Ortaköy ve Nişantaşı’nda yeni moda “Kiralık paparazzi”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Erkeklerin kadınları etkilemek için artık yeni bir numarası var: Kiralık paparazzi tutmak. Nasıl mı? İlk kez buluşacağınız kız arkadaşınızla yemeğe gitmeden önce sahte paparazzileri arıyorsunuz.

Yer ve saat bilgilerini veriyorsunuz. Mekan çıkışında flaşlar patlıyor. Yoldan geçenlerin bile “kim acaba bu” diye gözleri sizin üzerinizde. Artık siz de aracınıza binene kadar bir starsınız.

İnsanların ünlü olmaya ve fotoğraflanmaya duyduğu arzuyu keşfeden bir şirket, isteyenlere kiralık paparazzi hizmeti sunmaya başladı. “Ünlülerin benden neyi fazla” diyerek kendilerini özel hissetmek isteyen çiftler ve özellikle de yanındaki kadına hava atmaya çalışan erkekler 400 lira ödeyerek bu hizmeti satın alıyor. Kiralık paparazzileri 2008 Aralık’ta kurulan Secretshot isimli bir şirket sağlıyor. Fikir babaları yönetmen Tuğrul Kurban ve stil danışmanı eşi Biriz Kurban. Bu işe ekonomik krizle başlamış ve fotoğraf çekme hobilerini mesleğe dönüştürmeye karar vermişler.

BU HİZMETİ ALAN ERKEK KENDİNİ BECKHAM SANIYOR

Kiralık paparazzi hizmetine genelde erkekler, egolarını şişirmek, gösteriş yapmak ve yanlarındaki kadınları etkilemek için başvuruyor. Tuğrul Kurban, erkeklerin flaşlar patladığı anda kendilerini David Beckham sandıklarını söylüyor.
Paparazzi kiralamak için önce firmayı arıyorsunuz. Onlara hem kendi hem de sevgilinizin fotoğrafını maille gönderiyorsunuz, almak istediğiniz hizmeti anlatıyorsunuz. Gideceğiniz mekanı ve orada olacağınız saatin bilgilerini veriyorsunuz.

Eğer amacınız erkeklik gururunuzun okşanmasıysa, çekinmeyin açık sözlü davranın. Çünkü onlar size istediğiniz gibi davranıp özel konseptler hazırlıyor. Büyük gün geldiğinde sahte paparazziler kendini belli etmeden bir aracın içinde sizi bekliyor. Mekan çıkışında ister çok göze batmadan ve uzaktan, isterseniz de oldukça gösterişli şekilde sizi fotoğraflıyorlar. Kurban çifti, aslında bunun şımarıkça bir hizmet olduğunu ama herkesin eğlendiğini söylüyor: “Kendi için bu hizmeti alan bir erkek, ilk andan itibaren star gibi hissediyor. Zaten aslında bizden bu hissi satın alıyor.”

KADINLAR ERKEKLERE SONUNA KADAR İNANIYOR

Erkeklerin yanındaki hanımlar genellikle herşeyden bihaber tabii. Paparazzilerin gerçek olduğunu sanan kadınların genel tepkisi, “Lütfen çekmeyin” oluyor. Rollerine önceden hazırlanan erkekler de paparazzilere “Lütfen rahat bırakın” diye çıkışıyor, hatta yeri geliyor tersliyor, bağırıyor…

Erkeklerin yakalanmayı en çok istedikleri mekanlar; Nişantaşı, Ortaköy ve Etiler’de brunch ve kahvaltı sonrası. Gece mekanı olarak da Reina ve Sortie rağbet görüyor.

İş sonunda çekilen fotoğraflar, kişiye dijital olarak veriliyor. Bu yüzden her zaman çekilen fotoğrafın güzel olmasına ve kalitesine önem veriliyor.

Daha çok yüksek gelir grubu tarafından tercih edilen hizmetin fiyatları saate göre. Mesela sadece bir restoran veya mekan çıkışında sizi yakalayıp fotoğraf çekmelerinin bedeli 400 lira. İş uzarsa 1.5 saatlik bir işin ücreti 600… Yok eğer 3-4 saatte tamamlanacak bir iş ve takip istiyorsanız fiyat daha da yükseliyor.

KIZLARI DAHA UCUZA ETKİLEYİN

Kiralık paparazzi hizmetini denemek isteyen ve pahalı bulan erkeklere bir tavsiyemiz var: Bu hizmeti grup halinde çıktığınız gecelerde alın. Böylece ücreti kendi aranızda paylaşıp daha ucuza kız arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz. Tuğrul Kurban, kendilerini doğal halleriyle görüntülemek fotoğraflamak isteyen erkeklerin sayısının da hayli fazla olduğunu söylüyor: “Örneğin, bir müşterimiz Nişantaşı City’s Alışveriş Merkezi’nde saat 16.00’da olacağını söylüyor. Biz de dört arkadaş alışveriş merkezinin içine dağılıp onun mekana girmesini bekliyoruz. Ardından elimizden geldiğince çaktırmadan takip ediyor ve 3-4 saat boyunca en doğal halleriyle fotoğraflarını çekiyoruz. Bazı erkekler bu fotoğrafları Facebook sayfasında kullanıyor.”

PAPARAZZİ TUTAN BİR İŞ ADAMI MEKANIN KAPISINDAN İÇERİ ALINMADI

Secretshot çalışanlarının bu işler sırasında başlarından pek çok deneyim de geçiyor. Tuğrul Kurban, orta ölçekli bir şirketin sahibiyle yaşadıklarını anlatıyor: “İşadamı yanındaki kadına hava atmak için bizi tuttu. “Hoşgeldiniz, yanınızdaki sevgiliniz mi?” gibi sorular sormamızı istedi. Hazırlandık. Adam otomobilinden indi. Flaşlar patlıyor. Mekanın kapısına geldik. Adamı durdurdular. İçeriye almadılar. Biz de hiç bozuntuya vermeden magazinci gibi çalışmaya devam ettik. Adam için büyük bir fiyaskoydu.” Absürd teklifler aldıkları da olmuş: “Bir transseksüel nü fotoğraflar çektirmek istedi. Ama yapmadık. Bir keresinde de bir erkek müşteri eşinin gizlice ailesiyle ve arkadaşlarıyla fotoğraflarını çekmemizi istedi. Biz ailesine sürpriz yapacağını sandık. Ama bizi dedektif niyetine tutmuş. O zamanlar çok yeniydik. Artık bu duruma düşmeyiz.”

MAGAZİNCİLERİ İZLEYİP İŞİ KAPTIK

Tuğrul Kurban’ın magazin muhabirliği konusunda hiçbir deneyimi yok. İşi magazin programlarını takip ederek kapmışlar: “Mekanların önünde beklerken magazincileri de gözlemliyoruz. Fakat biz fotoğraf çekmeye başladığımızda diğer gerçek magazinciler de “acaba haber mi kaçırıyoruz” diyerek fotoğraf çekmeye başlıyor. Fotoğrafını çektiğimiz çiftlerin kim olduğunu merak ediyor, onları gerçekten önemli biri sanıyorlar.”

VERDİKLERİ REKLAMDAN SONRA PAPARAZZİ OLDULAR

Bu iş ABD’de uzun süredir yapılıyor ama Türkiye’de henüz bir yıllık geçmişi var. Secretshot aslında kişilerin günlük rutin hayatına devam ederken en doğal hallerini yakalayıp ölümsüzleştirmek ve düğün fotoğrafları çekmek için kuruldu. “Beraber doğal fotoğrafları olmayan çiftler de bu hizmetten yararlanıyor. Örneğin erkekler eşleriyle birlikteyken gizlice fotoğraflarını çekmemizi istiyor ve bunları sonradan hediye olarak eşlerine sunuyor.” diyor Biriz Kurban. İşlerine paparazzi boyutunun eklemesiyse bir dergiye verdikleri “Hayatın İçinde Sen” başlıklı reklamla oldu. Biriz Kurban, ilk paparazzi işini bir genç kız grubundan aldıklarını söylüyor: “Kıyafetleri ve makyajları son derece gösterişli olan kızlar, gece gidecekleri bir mekan çıkışında onları gerçek paparazzi gibi beklememizi ve mekandan çıktıkları anda fotoğraflarını çekip sorular sorular sormamızı istediler. Kızın ismi Yasemin’di. “Yasemin Hanım bugün nasılsınız? Mekanda kiminle eğlendiniz?” gibi magazin muhabirlerinin soracağı soruları sorduk. Onlar da objektiflere poz verip etraflarına ünlüymüş gibi hava attılar.” (Hakan Gence – Hürriyet)

Share.

Leave A Reply