GündemHaber

Ortaköy’deki AB Çalışma Ofisi’nde arbede!

ab ofisi arbedeİstanbul Ortaköy’deki Avrupa Birliği Çalışma Ofisi’ne gelen İşçi Partili grup, Bakan Egemen Bağış’ın toplantı yaptığı odaya girmek istedi.

İşçi Partili grup ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın konuklarıyla görüştüğü sırada meydana gelen olaylarda partililerle güvenlik güçleri arasında yumruklaşma yaşandı. Polis, gruba biber gazı sıkarak müdahale etti.

Ortaköy’de bulunan Avrupa Birliği Çalışma Ofisi’ni işgal etmek isteyen İşçi Partili gruba polis müdahale etti. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın konukları Menajer Bircan Sayın ve Senarist Meral Okay ile görüşme yaptığı sırasında içeri girmek isteyen partililerle güvenlik güçleri arasında yumruklaşma yaşandı. Dışarı püskürtülen grup tekrar içeri girmek isteyince olaylar çıktı. Takviye gelen çevik kuvvet gruba biber gazı sıkarak müdahale etti. Çok sayıda partili karga tulumba gözaltına alındı.

İşçi Partisi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi’ne yönelik polis baskınlarını ve tutuklamaları protesto etmek isteyen İşçi Partili yaklaşık 60 kişilik grup, Ortaköy’de bulunan Avrupa Birliği Çalışma Ofisi önünde bindikleri otobüsten indi.
Grubu takip eden sivil polislerin bildirmesiyle bakanlık korumaları grup gelmeden ofisin kapılarını kapattı. Otobüsten inen partili grup, ofisi işgal etmek için kapıları zorladı. Bu sırada ofiste bulunan resmi ve sivil polisler ile grup arasında arbede yaşandı. Grubu takip eden sivil polislerin de yardımıyla grup, merdivenlerden aşağı indirildi.

Ofis önünde yolu trafiğe kapatan partililer, Başbakan’ın Hitler’e benzetildiği pankartı açarak hükümet aleyhinde sloganlar attı. Grubun ikinci kez ofisi zorlama girişimi üzerine çevik kuvvetten yardım istendi.

Yaklaşık 10 dakika polisle grup arasında karşılıklı arbede yaşandı. Takviye çevik kuvvetin gelmesiyle grubun etrafı sarıldı. Yolu kapatan grubun dağılmaması üzerine çevik kuvvet gruba biber gazı sıkarak müdahale etti. Müdahale sonrası grup ile çevik kuvvet arasında kovalamaca yaşanırken çok sayıda partili gözaltına alındı. Gözaltılar sırasında direnen bazı göstericiler yere yatırılarak etkisiz hale getirildi. Polisten kaçan grup bir süre sonra tekrar toplandı. Bir süre daha slogan atan grup daha sonra bir belediye otobüsüne binerek Ortaköy’den ayrıldı. Gözaltına alınan partililer emniyete götürüldü.

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu