Beşiktaş

Fernando Santos’a 4.5 milyon euro’luk vergi cezası kesinleşti

Fernando Santos Jorge Mendes bağlantılı şirketi yüzünden 4.5 milyon euro'luk vergi cezasına çarptırıldı.

2014-2022 arasında Portekiz Milli Takımını çalıştıran Fernando Santos, milli takımda aldığı paranın vergisini kaçırmak gibi ağır bir suçlama ile karşı karşıya kalmış ve 4.5 milyon euro para cezası almıştı.

2016 ve 2017 yılları arasındaki Portekiz Milli Takımı ile yaptığı sözleşme ile dikkati çeken Fernando Santos, ülkesinde Vergi Dairesi tarafından bu yıllar arasında ‘vergi kaçırdığı’ gerekçesiyle dava edilmişti.

Deneyimli çalıştırıcının, Vergi Dairesi’nin yaptığı suçlamaya ilişkin avukatları aracılığıyla gerçekleştirdiği itirazı reddedildi.

70 yaşındaki teknik adam her şeyi yasal olarak yaptığını iddia etti ancak vergi kaçakçılığından suçlu bulundu.

Portekiz milli takımını çalıştıran Fernando Santos iddialara göre Portekiz Futbol Federasyonu’ndan (FPF) 10 milyon euro almış, ancak 2016-2017 yıllarında Portekiz Vergi Dairesi’ne (AT) yıllık 70 bin euro kazanç bildirmişti.

Fernando Santos vergi makamlarına karşı açtığı 4,5 milyon avroluk davayı kaybetti

Tahkim mahkemesi ile Vergi Dairesi Fernando Santos’un milli takımda görev yaparken maaşını daha az vergi ödemek için bir şirket aracılığıyla aldığı sonucuna vardı.

Söz konusu olan, Portekiz Futbol Federasyonun Vergi Dairelerine ödediğini beyan ettiği 4,5 milyon dolarlık bir fatura.

Mahkeme şimdi Portekiz Futbol Federasyonun rolünü de sorguluyor.

Fernando Santos, milli teknik direktör olarak Portekiz Futbol Federasyonu (FPF) ile kendi kurduğu Femacosa şirketi aracılığıyla sözleşme imzaladı ve “daha yüksek vergilendirme” elde etmek için maaşını da bu şirket aracılığıyla aldı.

IRC (Kurumlar Gelir Vergisi) aynı gelirin IRS’de vergilendirilmesi durumunda ortaya çıkacak olandan daha fazladır.

İdari Tahkim Merkezi’nde (CAAD) oluşturulan Tahkim Mahkemesi’nden geldi; milli antrenör, yine şirketin ortağı olan eşi Guilhermina Costa Santos ile birlikte 4,5 milyon euro tazminat ödemeye zorlandıktan sonra temyize başvurdu.

Vergi Kaçakçılığı: Fernando Santos’u Mendes bağlantılı şirket yakmış!

Mahkeme: Fernando Santos’un itirazı için haklı neden yok

Yüksek Mahkeme hakimleri, 69 yaşındaki teknik adamın avukatlarının gerçekleştirdiği savunmada temyiz için hiçbir neden olmadığına hükmetti. Bunun üzerine Tahkim Mahkemesi’nin 2022’de verdiği karar onaylandı.

Portekiz Ulusal Tahkim Mahkemesi’nin 2022’de verdiği karar; Fernando Santos’un, Portekiz Futbol Federasyonu aracılığıyla bir şirketten maaş aldığı ve bu şekilde daha az vergi ödediği yönündeydi.

O zamanlar Portekiz basınına konuşan Santos; durumun Federasyon ile kendi kurduğu FERMACOSA şirketi arasında bir hizmet modeli anlaşması yapmalarından kaynaklandığını savunmuştu.

Sözleşmeyi hazırlayan avukat Jorge Mendes’in avukatıydı

Olayın odağındaki hukuk firması Morais Leitão yıllardır Portekiz Futbol Federasyonu adına da çalışıyor.

Vergi Dairesi’nin itiraz ettiği tartışmalı sözleşmeyi de bu şirket hazırlamış.

Vergi Dairesi’ni (AT) Fernando Santos’un peşine düşüren tartışmalı sözleşme, Morais Leitao hukuk firması tarafından hazırlandı.

2014 yılında belgenin hazırlanmasında Portekiz Futbol Federasyonu’na hukuki danışmanlık sağlayan ve ardından Santos’un hukuk uzmanlarıyla konuyu müzakere eden de bu firmaydı.

Morais Leitao’nun avukatı ve ortağı Paulo Rendeiro, Jorge Mendes’in menajerlik şirketi Gestifute’de yıllardır avukatlık yapıyor.

Fernando Santos’a Polonya ‘dan yüzde 25 prim !

Fernando Santos, Polonya Milli Takımı’nda kısa bir süre çalıştı ve iyi sonuçlar alamadığı için yerine Michal Probierze getirilmişti.

Polonyalıların EURO 2024’e katılması Fernando Santos’a sevindirici bir neden oldu

Polonya Futbol Federasyonu ile olan sözleşmesi gereği EURO 2024 katılma bonusundan %25 pay alacağını öngörüyordu.

Hasan Arat Rıza Çalımbay ile yolların ayırıp Fernando Santos ile anlaşmıştı.

Tekinoktay’dan yönetime Matruşka uyarısı: Mendes’den uzak durun

Jorge Mendes Beşiktaş Transferleri ve Football Leaks Belgeleri

 

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu