Levent’te beklenen karar: Bütün iş yerleri tahliye ediliyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beşiktaş ilçesinin gözde semtlerinden Levent’te tahliye şoku yaşanıyor.

Restoran, modaevi, mağaza ve gece kuluplerinin de dahil olduğu iş yerleri tahliye edilecek.

1., 2.,3., ve 4. Levent bölgesi ile Konaklar Mahallesi, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından “Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilmişti.

Bu karar, bölgedeki binaların sadece konut olarak kullanılması, hiçbir şekilde ticari faaliyete izin verilmemesi anlamına geliyordu.

Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilmesinin ardından Beşiktaş Belediyesi tarafından bölgeye, “Koruma Kurulu kararı ile korunan Levent evleri konut dışı, işyeri olarak kullanılamaz” yazılı afişler asıldı. Koruma Kurulu’nun kararının yanı sıra bu bölge Beşiktaş Geri Dönüşüm ve Etkilenme Bölgesi Uygulama İmar Planı kapsamında, yerleşme ve mimari stilleri itibarıyla geleceğe intikal ettirilecek örnek prestij mahalleleri olan alanın içerisinde kalıyordu. Bu iki unsur birleşince bölgedeki villalarda yer alan ticari işletmeler için çanlar çalmaya başladı.

Levent’te yer alan tüm ticari işletmelere tebligat gönderen Beşiktaş Belediyesi, 1 ay içerisinde işyerlerini tahliye etmelerini istedi.

Bu kapsamda bölgede yer alan tüm restoranlar, büyük-küçük mağazalar ve diğer işyerleri kapatılacak ve buralar konut olarak kullanılmaya başlanacak.

Beşiktaş Belediyesi, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız 1., 2., 3., 4. Levent Mahallelerinde konut olarak tescil ve ilan edilen parsellerde yer alan binalardaki işyerlerinin yasal çerçevede tahliyesinin sağlanması ve anılan binaların amacına uygun şekilde konut olarak kullandırılması için belediyemize başvuruda bulunmuşlardır. Başkanlığımız tarafından yapılan değerlendirme sonucu, bu bölgede konut alanında kalan tüm işyerlerinin program dahilinde ticari faaliyetten men edilerek binaların amacına uygun şekilde konut olarak kullandırılmasının sağlanması yönünde çalışmalar başlatılmıştır.”

Share.

1 Yorum

Leave A Reply