Haberİşİş Dünyası Haberleri

Borsada oyunu çocukların üzerine yıktılar

İMKB`deki suçlar Karapara Suçu Kapsamı`na alınınca, spekülatörler çareyi henüz 19-20 yaşında olan ve çoğu borsadan anlamayan gençlerin üzerinden işlem yapmakta buldu. Son dönemde SPK`nın Yasaklılar listesine giren spekülatörlerin neredeyse tamamı 1980 ve üstü doğumlu

Borsada manipülasyon karapara suçu olunca, İMKB`de trilyonlarca liralık operasyonlara imza atan ünlü spekülatörler ağır hapis ve para cezasından kurtulmak için çareyi paravan oyuncu kullanıp, suçu çocuk denecek yaştaki oyuncuların üzerine atmakta buldu.

Pek çok işlem yasaklısı spekülatör elini kolunu sallayarak başkalarının adına açtıkları hesaplarla hisse senedi işlemi yaparken, SPK son dönemde doğum tarihleri 1980`in üzerinde olan 21 kişi hakkında manipülasyon nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Söz konusu oyuncular hakkında 54 ayrı dava açıldı. Yeni yasaklılar arasında 1985 doğumlu olup köyde yaşamasına rağmen hakkında 5 kez dava açılan çocuklar bile var.

Borsada manipülasyon Karapara suçundan yargılanacaklar

Çocuk yaştaki spekülatörler karapara suçu kapsamında yargılanacağı için haklarında 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve tespit edilen zararın iki katı kadar para cezası verilebilecek. Ayrıca karapara gibi ağır bir ekonomik suçtan ceza aldığı için sabıkası nedeniyle gelecekte iş bulma şansı da azalacak.

Spekülatör payesi aldılar habersizler

Aslında, SPK`nın suç duyurusunda bulunduğu bu yeni oyuncuların pek çoğunun tam olarak ne yaptığından bile haberi yok. Çoğunluğu asıl işlemi yapan spekülatörler tarafından alınan vekaletname ve kimlik fotokopileriyle hiç haberi olmadan borsadaki operasyonlara bulaştırılıyor. Bazıları ise bu spekülatörlerin şoförü, bahçıvanı ya da onların çocukları…

İddialara göre yasaklı oyunculara gizliden işlem yapan aracı kurumların da bu durumdan haberi var. Yani emrin hesap sahibinden değil de ünlü spekülatörden gelmesine ses çıkarmıyorlar.

Genç oyuncular üzerinden oynanan oyunda, bu yeni spekülatörlere büyük miktarlı borç senetleri imzalatılıyor. Aracı kurumlar da işin içinde olduğundan genç oyuncunun hiçbir şekilde hesaptan para çekmesine ya da hisseleri başka bir hesaba virman etmesine izin verilmiyor. Böylece ünlü spekülatör hem parasını hem de amatör spekülatörün üzerinde görünen hisse senedini koruma altına almış oluyor.

Silah kaçakcısı, uyusturucu taciriyle aynı kefedeler

Borsada manipülasyon gerekçesiyle SPK`nın suç duyurusunda bulunduğu genç oyuncular, dava başına dört yıldan 10 yıla kadar hapis ve para cezalarıyla da karşı karşıya kaldı. Sermaye Piyasası Kanunu`nun 47-a maddesine göre borsada manipülasyon iki yıldan beş yıla kadar hapis, sağlanan menfaatin üç katı kadar parayla cezalandırılıyor. Ancak alınacak ceza bununla da bitmiyor.

NationalTurk Haber

Çünkü borsada manipülasyon bu yılın başından itibaren uygulamaya geçen 5020 sayılı yasayla karapara suçu kapsamına alındı. Söz konusu yasaya göre borsada manipülasyona, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi öncül suç tanımı geldi. Böylece suça iki yıldan beş yıla kadar hapis ve ağır para cezası daha ekleniyor. Toplam hapis cezası dört yıldan 10 yıla kadar uzuyor.

“Benim gibi altı çocuk daha var”

Borsa yasaklısı spekülatör Bayram Mulhan: Konuşmaya geleceğim ama otobüse binecek param yok
SPK, İMKB`de vurgun yaptıkları gerekçesiyle 20`nin üzerinde genç yaştaki oyuncu hakında suç duyurusunda bulunurken, VATAN, yedi ayrı suçlamayla hakkında en çok dava açılan 1983 doğumlu Bayram Mulhan`a ulaştı. Kendisiyle telefonla görüştüğümüz Bayram Mulhan önce Kimliğimi kullandılar benimle ilgisi yok. Benim gibi altı çocuk daha var dedi.

SPK’dan Ceza Alan Hasan Arat A.Ş.’de Görev Alabilir mi?

SPK ilk suç duyurusu Arat Tekstil hisselerindeki işlemler nedeniyle Bayram Mulhan oldu

Çocuklardan birinin 1985 doğumlu ve beş işlem yasaklısı kardeşi Tolga Mulhan olup olmadığı sorumuza Evet, ama o şimdi köyde diye yanıt veren Mulhan Olayın arkasında kim var? sorusuna ise Telefonda söyleyemem. Adres verin gelirim. Fakat birkaç saat işim var. Param yok bir yerden para alıp, otobüsle geleceğim cevabını verdi. Ancak Bayram Mulhan söz verdiği saatte gelmedi.

Tekrar aradığımızda da gazeteye gelmeyeceğini, ağabeylerinin konuşmasını istemediğini zaten onların kendisine avukat tutuğunu söyledi.

SPK`dan ilk suç duyurusunu 20 Şubat 2004`te Beşiktaş Başkan Adayı olan Hasan Arat’ın sahibi olduğu Arat Tekstil hisselerindeki işlem nedeniyle alan Bayram Mulhan hakkında 30 Nisan tarihinde Bisaş Tekstil, Varlık Yatırım Ortaklığı, Edip İplik, Eminiş Ambalaj ve Esem Spor hisselerindeki işlemleri nedeniyle dava açıldı.

1985 doğumlu Ferhan Kaya ve 1981 doğumlu Behiye Kaya da yargılanacak.

Mulhan, son olarak 17 Haziran`da yine Varlık Yatırım Ortaklığı hisselerindeki manipülatif işlemler nedeniyle suçlandı. Mulhan`la aynı davalarda 1985 doğumlu kardeşi Tolga Mulhan, 1985 doğumlu Hasan Çavdar, 1985 doğumlu Ferhan Kaya, 1984 doğumlu Osman Emre Uygun, 1981 doğumlu Behiye Kaya da yargılanacak.

Borsa AB ve IMF beklentisiyle beş ay sonra 20 binin üzerinde

AB üyeliği için müzakere tarihi ve IMF`yle yeni anlaşma beklentisini satın alan borsa, beş ay aradan sonra yeniden 20 bin puanın üzerine çıktı. İMKB-100 Endeksi dün 363 puan yani yüzde 1.83 yükselirken 20 bin 218 puandan kapandı. Endeks seans içinde 20 bin 243 puanı da gördü. 29 Mart`ta seans içinde 21 bin 314 puanı gördükten sonra düşüşe geçen borsa endeksi bundan önce son olarak 7 Nisan 2004 tarihinde 20 bin 40 puandan kapanmıştı.

Zorlu Center saldırısı altında, Daltonlar örgütü çıktı.

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu