KABUSLAR TİYATROSU / Beşiktaş Dinamo Kiev maçı

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İnönü, Manchester United’ın Theater of Dreams’ine karşılık Theater of Nightmares ünvanını alalı bayağı bir süre oluyor. Ama bu kadarını İnönü de görmedi bugüne dek. Maçın önüne geçen, efsane karambol kabusuyla hatırlanacak Dinamo Kiev maçı.

Konuşulanın karambol pozisyonu olması, ilk kez bu derece takım gibi oynayan takımın ve Edu seçimi dışında maçı fena götürmeyen Carvalhal’ın şanssızlığı oldu belki. Belli bölümler dışında Fenerbahçe maçında mahkum dakikalar da geçiren, daha geçen hafta Sivas karşısında 20 dakika tel tel dökülen Beşiktaş’ın, bir maçla istikrarlı bir düzelme içinde olduğunu iddia edenlere katılmam zor. Gençlerbirliği maçında nasıl bir oyun göreceğimiz yine bir miktar muamma. Fakat Dinamo Kiev’e pozisyon vermeyen, toplu gidip toplu gelebilen, hücumda çoğalabilen, çoğalamadığında bekleyebilen, pozisyon bulan Beşiktaş’ın, başarılı geçirdiği bir 90 dakika izledik dün gece. Ernst’te baş gösteren topu ileri oynama tedirginliğini kapatan, bir Veli Kavlak faktörü var. Dakika alamadıkları maçlar sonrası bile kaldıkları yerden devam edebilen Marco-Necip ikilisi, Dinamo önünde işlerini yapma gayretinde görülen Portekiz tayfası, Beşiktaş’ın her zaman görmek istediğimiz artıları oldular. Bu kadar başarılı defans oyuncuları olup da, takımın en etkili gol silahları olarak da dikkat çeken Sivok-Egemen ikilisi ve Egemen’le birlikte bir kahraman olma yolunda ilerleyen Cenk, yine hep ümit vesilesi.

Artık kendisine kilitlenmiş kalmış, takıma zararını artık kaldıramayan ve kendisini ilk 11′de görmek istemeyen biri olarak, dün gece benim için en büyük sürpriz Quaresma’ydı şüphesiz. Ayağında top tutmadı, aldığı toplarla dört kişi içine gülünç dalışlarda bulunmadı, halı saha çalımlarına girişmedi, pas verdi, tekte orta yaptı. Her maç görmek istediğimiz ‘bu Quaresma’nın, açıkçası Quaresma’yı mutlu ettiğine inanmıyorum. Çok zorlandığını tahmin ediyorum 90 dakikayı “takım oyuncusu” olarak tamamlamakta. Huylu huyuna dönecektir kısa sürede. Fakat Dinamo maçındaki Quaresma Beşiktaş’a da lazım, Manchester City’ye de, Barcelona’ya da.

Başrolünü beklenmedik şekilde Stoke City isimli kasaba takımının aldığı grupta Beşiktaş’ın şansı arttı. Hatta en büyük kozu ve neredeyse tek oyun planı Delap’in taç atışları olan bu kaba saba takımdan o rolü devralmak için bir şansı bile var artık Beşiktaş’ın. Sonrası emin olun daha kolay olacak. Önce geçen yıl Antalya maçında Deniz’in atamadığı, bu yıl inanılmaz biçimde geçen hafta Sivas’ın kaçırdıkları ve son olarak dün Dinamo Kiev’in içeri itemediklerinden sonra, artık altında yatır olduğuna inanmaya başladığım deniz tarafındaki kale bizde olsun kilit anlarında, yeter. Sonrası bu taraftarla ve takımda bu iştahla çok daha kolay olacak.

Teoman Akben

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: