Gündem

Fatih Terim Fonu ile ilgili tüm detaylar

Günlerdir futbol camiasında yaşanan milyon dolarlık vurgun ve Fatih Terim Fonu denilen skandal konuşuluyor.

Gündeme bomba gibi düşen iddialara ilişkin Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera gibi çok sayıda Galatasaraylı ismin özel bir bankada çalışan Seçil Erzan’ın ünlü isimlerle yaptığı ikna görüşmeleri ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylardan itibaren ünlü isimler ya da fenomenler ‘kara para aklama’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlarından haklarında açılan dosyalarla gündeme geliyor.

Fatih Terim Fonunun Kilit ismi Seçil Erzan’ın 226 yıl hapsi istendi.

Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu 18 kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar ile 7 milyon 384 bin lira dolandırdığı iddia edilen Şube Müdürü Seçil Erzan, önceki gün hakim karşısına çıktı. Erzan’ın 226 yıl hapsi istendi.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, futbol dünyasını dolandırdığı iddia edilen Erzan’ın dolandırıcılık sarmalının detaylarını köşesine taşıdı.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın Fatih Terim Fonu ile ilgili edindiği bilgiye göre,;

Gazeteci Saymaz’ın edindiği bilgiye göre, 2011 yılında borsada 1 milyon lira batıran Erzan, zararını karşılamak için yatırım vaadiyle para topladı ve şansı 2021 yılına kadar yaver gitti.

Aralık 2022’de Denizbank bünyesinde özel bir fon kurulduğunu, para yatırmaları halinde 35-40 günlük vadeyle yüzde 20-30-40 oranında faiz verileceğini anlattı.

Seçil Erzan, Fonun Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve yardımcısı Mehmet Aydoğdu tarafından geliştirildiğini işaret ederek, sözlerine devam etti: “Bu kadar kısa sürede yüzde 40 kar elde edeceğine kimse inanmazdı.

Öyle çok sıkışmıştım ki fazla faiz parası dağıttığım için insanlardan fon vaadi ile para alıp istedikleri faizleri ödemeye çalıştım.”

Bu da oldu ! Fatih Terim Beşiktaş tribünlerine ‘‘Nah’’ işareti yaptı.

İsmail Saymaz’ın dikkat çektiği konular ise;

”Süreç, Fatih Terim’den 300 bin dolar para almasıyla başladı. Fatih Terim’in adının referans olması, Erzan için Terim’in kızı ve damadı, çeşitli iş insanları ve Galatasaraylı futbolculardan da para almayı kolaylaştırdı.

Dolandırdığı kişilere zaman zaman sahte evraklar, banka çalışanı başka kişilere imzalattırılan dekontlar veren Erzan’ın tezgahı ise Nisan 2023’te yüksek kazanç sağlama vaadiyle paralarını aldığı kişilere ödeme yapamayınca ortaya çıktı.”

Seçil Erzan’ın Fatih Terim Fonu olarak anılan olayda yaptığı savunmada, “Bir hisse senedi sebebiyle düştüğüm borç batağından kurtulmak için hatalar ettim. Çoğu insana ana parayı ödememe rağmen fazladan vaat ettiğim parayı alamadıklarından beni sıkıştırdı. Benden zorla senet alanlar var. Zengin ettiğim insanlar da olmuştur. Bu aşamada kendime çok zarar verdim” dediği görüldü.

”Emre Belözoğlu”

İsmail Saymaz, köşe yazısında futbolcuların Erzan’a verdiği paraları da kalem kalem açıkladı. Saymaz, ”Emre Belözoğlu, ilk etapta 1.492.000 doları, Volkan Bahçekapılı aracılığıyla Seçil Erzan’a teslim etti. Aynı gün 1.400.000 dolar daha yolladı. 18 Mart’ta da şöförü aracılığıyla 400.000 dolar yolladı.

Erzan, 10 gün sonra Belözoğlu’na telefon açtı. Fonu 5.000.000 dolara tamamlamak istediğini söyledi. Belözoğlu, 1.000.000 dolar daha verdi. Bu para Terimlerin aile dostu Müfit Erkasap Nur Erkasap tarafından teslim edildi” dedi.
“Arda Turan, bana en insanca davranan kişidir” diyen Erzan, Arda Turan’dan 13.900.000 dolarını aldı.

Ancak bu paranın sadece 6.400.000 dolarını geri ödediği ortaya çıktı.

Hasan Arat: Fatih Terim ile her zaman gurur duyduk

Seçil Erzan: ‘Fatih Terim’e 4 milyon dolar verdim. Futbolcuları bana o gönderdi’

FOX TV’de yayınlanan Orta Sayfa programında konuşan gazeteci Deniz Zeyrek ise Fatih Terim ve Seçil Erzan ile ilgili bomba bir iddiayı gündeme getirdi.

Cezaevinde Seçil Erzan’la görüşen birinden gelen mesajı açıklayan Deniz Zeyrek, Seçil Erzan’ın görüştüğü kişiye “Fatih Terim’in kendisinden 4 milyon Dolar aldığını ve Fatih Terim’in ABD’deki evlerinin taksitlerini kendisinin ödediğini söylediğini” ifade etti.

Dava dosyasına, ifadelere, BDDK’nın hazırladığı raporlara bakıldığında tam bir ponzi olayı bu. Birinden alınan para ile diğerinin ödemesinin yapıldığı ve nihayetinde iskambil kağıdı gibi sistemin çöktüğü ‘piramit usulü’ bir dolandırıcılık.

Ama dikkat çekici bir ayrıntı da var ortada. Bankacı Seçil Erzan’ın anlattığı olayların içinde hayali fonda değerlendirilmek üzere ‘kandırmadığı’ bazı isimler bulunuyor. O isimlerin olaya dahil olmaları, yüksek faiz ve senet karşılığı Erzan’a para satmaları sayesinde olmuş.

Lakin savcılık iddianamesinde ne şüpheli veya müşteki ne de tanık olarak yer alıyorlar. Oysa Erzan bu kişilere fazla fazla ödemeler yaptığını, hatta bir ismin de kendisini yurt dışına kaçırmak istediğini anlatıyor. Üstelik tefeci olmakla suçluyor.

OLAYLAR NASIL BAŞLADI

 

Duvar Gazetesinden Bahadır Özgür’ün konu ile ilgili yazısı şöyle oldu;

Dava dosyasına, ifadelere, BDDK’nın hazırladığı raporlara bakıldığında tam bir ponzi olayı bu. Birinden alınan para ile diğerinin ödemesinin yapıldığı ve nihayetinde iskambil kağıdı gibi sistemin çöktüğü ‘piramit usulü’ bir dolandırıcılık.

Ama dikkat çekici bir ayrıntı da var ortada. Bankacı Seçil Erzan’ın anlattığı olayların içinde hayali fonda değerlendirilmek üzere ‘kandırmadığı’ bazı isimler bulunuyor. O isimlerin olaya dahil olmaları, yüksek faiz ve senet karşılığı Erzan’a para satmaları sayesinde olmuş. Lakin savcılık iddianamesinde ne şüpheli veya müşteki ne de tanık olarak yer alıyorlar.

Oysa Seçil Erzan bu kişilere fazla fazla ödemeler yaptığını, hatta bir ismin de kendisini yurt dışına kaçırmak istediğini anlatıyor. Üstelik tefeci olmakla suçluyor.

Denizbank’ın Levent Büyükdere Şube Müdürü Seçil Erzan’ın ‘ponzi tezgahı’, 7 Nisan 2023 günü Bülent Çeviker’in, Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmasıyla başladı.

Ardından bankaya ve savcılığa bir dizi şikayet daha yapıldı. Ünlü futbolcular ise herhalde ‘paramızı kurtaralım’ diye uzun süre beklediler.

Lakin iş tamamen ortaya dökülünce onlar da savcıya koşup müdahil oldular. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun savcılığın talebi üzerine hazırladığı Ağustos 2023 tarihli soruşturma raporuna göre, hayali Fatih Terim Fonu’na para yatıranlar ve verdikleri tutarlar şöyle:

Fatih Terim Fonu Mevduatlar

BBDK raporunda ortada resmi bir kayıt olmadığı, Fatih Terim Fonu olarak bilinen listenin Erzan’ın notları ve Denizbank Teftiş Kurulu’nun soruşturması sonucunda oluşturulduğu belirtiliyor. Davanın kapsamına giren tespit edilebilmiş para ve isimler böyle.

Bir de iddianamedeki ifadelerde oldukça detaylı anlatılan ve buna göre paranın büyük kısmının gittiği yeri işaret eden bazı isimler davada yer almıyor. Yani iddialara bakıldığında bu işten hayli kârlı çıkanlar şimdilik ortada yok. Üstelik anlatılanlar ciddi bir tefecilik ve vergi kaçırma suçuna işaret ediyor.

Peki kim bunlar ve neler yapmışlar?

‘SEMİH KAYA TEHDİTLE FAZLA FAZLA PARA ALDI’

İlk isim eski Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya. Erzan ifadesinde uzun uzun, ayrıntılarıyla Kaya ve menajerine yaptığı ödemelerden, imzaladığı senetlerden, tehditlerden bahsediyor. Erzan’ın ifadelerinden Kaya ile ilgili bölümü özetleyelim:

Seçil Erzan, Kaya’dan 3 milyon 200 bin dolar almış. Ve toplamda bunu 5 milyon 700 bin dolar olarak geri ödemiş. Ne var ki, Kaya bununla yetinmemiş. Menajeri Fırat Özdemir ile beraber sürekli evine ve bankaya gelmişler. Tehditle para almayı sürdürmüşler.

Semih Kaya, “MİT Başkanını tanıyorum, seni mahvederiz” demiş. Erzan, Kaya’ya fazladan para ödemek için Arda Turan ve Emre Belözoğlu’nu da kandırıp hayali fona çekmiş. Hatta Kaya’ya açık açık bunun fon olmadığını, başkasının parasıyla ödemeler yaptığını anlatmış.

Kaya hiç dinlememiş. “Bana çok para kazandırdın. Daha da kazandıracaksın” diye baskı kurmuş. Kaya, kendisine ödenen faiz parası ile Bodrum’da ID Konakları’ndan 4 milyon 200 bin Euro’ya villa almış.

Villanın ilk taksiti olarak bankadaki odasında 1 milyon 575 bin doları da elden inşaat şirketinin satış temsilcisi Barış Bey’e ödemiş. 45 gün sonra ikinci bir ödeme daha yapmış. Daha sonra Kaya’nın aldığı hibrit bir son model Mercedes’in parasını da bankadaki odasında yine elden vermiş.

Erzan her seferinde tehdit edildiğini ve ödemeleri yapmak için futbolculardan hayali Fatih Terim Fonu için sürekli para istediğini aktarıyor. Semih Kaya şikayetçi veya şüpheli olarak davada yer almıyor. Savcılık detaylı iddialara rağmen henüz ifadesine de başvurmadı.

Bülent Yüksel Fatih Terim ve Emre Belözoğlunu eleştirdiği için mi kovuldu?

‘AYHAN AKMAN FONA DAHİL DEĞİL, FAİZLE PARA SATTI’

Erzan dosyasında geçen ama davanın hiçbir yerinde yer almayan diğer isim Galatasaray’ın hala teknik ekibinde yer alan Ayhan Akman. İfadelere bakılırsa Akman Fatih Terim Fonu’na dahil değil. Faizle para satmış. Nitekim Erzan’ın ifadesinde olay şöyle geçiyor: “Ayhan Akman verdiğinden fazlasını almıştır.

Akman’a da fon vaadinde bulunmadım. Kendisinden faizle para satın aldım ancak kendisi çok daha fazla faizle verdiği parayı geri aldı. Kesinlikle Ayhan Akman’a hiçbir borcum bulunmamaktadır. Aksine kendisinden yüklü miktarda alacağım vardı.”

Erzan ifadesinde ayrıca Akman vasıtasıyla tanıştığı bazı isimlerin de durumunu öğrenip kendisine baskı kurduğunu ve faizle para sattığını ileri sürüyor:

“Özellikle şunu belirtmek isterim ki biraz sonra Semih Kaya, Merve Yılmaz, Tanın Yılmaz, Fırat Özdemir hakkında detaylı bilgi vereceğim. Bu şahıslar benden belge aldılar. Sonra bu aldıkları belgeler benim çevremde duyulunca akabinde Atilla Baltaş, Ayhan Akman, Barış Tari de benden sürekli baskıyla borçlu olduğuma ilişkin belgeler aldılar.

Atilla Baltaş, Ayhan Akman, Barış Tari’nin sunduğu belgeler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu belgeler bu şahıslar para verirken oluşturulmamıştır. Bu belgeler benim parayı ödeyemediğim dedikodusu duyulunca 2023 yılının ilk aylarında benden alınmış, gerçeği yansıtmayan belgelerdir.”

‘ATİLLA BALTAŞ BENİ YURT DIŞINA KAÇIRACAKTI’

Burada geçen Atilla Baltaş’la ilgili Erzan’ın anlattıkları dikkat çekici. İfadelere bakalım yine:

“Atilla Baltaş benden verdiği paraları katbekat faizle almıştır. Ben Atilla Baltaş’ın bana verdiği oranın çok üzerinde 1.000.000 USD parayı kendisine ödedim.

Ayrıca Atilla Baltaş’tan kesinlikle fon adı altında para almadım. Tam olarak Atilla Baltaş’tan faiziyle para satın aldım. Çünkü fon adı altında ikna ettiğim insanlara para ödemek zorundaydım. Fakat Atilla Baltaş bana verdiği parayı yüzde 50 faiziyle geri almıştır.

Ayrıca son günlerde zorla benden Bankada bana baskı kurarak evrak yazmamı istedi. Benden bankada birtakım borçlu olduğuma ilişkin senetler aldı. Şırnak Cizre’ye Mart ayı içerisinde beni kaçırmak için uçak bileti almıştı.

Daha doğrusu bana zorla Şırnak Cizre’ye telefonla uçak bileti aldırmıştır. Ben o sırada müştekilerden para da toplamıştım. Atilla Baltaş o paralar ile beni yurt dışına kaçırmak istemişti.”

Aynı şekilde Ayhan Akman vasıtasıyla tanıştığını belirttiği Barış Tari de fona dahil değil. Lakin Erzan’ın iddiasına göre hayali fonu duyup kendisine faizle para satıp, karşılığını alan birisi.

Müslüm Gülhan’dan Fatih Terim’e altyapı dersi

‘SÜLEYMAN ASLAN DA TEFECİLİK YAPIYOR’

Seçil Erzan’ın ‘tefeci’ iddiasıyla bahsettiği bir diğer isim de Mojtaba Hakani ve Süleyman Aslan. Onlar da şöyle geçiyor:

“Moci diye bahsettiğim kişi Mojtaba Hakani üniversiteden arkadaşımın eşidir. Kendisine bu zamana kadar aldığım paranın çok daha üzerinde ödeme yaptım. Hatta Süleyman Aslan isimli tefeciden Moci ile birlikte gidip 10.000.000 TL para aldım. 14.000.000 TL para olacak şekilde geri ödedim.

Süleyman Aslan’ın Florya’da bir ofisi bulunmaktadır. Süleyman Aslan bu 10.000.000 Tl parayı Denizbank’taki odamda bana yanında Moci de bulunduğu sırada teslim etti.

Karşılığında da 14.000.000 TL’lik Moci ile birlikte senet imzaladım ancak 14.000.000 TL’yi Süleyman Aslan’a elden ödedim. Ayrıca Süleyman Aslan bana 1.350.000 USD daha para vermişti.

Sonrasında ben 2.650.000 USD şeklinde çok daha fazla bir parayı Süleyman Aslan’a ödedim. Bu zamana kadar Süleyman Aslan’a çok fazla faiz ödedim.”

Şimdi gelelim Fatih Terim Fonu sorularına…

Seçil Erzan’ın detaylı anlattığı bu isimlerin hiç birisi dava dosyasında müşteki, şüpheli veya tanık olarak yer almıyor. İddialar ciddi oysa. Ortada bir tefecilik suçlaması ve haksız kazanç elde etme var.

Ayrıca vergi kaçırarak kamuyu zarar uğratma da söz konusu. Peki şu an bir ‘ponzi davası’ olarak süren Erzan vakası buralara da uzanacak mı?

Zira dolandırıcılık dışında eğer zimmete para geçirme, tefecilik ve vergi kaçırma iddiaları kanıtlanırsa ceza davası ağırlaşacak, belki de organize suça kadar genişleyecek.

Fatih Terim Fonu Gerçeklerini İsmail Saymaz anlatıyor

Fuat Yaman’ın Fatih Terim için söylediği sözler olay yarattı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu