“Park Buluşmaları”nda şiir dolu geceler

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği “Ustalara Saygı” toplantıları çerçevesinde, yaz dönemine özel olarak “Şiirimizi Yaratanlara Saygı” geceleri de gerçekleştiriliyor.

“Park Buluşmaları” etkinlik dizisi kapsamında takip edilebilecek olan “Şiirimizi Yaratanlara Saygı” toplantılarının ilki “Türk Şiirinde Üç Garip: Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli” temasıyla düzenlendi.

1941’de yayınladıkları “Garip” adlı ortak kitapla adeta şiirimizin yönünü değiştiren Melih Cevdet Anday, Oktay Rifat ve Orhan Veli Kanık için hazırlanan gece, üç ustanın en sevilen dizeleriyle bir şiir maratonuna dönüştü.

“Türk Şiirinde Üç Garip: Melih Cevdet, Oktay Rifat, Orhan Veli” dinletisinde tiyatro sanatçıları Berkay Ateş, Can Yılmaz ve Emre Çakman, şairlerin kimliklerine bürünerek sanatseverleri teatral bir “Garip Akımı” yolculuğuna çıkartırken, şairlerin hayat öyküleri, Garip Akımı hakkında söylenenler, Oktay Rifat’ın bir mektubu ve Orhan Veli’nin ardından sokaktaki adamın görüşleri gibi anektodlar, Neslihan Arslan’ın seslendirmesiyle geceyi zenginleştirdi.

Müziğin de unutulmadığı gecede, besteci ve gitarist Ömer Özgeç; üç Garip şairinden bestelediği şiirleri, Güneş Yuğnak Özgeç’in kemanı eşliğinde seslendirdi.

“Ustalara Saygı” toplantıları; 29 Temmuz Çarşamba akşamı Abbasağa Parkı’nda Modern Folk Üçlüsü ile “Şiirimizi Yaratanlara Saygı” dinletileri ise 30 Temmuz’da Aykut Barka Parkı’nda “Türk Şiirinde Aşk Dolu Dizeler”le devam edecek.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: