Beşiktaş İlçesinden HaberlerBJK Haberleri

Ulus Parkı neden 1 yıldır kapalı ?

Peyzaj yenileme projesi nedeniyle kapatılan Ulus Parkı’nda 1 yıldır çivi dahi çakılmaması bölge halkının tepkisine neden oldu.

Ulus Parkı bilmecesi: 1 yıldır çivi çakılmayacaksa neden kapatıldı?

Konu ile alakalı eylül ayında iletişime geçtiğimiz Büyükşehir Belediyesi, yaptığı yazılı açıklamasında, ‘’Park, Doğal Tarihi Sit alanı olduğundan kurul onayı gerekiyor. Ulus Parkı’nda başlatılan peyzaj düzenleme projesinin kurul süreci devam ediyor. Park şu anda vatandaşlara açık zaten. Onay gelir gelmez çalışmalar başlayacak’’ denilmişti.

İBB, parkın halka açık olduğunu iddia etse de yaklaşık 1 yıldır parkın üst ve alt girişleri brandalarla kapatılmış durumda. Bu süre zarfında bakımsız kalan park adeta ormana dönüş durumda. Bölge halkının aynı zamanda Kuruçeşme’den Ulus’a çıkış yolu olarak kullandığı park, onlarca sokak hayvanına da ev sahipliği yapıyordu.

“Trabzon’a, ilçesine, köyüne, Trabzonspor’a sevdalı Ahmet Nur Çebi”

Parka dair yapılacak çalışmaları anlatan İBB’nin açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı: ‘’Ulus Parkı Peyzaj Yenileme Projesi’nin başlıca amacı manzaraya hakim ancak zamanla bakımsız ve atıl kalmış havuz bölgesinin yeniden tasarlanarak parka kazandırılması. Bu kapsamda havuz alanı ve çevresi dinlenme ve seyir aktiviteleri ile büfe ve tuvalet yapılacak. Yürüyüş yolları yenilenecek. Çocuk oyun ve spor alanları doğal malzemeler ile yeniden tasarlanacak. Alanın gelişmiş mevcut bitkisel dokusu korunacak ve ek bitkiler eklenecek. Yenileme projesi kapsamında 4 bin 155 adet yeni ağaç ve çalı dikimi yapılacak.”

Bu açıklamanın üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen parka hâlâ herhangi bir çalışma yapılmadı. Parkın üst ve orta kısmında bulunan kafe ve restoran ise çalışmalardan etkilenmedi.

İBB YANIT VERMEDİ
Konuyla ilgili İBB’ye, ‘’Parkın neden kapalı olduğunu, izin beklenirken bu şekilde atıl bırakmak yerine parkın halka açık tutulup tutulamayacağını, kurulun neden 1 yıldır yapılacak yenileme işlemine onay vermediğini, Ulus Parkı kadar küçük bir parka üçüncü bir büfenin neden gerek görüldüğünü ve bu büfenin işletmesinin kime verileceğini, park içine otopark yapılacağı iddialarını ve parkın ne zaman halka teslim edileceğini” sorduk. İBB’den ise sorularımıza yanıt alamadık.
İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Ulus Parkı yaklaşık 1 yıldır halka kapalı. Peyzaj çalışması gerekçesiyle kapatılan parkta aradan geçen sürede hiçbir çalışma başlatılmadı.

Haber ve Kaynak: Gazete Duvar / Didem Mercan

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu