GündemHaber

Beşiktaş Dolmabahçe ve Ortaköy planları onaylandı

inonu dolmabahce havadanİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1/5000 Ölçekli Beşiktaş-Dolmabahçe-Ortaköy Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı oybirliğiyle kabul etti.

Bu kapsamda İnönü Stadı da yükseklik ve kütlesi değişmeden modern bir şekilde yeniden inşa edilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim Ayı Toplantılarının 5. Birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği toplantıda, 1/5000 Ölçekli Beşiktaş-Dolmabahçe-Ortaköy Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı oybirliğiyle kabul edildi.

Belediye Meclisi oybirliğiyle karar aldı

Rapora ilk olarak itiraz eden Meclis Üyesi Ahmet Sadıkoğlu, İnönü Stadı’nın yenilenmesi nedeniyle tarihi eserlerin ve bölge siluetinin zarar görebileceğini belirtti. Planın endişe oluşturmayacak bir düzenleme getirdiğini vurgulayan İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş ise, “Daha önce hakikaten meclis üyemizin endişeleri doğrultusunda yüksek yapıları olan bir teklifle gelmişlerdi. Biz o teklifin asla orada olamayacağını ve bina kütlesi ile yüksekliğini asla değiştirmeyeceğimizi kendilerine ifade etmiştik. Bu öyle bir plan” diye konuştu.

“Sadece stadın yenilenmesi ve yüzyılımıza uygun, İstanbul’a yakışır fonksiyonlarla donatılarak yapılması amacıyla orada yapı yapılırsa biz ancak buna müsaade edebiliriz” diyen Kocabaş, “Zaten proje onayı hem bizden hem Koruma Kurulu’ndan onaylanacaktır” şeklinde konuştu.

CHP Beşiktaş Meclis Üyesi Bülent Tatar da planlamanın, imar komisyonunun ve Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek, “Planda hiçbir şekilde 1 metrekare bile fazlalık olmadığı için, raporun oybirliğiyle geçmesini talep ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Meclis 2. Başkan Vekili ve İBB Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ da bir spor adamı olarak, bu konunun yaklaşık 1,5 senedir takipçisi olduğunu dile getirdi. Gümüşdağ, “Bu planda yapılan değişiklikler Ahmet Bey’in endişelerini içermiyor. Onun için ben stadı çağdaş bir hale dönüştürmek adına onun da olumlu rey vermesini talep ediyorum. Endişelerinizin olmayacağını düşünüyorum. Bu raporun oy birliğiyle geçmesini talep ediyorum” dedi. Rapor Meclis Üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Stat silueti bozmayacak

Bu kararla Beşiktaş Spor Kulübü’nün İnönü Stadı’nın yenilenmesiyle ilgili talebi de gerçekleşmiş oldu. 3 numaralı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararına göre yapılan yeni plana göre; yeni stadın içerisinde alışveriş merkezi, sergi salonu, cafe restoran, kapalı yüzme havuzu, sauna gibi tesislerin yanı sıra günübirlik konaklama için otel de olabilecek. Kurulun onayının ardından yeni stat inşaatına başlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık komisyonu tarafından Beşiktaş 755 ada 1-2 parsel ile 768 ada 13 parsel’i içeren plan değişikliğine hazırlanan rapora göre, 2005 yılında korunmaya değer eser olarak tescil edilen stadın bir kısmı aynı şekilde yeniden inşa edilecek. Ayrıca Boğaz silueti ve görünüm açısından da sınırlama getirilen uygulamaya göre yükseklik de mevcut yüksekliğin üzerinde olmayacak.

Kabul edilen 1/5000 Ölçekli Beşiktaş-Dolmabahçe-Ortaköy Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı kapsamında ayrıca; tescilli Serhazin Süleymanağa Cami’nin yeniden yapımı için dini tesis alanına alınması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Dolmabahçe Tüneli planlara işlenmesi, bölgede rekreasyon, dinlenme alanları ile yer altı otoparkı yapılması da onaylandı.

[adrotate group=”77″ banner=”81″] [adrotate group=”77″ banner=”80″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu