Futbolda devrim! Başkanlık artık ateşten gömlek

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Postası’nın sürekli gündemde tuttuğu Fulya davası ve ardından yaşananlar ulusal basında da yer bulmaya başladı.

Karar gazetesinin haberi;

Yargıtay, Fulya Davası olarak bilinen ve 10 yıldır süren davada son noktayı koydu, 2007 ve 2008’deki Beşiktaş genel kurullarındaki ibra kararlarını iptal etti. Bu tarihi karar, kulübü zarar uğratarak giden eski yönetimleri ibra edilseler dahi ‘hesap verme’ yolunu açacak…

Futbol dünyasında sistemi derinden etkileyecek bir dönem başlıyor. Yargıtay, Fulya Davası olarak bilinen ve 10 yıldır süren dosyada verdiği kararla, yönetimleri ibra edilse dahi sorumluluk altına alacak sürecin kapısını açtı.

2007 ve 2008 yılındaki Beşiktaş Genel Kurul toplantılarında yönetim ve denetleme kurulunun ibrasına ilişkin kararların iptaline ilişkin mahkeme kararı Yargıtay tarafından onandı. Fikret Orman’ın Yıldırım Demirören lehine Yargıtay’a yaptığı ise itiraz reddedildi.

besiktaspostasi.com’un haberine göre; İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ve kamuoyunda “Fulya Davası” olarak da bilinen davada 2007 ve 2008’de gerçekleştirilen genel kurul toplantılarında yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ibrasına ilişkin kararların iptali yönünde karar çıkmış, yani Yıldırım Demirören yönetimi ibra edilmemişti. Bu kararla kulübün, Fulya projesi, Vicente Del Bosque ve Matteo Ferrari’ye ödenen tazminatlar başta olmak üzere kulübün uğradığı birçok zararın dönemin başkan (Yıldırım Demirören) ve yönetiminden geri alınmasının önü açılmıştı. Ancak Fikret Orman başkanlığındaki yönetim kurulu 6. Asliye Hukuk Mahkemesinin verdiği bu kararı Yargıtay’a götürmüştü.

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, Fikret Orman yönetiminin yaptığı itirazı reddetti ve 6. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararını onadı.

Beşiktaş kongre üyeleri tarafından 2008’de açılan dava Yargıtay’a gitmiş, Yargıtay “Kulüpler dernekler kanununa göre yönetiliyor. Genel kurullarında da bu ibra ediliyor” diyerek dosyayı geri göndermişti. Yargıtay, ikinci kez gelen dava dosyasını bu kez onadı, Vicente Del Bosque ve Matteo Ferrari’ye ödenen tazminatlar başta olmak üzere kulübün uğradığı zararlar temini konusunda mevcut kulüp yönetimlerine kapıyı açmış oldu.

Emsal niteliğinde olan bu karar ile sadece Beşiktaş’ın mevcut yönetimi değil tüm kulüpler için yeni bir sürecin kapısı açıldı. Yönetimler, ibra edilmiş olsalar bile eski yönetimlerin yol açtığı zararları 5253 Sayılı Dernekler Kanununun 32. Maddesine dayanarak o dönemin yöneticilerinden talep etme girişiminde bulunabilecek.

Beşiktaş’ın Fulya projesi ile ilgili tartışmalar yıllardır sürüyor. Beşiktaş kongre üyeleri, kulübün projeden alması gereken katları alamadığını, kendilerine otoparkların bırakıldığını ileri sürüyor. Üyelerden Hürser Tekinoktay da mahkemenin “Fulya’da zarar yoktur” kararını temyize götürdü. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ise 18 Kasım 2017’deki Divan Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Büyük umutlarla yapılan bu Fulya projesi bize göre heba olmuş bir projedir. Son olarak kiracımız olan market iflas edip çıktı, bize de 7-8 milyon TL borç taktı. 3-4 milyon dolarlık bir yatırımla senelik 3-4 milyon gelir edeceğimiz bir yapıya dönüştürebiliriz. Fulya yapılırken söylenen 12-15 milyon dolarlık gelirler maalesef hayal” demişti.

Avukat Şekip Hardal’ın görüşleri ise şöyle;

Beşiktaş Spor Kulübü Genel Kurulu’nun her ne kadar eski yönetim lehine Yönetim Kurulu tarafından karara itiraz etmiş olsa da Beşiktaş Spor Kulübü menfaatlerinin zarara uğraması nedeniyle Fulya projesi, Vicente Del Bosque ve Matteo Ferrari’ye ödenen tazminatlar başta olmak üzere kulübe verilen birçok zararın Demirören ve yönetiminden geri alınmasına imkan tanıyan bu kararı gündemine almalı ve hukuki rücu hakkını kullanmalıdır.

Dernek statüsündeki profesyonel futbol kulüplerimizin en büyük sorunu yönetimlerin denetlenemeyişidir. Yargıtay kararı , Spor Kulüpleri ve Spor Anonim Şirketleri Yasası’na sahip olmayan Türk futbol kulüplerinin yönetici ve başkanları üzerinde bir baskı oluşturacak diye düşünüyorum.

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: