BeşiktaşBJKSpor Haberleri

Ahmet Akpınar ve Engin Baltacı’nın Ethem Sancak tartışması güne damga vurdu.

Beşiktaş Olağan Divan Kurulu toplantısında siyah-beyazlı kulübün borcu açıklanırken toplantıya Ahmet Akpınar ve Engin Baltacı’nın Ethem Sancak tartışması damga vurdu.

Divan Kurulu Toplantısı’nda tartışma konusu Ethem Sancak oldu

Beşiktaş’ın toplam borcu 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle 6 milyar 264 milyon 803 bin 267 TL olarak açıklandığı ve zaman aşımına sokulan Fulya Davası ile ilgili hiç bir söz edilmeyen Divan Toplantısında; Geçtiğimiz günlerde “TMSF’ye düşerse Beşiktaş’ı satın alırım” diyen Ethem Sancak’ın ihraç edilmesi konusunda Beşiktaş Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Akpınar ve ikinci başkanı Engin Baltacı arasında kürsüde tartışma yaşandı.

İşte iki ismin açıklamaları.

Ahmet Akpınar “Biz Ethem Sancak konusunda kararımızı verdik ve ihraç ettik.

Beşiktaş’ta 2022 yılının son olağan divan kurulu toplantısına Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Akpınar ve Beşiktaş ikinci başkanı Engin Baltacı’nın Ethem Sancak tartışması damga vurdu.

Beşiktaş Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Akpınar “Beşiktaş’ta seçime girerken kimsenin adamı olmayacağız dedik Süleyman Seba’nın yolundan gittik. 6 aylık süreçte bunları yaptık. Tek güvencemiz sizlersiniz oy veren vermeyen bize saygı duyan herkese teşekkürler. Biz kararımızı verdik başka bir üyemizi de ihraç ettik.

Hürser Tekinoktay BirGün’e konuştu: Fulya davası ‘Ahmet Dursun, Seba gitsin’ ile başladı

Ahmet Akpınar: Genel kurul üyelerine sadece hesap veririz

Ancak Genel Kurul son kararı verir. Kararımız yanlış ise buna Genel Kurul karar verir. Affan Keçeci’nin dediği gibi Beşiktaş’a dil uzatan herkese cevap veririz. Kurullar arası bir gerilim yok. Her konuda bizden izin alacaksınız denildi hayır biz tarafsızız. Genel kurul üyelerine sadece hesap veririz.

Ethem Sancak’ın bir dönem Beşiktaş başkan adayı olan Hasan Arat’ın borsadaki şirketi Arat Tekstil’in ortaklarından olduğu biliniyor

“Ethem Sancak için o kararı vermek bizim boynumuzun borcuydu.”

Bu görevi siz verdiniz hesabı da size veririz. O kararı vermek bizim boynumuzun borcuydu. İkinci başkanla uyumlu olacağız dedik kahve içtik. Disiplin Kurulu adam ihraç edecekmiş ederse ben ederim diyerek göğsüne vuramazsın. Yetkiyi yönetim kuruluna verdik. Çekişmelerle kurullar ugraşarak bir yere gelinmez.

Ahmet Akpınar’dan Engin Baltacı’ya: Emir komuta ile çalışmayacağız

Bir operasyon daha yapılmaya kalktı. Tevfik Yamantürk’ü biri ihraç edecek sen karar ver ben veremem bir kuruldur burası dedim. Bir prosedür var 15 gün sürelik bir savunma zamanı var. Biz kurul olarak yönetimin yanındayız ama emir komuta ile çalışmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Engin Baltacı: Yönetimi yok sayıyorsunuz

Ahmet Akpınar’ın sözlerine cevap veren Beşiktaş ikinci başkanı Engin Baltacı “Disiplin kurulu üyelerinin yetkilerini Sayın Akpınar kadar biliyorum. Disiplin kurulu karar şudur diye yönetim kuruluna başvurusundan sonra savunma faaliyete başlar.

Disiplin kurulu bu işi yaparken biz kararı verdik gerisi Genel Kurulun derken yönetimi yok sayıyorsunuz. Yine tüzüğümüze göre yönetimin Genel Kurula götürmesi diye bir durum yok. Yönetim kurulu Disiplin Kurulunun noteri değildir.

Ben atarım gitsin derdini genel kurula anlatsın

Hukukçularda incelesin ve bize önerin. Disiplin Kurulu Başkanı disiplin kurulunun yok sayıldığını söylüyor ama doğru değil. Bir sayın üyenin haber vermesi üzerine disiplin kurulu başkanını aradım. 70 yaşından sonra şöhret olmaya meraklı değilim. Evet geldi ne yapacaksınız dedi. Ben atarım gitsin derdini genel kurula anlatsın dedi.

Engin Baltacı: Sen Beşiktaş’a siyaset karıştırdın

Sen atamazsın bu karar bende yani yönetimde. Sen bu cümlede dört tane hata yaptın. Bir kendi kararını oyunu açıkladın. İki kendini disiplin kurulunun yerine koydun. Üç yönetim kurulunu yok saydın. Dört Ethem Sancak için burası tank palet fabrikası değil Beşiktaş demişti bana işe siyaset karıştırdın dedim.” şeklinde konuştu.

Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak Siirt’e taşınıyorlar

NE OLMUŞTU ?

Ethem Sancak: Beşiktaş, TMSF’ye düşerse satın alacağım”

Ethem Sancak, Beşiktaş eski yöneticisi Candaş Tolga Işık’ın canlı yayın konuğuydu.

Sancak konuk olduğu bu programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş’ı satın alma planlarından bahseden Sancak, “Bu derneklerle falan yönetilecek bir iş değil artık. Endüstriye uygun bir şirketleşme olursa ve bir gün Allah korusun, TMSF’ye düşerse Beşiktaş, ihaleye girip alacağım. Bir konsorsiyum oluşturacağım. Beşiktaş’ı Asya’nın Şampiyonlar Ligi şampiyonu haline getireceğim.” ifadelerini kullandı.

Bu noktada programın sunucusu, Beşiktaş eski yöneticisi Candaş Tolga Işık’ın “Beşiktaşımız TMSF’ye falan düşmesin de, siz de almayın.” şeklindeki müdahalesine ise Sancak,

“Hepsi düşecek, görünen o. 4 büyük takımın her biri yılda 1 milyar lira faiz ödüyor. Beşiktaş yılda 1 milyar lira faiz ödüyor, nereden çıkaracaklar bunu? Altyapıya önem verir de futbolcu yetiştirip satabilirlerse, Avrupa piyasasına ihracat yapabilirlerse belki, ama o da çok zor.” ifadeleriyle yanıt vermişti.

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk, kulübün TMSF’ye düşmesi durumunda satın almak istediğini açıklayan Ethem Sancak İçin, “Kimin kayığına binerse onun küreğini çeken insanların Beşiktaş’ta yeri olmamalı” diye konuştu.

Tevfik Yamantürk: “Bana Türk demeyin, ben Arap’ım, utanırım’  insanların Beşiktaş’ta yeri olmamalı”

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın bu açıklamalarına;

“Kulüpler yabancıların eline geçecek”
Futboldaki mali durumun iç açıcı olmadığını söyleyen Yamantürk, “Kulüpler yabancıların eline geçecek. Göztepe’yi Danimarkalı bir yatırımcı aldı. Ne kanunlar değişiyor, bu da değişebilir. Beşiktaş da halka açık. Halka açık kısmını toparlarlar. Bazı toplumlar bunu kabul edebiliyor. İngiltere’de Ruslar gelip kulübü alıyor. Ama biz İngiltere değiliz. Mesela bu Almanya’da olmuyor.

Belki sömürge kültürü olan toplumlar için bunu anlamak daha kolay. Ama bizde böyle bir kültür yok. Başkalarıyla yaşamaya alışığız ama kimseyi sömürmemişiz, eşit şartlarda yaşamışız. Camia ‘Biz sizi istemiyoruz, kulübümüzde Arapça konuşulmasında bir beis görmüyoruz’ derse ona da yapacağımız bir şey yok” diye konuştu.

“Bu insanların Beşiktaş’ta yeri olmamalı”

Beşiktaş’ın TMSF’ye düşmesi durumunda satın almak istediğini ifade eden iş insanı Ethem Sancak’la ilgili soruyu yanıtlayan Tevfik Yamantürk, “Ethem Sancak’ı yönetimin disipline verdiğini duyduk. Ama bence önemli olan toplum, bu gibi insanları içine kabul ederken daha dikkatli olmalı. Kimin kayığına binerse onun küreğini çeken insanların Beşiktaş’ta yeri olmamalı.

Bana Türk demeyin, ben Arap’ım, utanırım’ deyip de arkasında aslan gibi Türk koruma polisiyle İstanbul’un ortasında dolaşan insanları Beşiktaş’ta yeri olmamalı. Burada ay-yıldız var, Arap bayrağı yok” diyerek cevap verdi.

Ethem Sancak: “Arapsan diye başlayan her türlü tutumu kınıyorum. Bu dil kabul edilemez” dedi.

İş İnsanı Ethem Sancak, kendisine yönelik ırkçı ifadelere baş vuran Beşiktaş Divan Kurulu Başkan Adayı Tevfik Yamantürk’e cevap verdi. Sancak, bu dilin kabul edilemeyeceğini vurguladığı açıklamasında, “Bu ülkeyi kuran aziz milletimizi yok Kürt, yok Arap, yok Gürcü diye ayrıştırmaya ve bu ülkenin farklılıklarını ötekileştirmeye kalkan her dili bu millet kökünden koparmıştır” dedi. Ethem Sancak açıklamasında şunları ifade etti:

– ANADOLU, farklı dillerin ve farklı kültürlerin İslâm ve Türk devlet aklının bütünleşik ve dönüştürücü gücüyle önce Selçuklu, sonra Osmanlı Devleti’ne tanık olmuş en büyük medeniyet kıtasıdır.

– Bu toprakları İslâmsızlaştırmak ve Türk devlet aklına diz çöktürtmek isteyen emperyalist güçler ve onların bu topraklardaki uzantıları her fırsatta farklı dil ve kültürleri karşı karşıya getirmek, büyük devlet ve büyük medeniyet birliğini parçalamak için her türlü yolu denemiş ve bu topraklardaki satılık ruhlu uşaklarıyla işbirliği yaparak nihayetinde Anadolu’yu işgal etmişlerdir.

“BU MİLLET, BU AYRIŞTIRICI DİLİ KÖKÜNDEN KOPARIP ATMIŞTIR”

Kurtuluş Savaşı’nı, Anadolu’da yaşayan bütün etnik kökenli vatandaşların katılımıyla başarıya ulaştırdığımıza dikkat çeken Ethem Sancak sözlerini şöyle sürdürdü:

– Bin yıldır bu topraklarda Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Çerkez’iyle, Boşnak’ıyla, Laz’ıyla, Abhaz’ıyla, Gürcü’süyle, Arnavut’uylahep beraber “Müslüman” ve “Türk Devleti” şiarıyla el birliği yaparak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı verdik ve kazandık. Bu ülkeyi kuran aziz milletimizi yok Kürt, yok Arap, yok Gürcü diye ayrıştırmaya ve bu ülkenin farklılıklarını ötekileştirmeye kalkan her dili bu millet kökünden koparmıştır.

– Kurtuluş Savaşı’nın en önemli muzaffer adreslerinden biri, aziz milletimizin iradesini yansıtan, “Kurtuluş Savaşı’nın kurucu sivil örgütleri” listesinde olan ve benimde üyesi olmaktan şeref duyduğum Beşiktaş Jimnastik Kulübü’müzdür.

BJK’nın asli renkleri bayrağımızın rengi olan kırmızı ve beyaz iken; Anadolu işgal edildiği için; “iyi günde kötü günde, hep birlikte!” şiarıyla renkleri siyah ve beyaza dönüştüren asil BJK’nın şehitleri ve futbolcuları, yöneticileri arasında Arab asıllı vatanperverler varken;

BJK, etnisite nefreti ve ötekileştirici dile asla prim vermeyen şerefli geçmişi ortada dururken; Divan başkanlığına aday olan birinin akıl tutulması izlenimi veren veya daha büyük bir projenin parçası olmayı kendine rol almayı şahsi kariyeri için basamak kıldığı ihtimalini de çağrıştıran açıklamaları kabul edilemez.

Ethem Sancak ve Fikret Orman Katar Savunma Bakanı ile “Beşiktaş’ın globalleşmesi” için görüştü

“HAYATIM BOYUNCA BEŞİKTAŞ’A KATKILARIM OLDU”
Beşiktaş için maddi, manevi ve vizyona yönelik katkıları olduğunu hatırlatan Ethem Sancak şunları ifade etti:

– Hayatım boyunca Beşiktaş için maddî, manevî ve vizyona yönelik katkılarım oldu; bu, benim Sevgili Beşiktaş’ıma karşı ödevimdi. Beşiktaş sevdalısı olarak bir sefer olsun ne sohbetlerimde, ne de Beşiktaş JK yönetimine katkı ve eleştirilerimde herhangi bir isme yönelik ahlâk dışı bir ağız, iftira veya imada bulunmadım.

Ben fikirlerim, aksiyonlarım ve projelerimle kendimi ortaya koymaya çalışırım; ortaya Beşiktaş JK adına ve lehine fikir, aksiyon ve proje koyamayan, çözümleme yapamayan, kriz yönetemeyen ve bunun yerine sağa sola iftira atan,diğer isimlere yönelik kirli dil kullanan veya popülist şovlara başvuran zavallıların propaganda eşiğine düşmedim, düşmem

– Beşiktaş JK fikre, vizyona, çözümlemeye ve entelektüel zekâya itibar eder, Beşiktaş’a her zaman karşılıksız maddî ve manevî destek veren vefalı kahramanlara saygı duyar ve destekler. Makam popülizmine kendini adamış kariyer kuklalarına ise geçit vermez.

Seyit Ateş “Beşiktaş için Ethem Sancak başkanlığa geliyor.”

“BEŞİKTAŞ ADINA HER MAKAMI MAGAZİN AĞZIYLA İŞGAL ETMEK KABUL EDİLEMEZ”
Tevfik Yamantürk’ün Beşiktaş Başkanlığına aday olarak fikir üretemediği için kendisine saldırdığını belirten Sancak, sözlerine şöyle devam etti:

– Beşiktaş JK adına her makamı magazin ağzıyla ve bel altı salvolarla işgal etmek, sadece Beşiktaş’ın değil, spor dünyasının da düşük profillere teslim edilmesine yol vermek olur. Bu ise kabul edilemez.

– Bu topraklarda Kürtler, Araplar, Boşnaklar, Abhazlar, Gürcüler ve Çerkezler bin yıldır kurucu bileşenlerin parçasıdırlar. Ben yüzlerce yıldır Anadolu’da; Hatay’da, Mardin’de, Şanlıurfa’da olduğu gibi Siirt’dede yaşamış Arap asıllı ama Türk Devleti’nin şerefli bir vatandaşıyım.

“Arap olan Beşiktaş’a giremez!” deme halkı bölmektedir

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde herhangi bir makama aday olmak için ortaya fikir, aksiyon ve projeler koymak ve vizyoncu bir yol haritası paylaşmak yerine, başta Şanlıurfa, Mardin, Hatay ve Siirt olmak üzere, bu toprakların aslî unsuru olan Arap asıllı kardeşlerimize, vatandaşlarımıza “Arap’ım diyen Türk bayrağı taşıyamaz!” imasıyla ve daha da zıvanadan çıkarak, “Arap olan Beşiktaş’a giremez!” diyecek kadar halkı bölen, ayrımcılığı kışkırtan ve şahsım üzerinden millî birliğimizin aslî unsuru olup benim gibi Arap asıllı kardeşlerimizi hedef göstererek “Türk bayrağı taşıyan yere giremez” diyecek kadar zıvanadan çıkmış bir anlayışı şiddetle kınıyorum!

Fikret Orman, Katarlılar, Bilal Erdoğan… Beşiktaş’ta neler oluyor?

“BENİM ÜZERİMDEN ARAP ASILLI VATANDAŞLARIMIZIN AŞAĞILANMASINA İZİN VERMEM”
Her türlü ötekileştirici ifadenin ve tutumun karşısında olduğunu ifade eden Ethem Sancak şunları söyledi:

– Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde herhangi bir makamı işgal edecek zekâ ve ahlâkın rakibi bile olmayan şahsımı, fakat benim üzerimden de Arap asıllı olup bin yıldır bu toprakların vatandaşı olan insanlarımızı aşağılamaya izin vermem, vermeyeceğiz. Bu kimsenin hâddine değildir!

– “Arap’san…” diye başlayan ötekileştirici her tutumu kınıyorum. Bu akıl çıkması dil,asla kabul edilemez. Ayrıca Suriyeli mültecilerin memleketlerine dönme noktasında katkı sağlama gayretinde olduğumuz bir zamanda, Beşiktaş JK Divan Kurulu yönetimine talip olan birinin, “Arap’ım diyen, Türk bayrağı taşıyan Beşiktaş’a giremez!” cümlesi ve çok daha vahim şekilde herkesin can güvenliğinden sorumlu aziz polisimizi zaafa uğratacak tonda “Arap’ım deyip Türk polisiyle gezemez!” şeklindeki hezeyanı, zamanlama ve hedef seçtiği kitle bakımından dikkat çekicidir.

“BİRİLERİ, BEŞİKTAŞ’IN KİMLİĞİNİ KULLANARAK KENDİ HESAPLARINA BEŞİKTAŞLILARI ALET ETMEK İSTİYOR”
Ethem Sancak, Tevfik Yamantürk’ün Beşiktaş içerisinde “Arap olanlara karşı politika” ürettiğine dikkat çekerek şunları belirtti:

– Beşiktaş JK Divan Kurulu yönetimine aday olduğunu unutarak, aklı sıra “Arap olanlara karşı politika üretmek” misyonuna girmiş bu zat, siyaseti Beşiktaş JK içinde değil, insanları dillerine ve kültürlerine göre ötekileştirmeyi marifet bilmiş partilere gidip üye olarak politika üretmelidir.

Demek ki birileri bu ülkede huzursuzluk ve kamplaşma hesabı yapanlara şimdiden katkıda bulunacağının mesajını veriyor ve buna aziz Beşiktaş’ın kimliğini kullanarak kendi hesaplarına adına Beşiktaş sevdalılarını alet etmek istiyor.

Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak Siirt’e taşınıyorlar

“HERKES HADDİNİ BİLMELİ”

Tevfik Yamantürk’ün dil ve soy üzerinden kamplaştırma hesapları yaptığını belirten Ethem Sancak sözlerine şöyle devam etti:

– Herkes hâddini bilmeli! Kimse bu toprakları dil ve soy üzerinden kamplaştırma hesaplarına hiçbir şeyi, özellikle de Beşiktaş’ı alet edemez, polise ayrımcılık ödevi veremez. Benim şahsım üzerinden kirli bir kampanyaya su taşıyamaz!…

Varsa Beşiktaş lehine fikir, aksiyon, proje ve vizyonun, ortaya koyarsın! Değilse, Arap vatandaşlarımıza hakaret ederek Beşiktaş camiasının ilke ve prensiplerine, geçmişine uygun olmayan dil ve tutumla aklı sıra politika taşeronluğu yağmak da nedir?

– Beşiktaş’ı bu tartışmaların ve kamplaşmanın aracı hâline getirmeye hiçbir Beşiktaşlı izin vermez, vermeyecektir. Sporu şahsî hesaplarına ve politikaya alet etmek herkese zarar veren bir eşiktir ve bu eşik aşılmalıdır. Beşiktaş ile gönül bağımı ve ona eşlik eden çabamı gölgelemek gayreti kendi kişiliği ve vizyonu ile ortaya çıkamayanların ucuz ve kirli ataklarıdır. Beşiktaş kültürü etnisite nefretini ve çirkin politikalara büyük bir aileyi alet etmeyi cezasız bırakmaz.

Hukuki tüm haklarımı etkinleştirirken; sporu aziz milletimize yönelik operasyonlarda kullanma çabasının hangi zihniyete ait olduğunu hatırlatır; Beşiktaş camiasına ve aziz milletimize saygılarımı sunarım.

CHP’li Umut Oran, Akşam Grubu sahibi Ethem Sancak ile Akşam, Güneş ve Star gazetesi yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu