Beşiktaş’ta yetişen Yeni Salihlisporlu Atalay Alsan’ın acı hikayesi…

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

NationalTurk yorumcusu ve sportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan bir sosyal bilim uzmanı olan Ersin Afacan’ın ‘Yeni Salihlisporlu Atalay Alsan’ı unutmadık!’ başlıklı yazısı;

1970 yılında dünyaya gelen Atalay, 1990 yılında 20 yaşında Salihli’ye geldi. Zamanın kulüp başkanı Mustafa Acar, takımın ligde kötü gidişatı nedeniyle Beşiktaşlı Halim’in tavsiyesi ile Beşiktaş PAF’tan Atalay, Erkan, Sanlı ve Tuncay’ı o zamanın parasıyla toplam 200 milyona transfer etti.

atalay alsanAtalay, göze hoş gelen güzel futboluyla kısa zamanda Yeni Salihlispor (YSS) taraftarlarının göz bebeği oldu. Atalay, YSS’de çok kez “ilk”leri yaşadı. Örneğin ilk kez YSS’de profesyonel oldu. İlk çalıştığı teknik direktör Halil Kiraz idi. Profesyonel olarak ilk transferini 1994 yılında Göztepe’ye giderek gerçekleştirdi. YSS’nin çim sahasında ilk kez oynadığı maçta (1991) Göztepe’ye karşı ilk on birde forma giydi. Kişiliğiyle, efendiliğiyle ve centilmenliğiyle spor sahalarında görmek istediğimiz futbolcu tipini çiziyordu. Atalay ile çalışan Halil Kiraz, Müjdat Karanfilci, Ergün Kantarcı ve Kemal Ömeragiç gibi teknik adamlar O’ndan sürekli övgü ile söz ederlerdi.

YSS forması altında (1990-91, 1991-92, 1992-93, 1993-94) 4 sezon boyunca üstün performans gösteren golcü Atalay, Göztepe formasını (1994-95, 1995-96) 2 sezon boyunca taşıdı. Üstün futbol yetenekleriyle ve mütevazi kişiliğiyle kalplerde yer edindi. Hürriyet, Varol, Taşkın, Sertel, İbrahim, Uğur ve Erdal Yeniçeri gibi futbolcularla Salihli formasını giydi. O’nun en çok sevdiği arkadaşları Erkan Aydın, Murat Akarsu, Tuncay ve Sanlı idi. 1995-96 futbol sezonunda Alsancak’ta Göztepe forması ile D.Ç.Karabükspor’a karşı son kez forma giydi.

atalay alsan 1

1996-97 futbol sezonunda sakatlığı nedeniyle ilk haftalarda Göztepe’de yer alamayan Atalay (Ati) bir daha forma giyemedi. Çünkü kader acı yüzünü gösterdi. Yıldız futbolcu Atalay Alsan, 14 Eylül 1996 Cumartesi günü, trafik terörünün–trafik canavarının kurbanı oldu. Sakatlığı nedeniyle Göztepe kampında yer alamayan, akşam 18.00’de Salihli’deki nişanlısını ziyaretten gelen Atalay 26 yaşında hatalı sollama yapan bir kamyonun kurbanı oldu. Kemalpaşa kavşağında trafik terörüne kurban giden Atalay’ın arabasına çarpan kamyon, YSS’nin ve Atalay’ın eski başkanlarından Muzaffer Başol’a aitti.

atalay alsan 2

Son yıllarda Salihli’ye ve İzmir’e gelmiş en büyük yıldızlardan biriydi Atalay. Atalay’ın ölümünden bir gün sonra oynanan KSK–YSS maçında insanlık ayıbı yaşandı. Maç öncesi Atalay için yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra içinde benimde yer aldığım YSS taraftarları, Alsancak stadının açık tribününde “Atalay, Atalay”, “Atalay ölmedi, kalbimizde yaşıyor” şeklinde tezahüratlar yaptı. Fakat o sırada açık ve kapalı tribünlerdeki binlerce KSK taraftarı “yuh” çekti. İşte o an önce insan olduğum için, sonra da bu insanlarla aynı statta yer aldığım için utandım.

Yeni Asır Göztepe Muhabiri Sinan Genç’in anlattığı bir anı ile yazımı bitiriyorum. “Play-off maçı için Siirt’teydik. Atalay, Siirtli çocuklarla şakalaşır, birazdan yolda size Göztepe’den hangi futbolcuyu tanıyorsunuz diye soracağım siz de Atalay deyin tamam mı diye öğretir. Öğrettiğini uygulatınca takım arkadaşlarıyla kafa yapar, görün işte hiçbirinizi tanımıyorlar, farkımız işte bu derdi.”

Sen hakikaten farklıydın Atalay. Önce kaliteli bir insan ve sonra kaliteli bir futbolcuydun. Ne yazık ki Azrail’e ve trafik terörüne çalım atamadın. Alsan ailesine, Beşiktaş, YSS ve Göztepe camiaları ile Türk futboluna tekrar başsağlığı diliyorum. Atalay’a da Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Ruhu şad ve mekanı cennet olsun…

Ersin Afacan / NationalTurk

Paylaş.

1 Yorum

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: