Çin uzay istasyonunu kuruyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çin, yörüngede kendisine ait bir uzay istasyonunun ilk modülünü 2010’da uzaya fırlatacağını ve 2011 başlarında da ilk uzay aracının modüle kenetleneceğini bildirdi.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua, Tiangong-1 (Yıldız Sarayı-1) modülünün 2010’un sonunda fırlatılması ve 2011 başında da Şenzu-8 uzay aracıyla kenetlenmesinin öngörüldüğünü duyurdu.

Şinhua, modülün Çinli astronotların yaşamaları ve yer çekimsiz ortamda bilimsel deneyler yapabilmeleri amacıyla güvenli şekilde tasarlandığını aktardı. 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1’in bir uzay istasyonu kurulmasının ilk aşamasında uzun süre destek almaksızın faaliyet gösterebileceğini duyurdu.

Çin, Eylülde ‘Uzun Yürüyüş II-F’ roketinin taşıdığı Şenzu-7 uzay aracı ile 3 astronotu uzaya göndermiş ve ilk uzay yürüyüşünü başarıyla yerine getirmişti.

Çin’in gelecekteki projeleri arasında 2012’de Ay’a insansız araç yollama, 2015’te Ay’dan toprak örnekleri getirme, 2017’de ise Ay’a insanlı araç yollama bulunuyor. 2003’te, Çin uzaya insanlı araç yollamayı başarmış, ABD ve Rusya’dan sonra bu alanda üçüncü ülke olmuştu.

Share.

Leave A Reply