GündemHaber

BELTAŞ işçilerinin direnişinde 4 işçi açlık grevinde!

CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş’de toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken işten çıkartılan Genel-İş üyesi 239 işçinin direnişi 47’inci gününde. İşçilerden 4’ü bu gün itibariyle talepleri karşılanıncaya kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdiklerini açıkladı.

DİHA’nin Haberine Göre;
CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş’de çalışan işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken işten çıkartılan ve ardından direnişe başlayan Genel-İş Sendikası üyesi 239 BELTAŞ işçisinin direnişi 47’inci gününe girdi. İşçiler direnişlerinin 47’inci gününde taleplerinin karşılanması talebiyle Beşiktaş Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar’ı protesto etmek amacıyla Levent’te bulunan Beşiktaş Belediye Başkanlığı binasına yürümek isteyen işçiler, polis tarafından engellendi. Polisin engellemesi sonucu işçiler, Beşiktaş Belediyesi binası önünde kurdukları direniş çadırı önünde açıklama yaptı. İşçilere, DİSK’e bağlı sendikaların yanısıra, Şişli Belediyesi park bahçe işçileri, EHP, SDP, Halkevleri ve LGBTİ örgütleri de destek verdi.

Hukuk dışı yollara başvurmak ‘sosyal demokrat’ bir belediyeye yakışıyor mu?

“Beşiktaş faşizme mezar olacak” , “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları atan işçiler adına açıklamayı Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Cafer Konca yaptı. Konca, TİS görüşmeleri devam ederken yapılan tebligatın ardından belediyenin tüm görüşmelerinde uzlaşmaz bir tavır sergilemesi sonucu işçilerin zorunlu olarak belediye önünde demokratik ve meşru çadırlı direniş eylemi başlattıklarını hatırlattı. Bu direniş çadırının geçtiğimiz Cuma günü grev çadırına dönüştürdüklerini ifade eden Konca, ” Grevin başlamasıyla beraber görüşmeler devam etti. Ancak ne yazık ki Beşiktaş Belediye Başkanlığı uzlaşmaz, despot, çalışma barışını bozmaya yönelik tutumunu sürdürmektedir” dedi. Bu da yetmezmiş gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan yetki ile ilan edilen greve karşı grev kırıcılığı yaptığını söyleyen Konca, “Taleplerimiz karşısında hukuk dışı yollara başvurmak ‘sosyal demokrat’ bir belediyeye yakışmakta mıdır?” diye sordu. Beşiktaş halkına grevlerine destek olma çağrısında bulunan Konca, grevlerinin başarılı olması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından, Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit, BELTAŞ Temsilcisi Fevzi Korkut ve BELTAŞ işçilerinden Rıdvan Çalışkan ve Ekrem Tuncer’in bu gün itibariyle talepleri karşılanan kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladıkları belirtildi.

[adrotate banner=”311″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu