Ekonomi HaberleriBJK HaberleriSpor Haberleri

Ahmet Nur Çebi UEFA’nın koşullu cezasına belge sunmak için Ceferin’e gitti

Ahmet Nur Çebi, UEFA’nın finansal kriterlerine dair yaşadığı mali sorunlardan ötürü UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile görüşmeye gitti.

Ahmet Nur Çebi yönetimi göreve geldiği zaman Fikret Orman’ın Ziraat Bankasıyla son yaptığı yapılandırma anlaşmasında 290 milyon lira kredi almıştı. Daha önce yapılmış yapılandırma anlaşmasında 1.6 milyar temlik ikinci yapılandırma ile 6.5 milyara çıkmıştı. Bu sonuçla Beşiktaş’ın 30 yıllık yayın gelirleri temlik edilmişti.

Ahmet Nur Çebi’de Fikret Orman gibi aynı yoldan gitti

Ahmet Nur Çebi yönetimi de göreve gelir gelmez daha aynı Fikret Orman gibi Bankalar Konsorsiyuma giderek yeni bir anlaşma yaptı.
Yapılan anlaşmada görevde bulunduğu ilk 2.5 yıl anapara ödemesiz 9.5 yıl vadeli yeni bir yapılandırma sürecinde girdi. Amaç giderlerde ilk sezon %20 tasarruf sağlanmasıydı.. Sabit gelirlerin yüzde 50’siyle ödeme yapılırken, bütçe bağımsız denetim şirketleri tarafından kontrol edilecekti.

Ancak buna rağmen Ahmet Nur Çebi yönetiminin özellikle lisans çıkartamadığı futbolculara yüksek miktarda yaptığı maaş ödemesi ve Abdullah Avcı ve bazı futbolculara ödediği tazminatlar nedeniyle tasarruf yine sağlanamadı.

5 Mart 2022 günü yapılan 2022 Yılı 1. Olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda kulübün borcunun 4 milyar 579 milyon 632 bin Türk Lirası olduğu açıklandı.

Beşiktaş’ta 11 Mayıs 2019’ta gerçekleştirilen olağan idari ve mali genel kurulda ise borç miktarı 2 milyar 423 milyon 706 bin lira olarak duyurulmuştu.

Skandal iddialar mağlubiyetlerle unutulmasın! Jorge Mendes ve Ahmet Bulut’un enteresan Beşiktaş macerası!

Rizespor’a transfer olan Gedson Fernandes ve transfer kısıtlaması tehlikesine karşı formalı ziyaret

Son olarak geçtiğimiz günlerde Rizespor’a transfer olan Gedson Fernandes için Benfica Kulübü’ne 6.000.000 Avro transfer bedeli ödenecek olması ve kulübün yaşadığı genel ekonomik sıkıntılar nedeniyle transfer kısıtlaması ihtimaline karşılık Ahmet Nur Çebi UEFA yönetimini ziyarete gitti ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e forma hediye etti.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde gerçekleşen ziyarette Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Erdoğan ile BJK Derneği ve Şirketler Grubu Genel Müdürü Seçil Aygül’ün de yer aldığı belirtildi.

Ahmet Nur Çebi’nin süresi dolan ödemeleri gerçekleştirmemesi nedeniyle Beşiktaş’ın elde edeceği gelirin yüzde 15’ine el koyulacağını duyurmuştu

Daha önce UEFA’dan yapılan açıklamada, siyah-beyazlı kulübün Kulüp Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) yargı biriminin tespit ettiği ihlali ortadan kaldırdığı ve istenilen şartları yerine getirdiği için koşullu cezanın uygulanmayacağı kaydedilmişti.

Ahmet Nur Çebi UEFA’nın koşullu cezasına belge sunmak için Ceferin’e gitti

UEFA, 30 Eylül 2020 tarihinde süresi dolan ödemeyi gerçekleştirmemesi nedeniyle Beşiktaş’ın 2021-22 sezonunda UEFA organizasyonlarından elde edeceği gelirin yüzde 15’ine el koyulacağını duyurmuş, siyah-beyazlı ekibin ödemeyi zamanında yaptığına ilişkin kanıtını 30 Haziran’a kadar sunması halinde verilen söz konusu cezanın kaldırılacağı belirtilmişti.

Beşiktaş’ın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) haziran ayında yaptığı itiraz kısmen kabul edilmişti.

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu