BJK HaberleriHaberSpor HaberleriYıldırım Demirören

Beşiktaş’ta Fikret Orman dönemi transfer fiyaskoları Yıldırım Demirören’i aratmıyor

2012 yılında TFF başkanlığına seçilen Yıldırım Demirören’in Beşiktaş’a verdiği büyük hasarlar sonrasında başkanlık koltuğuna oturan Fikret Orman, âdeta Yıldırım Demirören döneminde yapılan transfer politikasını aratmayacak niteletikte seyrediyor.

Beşiktaş Postası Özel Haber

Göreve geldiği ilk yıl Sven Goran Erikson ile yapılan sözleşme sonrasında fesih edilen rakam olarak gündeme gelen 1 milyon 200 bin Euro’luk bedelin tazminat olarak kimin cebinden çıktığı, Beşiktaş kasasından ne kadarlık meblağın ödendiği adeta belirsizliğini koruyarak tarihe gömüldü.

Samet Aybaba’yla 2012-2013 Sezonu 3.lüğü

Akabinde teknik direktörlüğe Samet Aybaba’nın getirilmesi sonrasında Berat Çetinkaya, Mehmet Akgün,Oğuzhan Özyakup,Olcay Şahan,Uğur Boral,Julien Escude,Allen Mcgregor,Batuhan Karadeniz,Emre Tali devre başında transfer edilirken,devre arasında ise Gökhan Süzen, Batuhan Bilgiç,Sinan Kurumuş,Dentinho ve Mamadou Niang transferleri gerçekleştirildi.

2012-2013 sezonunda transfer edilen bu isimler sonrasında şuan kadroda bulunan oyuncu sayısıysa Oğuzhan Özyakup ve Olcay Şahan ikilisinden öteye gitmedi.

2013-2014 sezonu başında Samet Aybaba ile yollar ayrılarak teknik direktörlüğe Hıvat teknik adam Slaven Bilic getirildi.

2013-2014 Sezonunda Sportif Direktör ve 11 Yeni Transfer

2013 – 2014 sezonuna yeni yapılanması ve sportif direktörüyle hazırlanan Beşiktaş,11 yeni transfer ekleyerek sezona başladı.

Günay Güvenç,Gökhan Töre,Ömer Şişmanoğlu,Pedro Franco,Sezer Öztürk,Serdar Kurtuluş,Tolga Zengin, Michael Eneramo, Atiba Hutchinson,Ramon Motta ve Kerim Frei , devre arasındaysa Jermaine Jones ve Dany Nounkeu transferleri yapıldı.

Özellikle skandal olarak nitelendirilen Dany Nounkeu transferinin Galatasaray derbisinde yaptığı hareketle, yönetim adeta dark tahtasının orta noktasına koyulduTakımın her defasında borç batağına saplandığını ve yanan eve girdiğini beyan eden Fikret Orman’ın Manuel Fernandes’le yaşadığı polemik gündemi meşgule ederek akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Fiyaskonun Kod Adı : Manuel Fernandes

12 Milyon Euro’luk Lokomotif Moskova teklifinin gündeme bomba gibi düşmesi sonrası takımdan bonservis bedelsiz ayrılan Manuel Fernandes’se olayı taraftarın adeta çileden çıkmasına sebep oldu.

Sözleşme uzatılamaması,uzatılamayan sözleşme sonrasında oyuncuya güvenerek sezon sonunun beklenilmesi sonrası ,Manuel Fernandes Lokomotif Moskova takımıyla görüşmeler yaparak Beşiktaş’tan bedelsiz olarak ayrıldı.

2014-2015 sezonuna girilirken istifa eden sportif direktör Önder Özen sonrasında, Ahmet Nur Çebi ve Slaven Bilic olarak lanse edilen futbolun patronları transfer yönetimiyle sezon açılışı yapıldı.

Cenk Tosun,Demba Ba ikilisi bonservis bedelleriyle alınırken, Jose Sosa,Ramon Motta’nın opsiyonları kullanılarak kiralık sözleşmelerinin ardından bonservis bedelleri alındı. Akabinde devre arasında Alexander Milošević ve Tolgay Arslan bonservisiyle alındı. Daniel Opare ise Porto’dan opsiyonlu olarak kiralandı.

Trabzonspor’la yaşanan Tolgay Arslan polemiğiyle devre arasının en büyük transfer yarışı gerçekleşirken,Trabzonspor’la bozulan ilişkilerse arta kalan olarak basına yansıdı.

Yöneticilerden İstifa

2015-2016 sezonuna girilirken Mete Vardar’ın Futbol A takımı sorumluluğundan habersizce alınması, Mesut Urgancılar, Adnan Dalgakıran ve Tamer Kıran’la yaşanan sorunlar sonrasında yeniden eleştirileri Fikret Orman’a çevirdi.

2015-2016 sezonunda Ahmet Nur Çebi’nin yoğun çabaları sonrasında Demba Ba satılarak, teknik direktörlüğe Şenol Güneş’in getirilmesiyse bir başka gündem maddesi olarak basına yansıdı.

Demba Ba Satıldı Kasaya Para Girdi

Bununla beraber Demba Ba, Çin kulübüne satılarak kasaya para kazandırıldı.Fiorentina’dan Mario Gomez,Hoffenheim’dan Andereas Beck,Gençlerbirliğinden Dusco Tosic,Gremio’dan Rhodolfo tranferleri yapılarak transfer dönemi kapatıldı.

Şenol Güneş önderliğinde ligde başarılı sonuçlarla başlangıç yapan kara kartal, bununla beraber Mario Gomez’in formunu yakalamasıyla Demba Ba’nın geçen seneki giriş performansını aşmasıysa taraftarı sevindirdi.

Sürekli olarak tarih verilerek geciken Vodafone Arena ise transferlerle beraber eleştirilen transfer dışı tenkit olarak sıcaklığını koruyor.

Sıfır Resmi Maçlı Sezer Öztürk’e 900 Bin € , Gökhan Süzen’e 300 Bin € Fesih Bedeli

Bununla beraber Beşiktaş’ta Spor Toto Süper Lig’de tek bir resmi maç dahi oynamadan gönderilen Sezer Öztürk’e ödenen fesih bedeliyse 900 bin € oldu.Samet Aybaba’nın sol bek isteği doğrultusunda devre arasında takıma kazandırılan Gökhan Süzen’e ise 300 bin € fesih bedeli ödenerek yollar ayrıldı.

Boş Uçak Parası,Sonlandırılamayan Görüşmeler,Transfer Yemekleri…

Akabinde Beşiktaş Fikret Orman döneminde; Fransa’ya gönderilen uçakla transferini bitiremediği Nene, anlaşma zemini aranırken günlerce kamuoyunu meşgul eden Manuel Lanzini, defansa transfer edilmek istenilen fakat transferleri bitirilemeyen Roberto Moledo ve Lescott, uzun süre gündemi meşgul eden Mitroglou, görüşmeler gerçekleştirilirken fiyat konusunda anlaşılarak rakibe kaptırılan Diego Ribas ve basına servis edilen Roberto Assis ile yapılan transfer görüşmeleri sonrasında aylarca uğraşılarak sonlandırılamayan Ronaldinho transferler maceralarını yaşadı.

Ozan Tufan Polemiği

Son olarak Ozan Tufan transferinde yaşanan polemikle beraber teknik direktör ve başkanların tartışması gündeme oturdu.

Tarihe Geçen Skandal : Yalçın Ayhan

Bunların yanısıra ayırmamız gereken en büyük transfer olayı olarak Türk transfer tarihinde yerini alan Yalçın Ayhan olayıysa akıllarda tazeliğini koruyor. Beşiktaş kampına katılmak için yurtdışına çıkan Yalçın Ayhan’ın hangi nedenle takıma dâhil edilmeyerek tekraren Türkiye’ye döndüğü ise hala bilinmiyor.

Borç Azalacak Sözü Verildi,1 Milyar’a Dayandı

Yıldırım Demirören’den 580 Milyon olarak lira olarak alındığı söylenilen borcun 24 Mayıs 2015 Mali Kongresinde 867 Milyon TL olarak lanse edilmesi,150 Milyon TL stat borçlanması ve 100 milyon ’luk daha borçlanma öngörüsüyse, 2012 yılında borcu düşüreceğini beyan eden Fikret Orman ve kurmaylarının eleştirilmesinde rol edinen diğer faktörler oldu.

Yıldırım Demirören’e olan borcun legalleştirilerek ödeneceğinin açıklanmasıysa taraftarı çıldırtan bir diğer sorun olarak göze çarptı.

Beşiktaş Postası Özel

[adrotate banner=”309″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu