Bara ‘Mekke’ ismini verdiler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Başkent Kiev’de ‘Mekke’ adı altında açılacak bir gece kulübünün adı, Ukrayna Müftülüğünün insiyatifi ve devlet makamlarının durumu ivedilikle ele alması sonuncunda, açılışına saatler kala ‘Noname’ (İsimsiz) olarak değiştirildi.

Genç Ukraynalı girişimcilerin ‘Hleb’ (Ekmek) ve ‘Tsar’ (Çar) adlı gece kulüpleri zincirine ‘Mekke’ adı altında bir gece kulübü daha ekleyeceği Ukrayna basınında yer almıştı. TOP 10 dergisinde basılan ‘Buyurun Hac’a’ başlıklı haberinin ardından çalışma başlatan Ukrayna Müftülüğü, provokasyon ihtimalini göz önüne yetkili makamlara başvurdu.

Konuyla yakından ilgilenen Ukrayna Milli ve Dini Haklar Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Mikola Romanoviç Naviçenko, Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim’i makamında ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldı ve bu hadise üzerine süratle gideceklerini belirtti.

Naviçenko’nun hızla olay müdahale etmesinin ardından ‘Mekke’ adındaki gece kulübünün açılışı son anda durduruldu. 27 Şubat’taki açılışa saatler kala, girişimciler çareyi ‘Noname’ yazan bir branda asarak gece kulüplerini ‘İsimsiz’ şekilde açmakta buldu.

Cihan’a özel bir demeç veren Ukrayna Müftüsü Tamim, “Burada biz bu durumu şaka ya da reklam benzeri bir yaklaşım olarak algılamadık. Çünkü kişi ya da kişiler bu proje için büyük meblağları ciddi bir şekilde harcadı.

Bu yapılanlar Müslümanlara ve İslam’a karşı bir hareketti. Bunun üzerine başta Ukrayna Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, Başbakanlık, Başsavcılık, Milli ve Dini Haklar Devlet Komitesi, Kiev Belediyesi, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının yanı sıra Müslüman ülkelerin elçiliklerine kadar, ilgili bütün mercileri gerek telefonlarla gerek yazılarla bilgilendirdik.

Ukrayna devlet makamları konunun üzerinde hassasiyetle durarak ‘Mekke’ adında bir gece kulübünün açılmasına engel oldu” dedi.

Söz konusu projenin sorumlusu Dmitriy Slukin ise, Cihan’a yaptığı açıklamada, “Gece kulübümüzün adını açılış öncesinde ‘Mekke’ olarak duyurmuştuk. İnsanlara mahcup olduk. Aslında burada hukuka aykırı yaptığımız hiçbir şey olmamasına rağmen devletimiz bizim yanımızda yer almadı. ‘Mekke’ ismini kullanmamıza izin vermedi. Ama her şeye rağmen isimsiz de olsak güzel bir açılışımız oldu” şeklinde konuştu.

Ukrayna kanunlarına göre direkt ya da dolaylı olarak inanç ve insanların dini değerlerine zarar vermenin mahkumiyet gerektiren suçlar çerçevesinde olduğuna dikkat çeken Müftü Tamim, aynı zamanda Ukrayna anayasasının toplumu kamplara bölen, topluma nefret aşılayan ve dini duygularla aşağılayan hareketlere karşı ağır yaptırımlar içerdiğini hatırlattı.

TOP 10 dergisinde yer alan habere göre, ‘Mekke’ gece kulübü normalde 2008 Kasım’ında açılacaktı. Ancak çıkan çok sayıda sorun nedeniyle açılış tarihi 27 Şubat’ı 28 Şubat’a bağlayan geceye kadar, aylarca ertelenmek zorunda kalındı.

Share.

Leave A Reply