Beşiktaş

Somaspor’dan Beşiktaş’a uzanan Emrecan Bulut öyküsü: ‘Futbola küsüp fabrikada çalışmaya başlamıştı’

Somaspor’dan Beşiktaş’a transfer olan Emrecan Bulut’un müthiş transfer hikayesini Artı Gerçek’ten gazeteci Osman Çaklı inceledi.

İşte Osman Çaklı’nın Emrecan Bulut ile ilgili incelemesi;

Emrecan Bulut çalıştığı fabrikanın 8-4 vardiyasından çıkıp yürüyerek antrenmanlara gidiyordu. Bulut’un eski takım arkadaşı Mücahit Aslan da süper amatörden Somaspor’a transfer oldu. Şimdi o da Beşiktaş’ı hedefliyor.

İSTANBUL – TFF 2’nci Lig temsilcilerinden olan Somaspor’da forma giyen 20 yaşındaki futbolcu Emrecan Bulut, 1 Temmuz’da Beşiktaş’a transfer oldu. 4+1 yıllık ve 5 milyon liralık sözleşmenin altına imza atan futbolcunun serüveni, pek çok futbolcudan farklı. Uzun yıllar amatör liglerde forma terleten Emrecan Bulut, koronavirüs pandemisinde futbola son verip Manisa’da bulunan bir buzdolabı fabrikasında işe girdi. Aylarca çalıştığı fabrikadan ayrılıp, futbola geri dönen Bulut, şimdi ise pekçok futbolcunun hayalini kurduğu Beşiktaş’ta top koşturacak.

Fakat Emrecan Bulut örneği Manisa’da tek değil. Bir dönem aynı takımda forma giydiği ve fabrikada beraber çalıştığı takım arkadaşı Mücahit Aslan da Somaspor’a transfer oldu.

‘ANTRENMANLARA GİTMEK İÇİN SAATLERCE YÜRÜRDÜK’

Futbol oynamaya 12 yaşındayken arkadaşlarının sayesinde başlayan Emrecan Bulut, yıllarca alt yapılarda forma giydi. Yunusemre Belediyespor ile başlayan futbol yolculuğu 2020-2021 yılına kadar devam etti. Koronavirüs salgını nedeniyle TFF’nin aldığı karar doğrultusunda amatör liglere ara verildi ve Emrecan Bulut futbolu bırakma kararı aldı.

Manisa’da buzdolabı parçaları satan bir fabrikada bir buçuk yıl çalışan Bulut, ailesinin durumunun zor olmasından dolayı değil çalışmak istediği için fabrikada işçi olduğunu söyledi. Pandeminin sona ermesiyle birlikte futbola geri dönen Bulut, ilk profesyonel futbol kariyerine Somaspor’da başladı. Somaspor’a transfer olana kadar futbolla ilgili geleceğine ilişkin bir hayalinin olmadığını anlatan Bulut, futbolu çok sevdiğini antrenmanlara kilometrelerce yol yürüyerek gittiğini ifade etti.

Bulut, Beşiktaş’a transfer olma sürecini ise şöyle anlattı: “Alt yapıdayken antrenmanlara gitmek için saatlerce yürüdüğümüz zamanlar olurdu. Bazen de arabamla giderdim. Beni aslında keşfeden yaz okulundaki hocalarımdı. Beşiktaş süreci menajerim sayesinde gelişti. Onun çok katkısı oldu, o sayede transfer oldum. Bundan sonra da futbolu severek Beşiktaş’ta uzun yıllar forma giymek istiyorum.”

Sinan Vardar: Ahmet Nur Çebi’ye teşekkür ederim

“Sinan Vardar: Beğenerek takip ettiğim ve sayın başkan Ahmet Nur Çebi’ye önerdiğim Somaspor’dan transfer edilen Emrecan Bulut’un takıma büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum. Emrecan önerimi değerlendiren, bu transferi gerçekleştiren Sayın Çebi’ye teşekkür ederim.”

‘FUTBOLA KÜSMÜŞTÜ, İKNA ETTİM’

Emrecan Bulut ile Mücahit Aslan’ın bir dönem yolunun kesiştiği spor kulübünün alt yapı koordinatörlüğünü yapan Ferdi Öztürk’e genç futbolcularla kurduğu ilişkiyi futbolculara ise fabrika işçiliğinden profesyonelliğe uzanan yolcuğunu sorduk.

Emrecan Bulut’un futbola merak saldığı dönemde alt yapısında bulunduğu Yunusemre Belediyespor’un o dönemki alt yapı koordinatörü Ferdi Öztürk idi. Öztürk, Emrecan Bulut’un her gün iki saat kadar yürüyerek antrenmana belirterek, keşfedilme sürecini şöyle anlattı:

“Antrenman sahamız sanayi yanındaydı, Emrecan evinden çıkıp arkadaşlarıyla yürüyerek geliyordu. Ben Emrecan’daki yeteneği görüp, A takım antrenörlerine söyledim fakat pek ilgilenmediler. O sıra pandemi de gelince Emrecan futbola küsüp fabrikada çalışmaya başladı.

Babasıyla görüştüm, Emrecan’da cevher olduğunu, futbolu bırakmaması gerektiğini söyledim. Birkaç yıl içerisinde çok gelişeceğini biliyordum. Daha sonra Emrecan ile de konuştum, ikna ettim. 8-4 vardiyasından çıkıp antrenmanlara gelmeye başladı. Bir hazırlık maçı yaptık ve Somaspor’un teknik direktörü Burhanettin hocanın gelmesini istedim.

Soma ile yaptığımız maçta Burhanettin hoca iki futbolcuyu aldı, bunların arasında Emrecan yoktu. Bir sene aynı yerde devam etti. Daha sonra Bursaspor ile bir maç yapıldı. O maçta Emrecan, iki gol atıp bir asist yaptı. Beşiktaş yöneticileri de o maçı izliyordu. Böylelikle Beşiktaş’ın radarına girdi. Daha sonra transfer süreci gelişti.”

Ali Eren Beşerler’den sert tepki: Taraftar Mete Vardar’ı zengin etmek zorunda mı?

EMRECAN BULUT GİBİ PEK ÇOK GENCİ PROFESYONEL LİGLERE GÖNDERDİ

Ferdi Öztürk’ün keşfettiği yeteneklerden biri de Mücahit Aslan. Aslan da amatör ligden Somaspor’a transfer olarak profesyonel kariyerine adım attı. Öztürk ise diğer gençlerle de benzer ilişki kurduğunu ve profesyonel liglere çok sayıda futbolcu gönderdiğini belirtti.

Yıllardır alt yapı koordinatörlüğü yapan Öztürk, gençlere önem verilirse Türkiye’deki futbol geleceğinin daha parlak olabileceğini düşünüyor.

FUTBOLA KÜSÜP FABRİKADA İŞE GİRDİ

2000 doğumlu Mücahit Aslan, 2019-2020 yıllarında süper amatörde çeşitli kulüplerde futbol oynadığını belirterek, pandemi nedeniyle işi bıraktığını söyledi. O dönem Manisa’daki Donatımspor forması giyen Aslan, cebinde parası kalmadığı için Emrecan Bulut gibi buzdolabı fabrikasında işçi oldu.

8 ay kadar fabrikada çalışan Aslan, eski hocası Ferdi Öztürk’ün Karaköyspor ile anlaşınca kendisini takıma çağırdığını ancak kendisinin o dönem futbol oynamak gibi düşüncesinin olmadığını söyledi. Ferdi Öztürk’ün ‘baskısıyla’ futbola geri dönen Aslan, Somaspor’a transferini şöyle anlattı:

“Kısa süre bir İzmirspor sürecim oldu, ancak orada da para kazanamadım. Bir hazırlık maçında iyi bir performans gösterdim. Sonra Somaspor’un teknik direktörü Burhanettin hoca aradı, inanamadım. Böylece Somaspor’a transfer oldum. Hedefim Emrecan gibi Beşiktaş’ta oynamak. Emrecan ile beraber futbol oynuyorduk zaten arkadaşız. Umarım ben de bir gün Beşiktaş’a transfer olurum.”

Beşiktaş, Sinan Vardar’ın önerisiyle Somaspor’dan Emrecan Bulut’u Transfer Etti

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu