Beşiktaş Belediyesi’ndeki taşeron işçilerin mağduriyeti sürüyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beşiktaş Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan işçilerin birçok hakkı gaspedilirken, CHP’li İsmail Ünal başkanlığındaki yönetim yaşananlara sessiz kalıyor.

Beşiktaş Belediyesi temizlik işçileri sürekli isim değiştiren taşeron şirketten maaş alamamaları, haftalık izinlerinin verilmemesi, yemek paralarının her geçen gün kısılması dolayısıyla bugüne kadar pek çok eylem yaptılar. Ancak sadece kadrolu temizlik işçilerinin sendikalı olduğu Beşiktaş Belediyesi’nde seslerini duyuramayan işçiler, bugünlerde örgütsüzlüğün ve taşeronlaşmanın birebir sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Beşiktaş Belediyesi’nde en son 1 Eylül tarihinde 5 temizlik işçisi işyerinde kışkırtıcılık yaptıkları iddiasıyla işten çıkartıldıktan sonra 11 Eylül tarihinde bu işten çıkartmalara 9 işçi daha eklendi. Daha önce ALKA ismiyle çalışan Albayraklar Holding’e bağlı şirket önce ASTEM ismini kullanmış, son olarak Eylül başında yeniden ALKA ismini almıştı. Ancak firmada değişmeyen tek şeyin maaşların ödenmemesi ve hak gaspları olduğu görülüyor.

Belediye görmüyor
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız işçiler, temizlik işçilerinin uzun zamandır hak gasplarıyla karşı karşıya bulunduğunu, asgari ücretin altında ücretle çalıştırıldıklarını ve haftalık izinlerinin ancak 2 haftada bir verildiğini kaydettiler. Şirketin isim değişikleri dolayısıyla pek çok işçinin yıllık izin hakkını kullanamadığı kaydedilirken, işçiler işlerine devam eden işçilerin de ağır ekonomik koşullar altında ezilmelerine rağmen seslerini çıkartamadıklarını eklediler. 3 aydır maaş alamayan işçiler işten çıkartılma tehdidiyle, hakkını arayan işçiler ise türlü tehdit ve yıldırma politikalarıyla karşılaşırken, Beşiktaş Belediyesi yönetimi ve Temizlik İşleri Müdürlüğü yaşananları görmezden gelmeye devam ediyor.
Taşeronlaşmanın ve bunun sonucu örgütsüzlüğün, işçilerin çalışma şartlarını nasıl zorlaştırdığına ve işçilerin ne tür tehditlerle karşı karşıya bulunduklarına dikkat çeken işçiler, tüm bu olumsuz koşullara rağmen bu haksız uygulamalar karşısında sessiz kalmayacaklarını, yasalar çerçevesinde haklarının peşinde olacaklarını ve işlerine geri dönene kadar mücadeleye devam etmeye kararlı olduklarını vurguladılar.

(Sol İstanbul)

Share.

1 Yorum

 1. slm bende diğer alka işçileride bu madurlar arasındayız
  5 aydır maaş ödenmiyor istendiğinde de zorbalık gösteriliyor işten ayrıla lı 3 ay
  oldu hala 3 maaşım duruyor
  büyükçekmece belediyeside bu olanlara seyirci kalıyor neden çünkü albayrakların
  hemşerisi yani aynı köylüler
  doğal olarak onun tarafını destekliyorlar tabii arkasında başbakan var dünürleri oluyor o kadar olucak değil mi ,,,

Leave A Reply