Sibel Çarmıklı: “Mahalle baskısından şikayetçiyim.”

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Sibel Çarmıklı: "Mahalle baskısından şikayetçiyim."AK Parti’nin belediye başkan adayları arasında dikkat çeken isimlerden biri Sibel Çarmıklı. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinden aday gösterilen Çarmıklı, eski ANAP genel başkan yardımcısı.

İstanbul’un köklü ve tanınmış ailelerinden Çarmıklılar’ın gelini. Bu nedenle ‘sosyetik aday’ olarak niteleniyor. AK Parti’ye geçmesi, çevresinde büyük yankı uyandırmış. Ailesinin desteğini almasına rağmen çevresindeki bazı kadınların, “Sen de mi Sibel?” diyerek tepki gösterdiğini anlatıyor. “Ben de mahalle baskısına maruz kalıyorum.” diyor. Çarmıklı, ev ev dolaşarak önyargıları kırmaya çalışıyor. AK Parti’nin artık siyasetin tamamen merkezine oturduğunu vurgulayarak, “Önyargılı çevrelerin tezlerini çürüten en büyük güvence benim. Ben de önceden önyargılıydım ama bunlar boşa çıktı.” ifadelerini kullanıyor. ‘Sen-ben, biz-siz’ ayrımı yapmaksızın ortak paydada buluşulması gerektiğinin altını çizerken, “Kendime bunu misyon ediniyorum. Teklifi bu nedenle kabul ettim. Bunu kutsal bir görev olarak görüyorum.” şeklinde konuşuyor.

Adaylık teklifi önce baş başa yenilen bir yemekte, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’dan gelmiş. Onu Başbakan Erdoğan’ın telefonu takip etmiş. Çarmıklı, “Büyük heyecanla kabul ettim.” diyor. Partisinin İstanbul’daki tek kadın adayı. Zor bir ilçeden aday olduğunun farkında. 2004 seçimlerinde AK Partili Şahin Özer yüzde 20 civarında oy alabilirken rakibi CHP’li İsmail Ünal yüzde 45’le başkan seçilmişti. Ünal, yine aday. DSP, eski belediye başkanı Ayfer Atay’la yarışıyor. Çarmıklı’nın bir de bayan rakibi var: MHP’li Cennet Süzer. Süzer Holding’in patronu Mustafa Süzer’in kız kardeşi.

Çarmıklı, AK Parti’nin artık merkeze yerleştiğini, Anavatan’ın Türk siyasi hayatında bir oyuncu olamayacağını ve yeni bir merkez sağ partinin de kendine alan bulamayacağını düşünüyor. Erdoğan’ın teklifini kabul ettikten sonra eski genel başkanları Mesut Yılmaz ve Erkan Mumcu’yu aramış. Her ikisinden de “hayırlı olsun” cevabını almış. Koyu bir Galatasaray taraftarı olarak Beşiktaşlılardan oy isteyecek. İlçe nüfusunun yüzde 26’sının Galatasaraylı olduğu istatistiğini bile çıkarmış. Büyük oğlu Can ise fanatik Beşiktaşlı.

Çarmıklı, 1958 Beşiktaş doğumlu. Ortaokulu Notre Dame de Sion’da, liseyi St. Michel’de tamamladı. Üniversite eğitimini ABD’de New England College’da iş idaresi ve ekonomi üzerine aldı. Siyaset hayatı 1992 yılında Anavatan Partisi Beşiktaş ilçe teşkilatında başladı. 1996 ve 1998 dönemlerinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği yaptı. MKYK seçimlerinde, “ceketini assa seçilir” denilen bir isimdi.

Paylaş:

1 Yorum

  1. Mithat Yazici on

    Sayin Carmikli, Besiktas’ta galatasarayli b.baskanini kimse secmez.Siz de mahcup olacaksiniz.O istatistiklerdeki serefli,sanli Besiktas taraftari yüzdesini de bildirseydiniz.Bir de Besiktas’ta nasil secim kazanildiginin da tecrübesinden yoksunsunuz.Sizin gibi burjuva takimina ancak sitelerden oy cikar.Mahallelerin nabzini yoklayin, kimse size güvenmiyor.Alacaginiz oylari da ancak akp’nin popülaritesi sayesinde alabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz