şişirmeye başladılar. Dönen topları da Aurelio ve Ernst kolay şekilde topladılar. Bu durumda Schuster çok akıllıca bir değişiklikle Necip’i de oyuna alınca Galatasaray’ın maçı kazanma ihtimali kalmadı.

Beşiktaş açısından çok olumlu konuşacak şey yok. Mutlaka iyi yaptığı şeyler var. Ama Beşiktaş’ın iyi yaptığı şeylerin yüzde 99’unu Guti yaptı. Oyunu biraz olsun üst düzey maç seviyesine yükseltti. Sahada duruşuyla fark yaratan oyuncu oldu. Guti’yi çıkarırsanız sahadaki maçın ikinci ligden bir farkı yoktu. Farkı yaratan sadece Guti’ydi.
Beşiktaş ileriki haftalara umut taşıyacak bir futbol oynayamadı.

Yönetim ve teknik adam anlamında kesin değişikliğe gitmesi gerekiyor Galatasaray’ın. Bu mağlubiyet onlar için olumlu oldu. 2 ay önce Türkiye’nin en büyük transferini yaptık diye lanse ediyorsunuz, sonra gönderiyorsunuz. Galatasaray’daki tüm yabancı futbolcular gitmeli diye söyleniyor ama ben öyle düşünmüyorum. Galatasaray’a ve futbola yabancı olan herkesin gitmesi lazım. Galatasaray’ın büyüklüğünü kavrayamamış futbol yabancısı olan kim varsa gitmeli.

Adnan Polat ve çekirdek kadrosu, Feldkamp’ı gönderdikleri sezondan sonra verdiği demeçlerle bitmişlerdir, her türlü güvenlerini kaybetmişlerdir.

İlk kez Beşiktaş maçından sonra yönetim istifa sesleri yükseldi. Bu Galatasaray için bir kazançtır. Çok gecikmeli olsa da Galatasaray bu fırsatı değerlendirmeli. Kötüde ısrar olmaz, onun adı istikrar değil batıştır.

Fuat Yaman

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: