Çırağan’da “Ebrularda Atatürk” sergisi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ebru çalışmaları sergilenecek. Üstelik bu, Atatürk’le ilgili bir çalışma olacak ve ben görmeyeceğim!

Tabii ki koşa koşa gittim.

Her bir esere hayranlıkla baktım.

Tablolardaki inceliklere, renklere karışarak…

Nadide ebruların üzerine incelikle işlenen Atatürk silüetlerine bakarken, hayranlıkla izlemeniz bir yana, o ebrulara, renklere, desenlere karışıyorsunuz adeta.

Zaten işin içinde Atatürk varsa, onu özlemle anarak, inkılaplarını yaşatmaya çalışarak…

Bugüne kadar Atatürk’le ilgili birçok çalışma yapıldı. Ama bu sergi, görmeye değecek görüntülerle sizi bir araya getiriyor. Atatürk’ün silüeti, nadide ebrular üzerine işlenerek farklı bir çalışmayla sunuluyor.

Dünyaca ünlü ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı eserlerine taşıdığı ‘Ebrularda Atatürk’ sergisi, 30 Haziran 2009’a kadar Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Kültür ve sanata çok önem veren Ata’yı anmak amacıyla hazırlanan sergide, Atatürk’ün silüeti sanatçıya ilham kaynağı olmuş ve birbirinden farklı tekniklerle yapılmış nadide ebrular üzerine işlenmiş.

Ebru çalışmalarını 1973 yılından bu yana sürdüren Hikmet Barutçugil yaşayan en büyük ebru ustalarından biri. Aynı zamanda dünyada, kendi soyadıyla anılan ‘Barut Ebrusu’ stilinin yaratıcısı. Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi de olan Hikmet Barutçugil, İstanbul Ebru Evi’nde ebru çalışmalarını sürdürüyor.

‘Ebrularda Atatürk’ sergisi, 30 Haziran’a kadar, Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Çırağan Kempinski Palace
Tel: (0 212) 326 46 46

Melike Birgölge – Hürriyet

Share.

Leave A Reply