Beşiktaş Belediye Meclisi’nde Ortaköy Spor Sahası Tartışıldı !

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beşiktaş Belediyesi Spor Komisyon Başkanı Hasan Bozkurter Beşiktaş Belediye meclisinde son bir yıl içinde çok tartışılan Ortaköy Spor Sahası’nın açılmasını gündeme getirdi.

Meclis toplantısında aynı partiden mensubu olduğu Belediye Başkanı’nı sert bir şekilde eleştirdi.  Ortaköy futbol sahasının imara açılması konusunda meclis üyelerinin beş binlik plana itiraz etmemeleri hususunda bu alanda 90*45 bir futbol sahası, sağlık ocağı ve muhtarlık binası yapılacağını söylemesine rağmen bu sözlerin yer aldığı müteahhit ile yapılmış olan protokolün ortaya koyulamamış olmasının doğru olmadığını söyledi.

Hasan Bozkurter’in 04.03.2009 tarihinde Beşiktaş Belediye Meclisi’nde yapmış olduğu sert olmasına rağmen katılan Ortaköy halkı tarafından beğenil ile karşılanırken Beşiktaş İmar Komisyonu Başkanı Bülent Tatar’ın konuyu doğrulaması dikkatleri çekti.
CHP Meclis Üyesi İdris Ekşi ve CHP’nin önemli isimlerinden grup başkan vekili Kemal Akar’ın bu çok tartışılan konu ile ilgili eleştirileri ile meclis görüşmesi son buldu.

Videolar için;

  • Beşiktaş Belediyesi Meclis Görüntüleri Video 1: Hasan Bozkurter
  • Beşiktaş Belediyesi Meclis Görüntüleri Video 2: İdris Ekşi , Kemal Akar
[media id=301 width=600 height=340]
 
[media id=302 width=600 height=340]

İşte Hasan Bozkurter’in konuşmasının metin özeti.

Hasan Bozkurter
Sayın başkan, değerli meclis üyeleri… Bu Ortaköy’deki top sahasıyla ilgili olan bir komisyonun görüşülmesidir. Burada hiç birbirimizi (dilim dönmüyor ama) başka bir şekle getirmenin anlamı yok. Niye yok? Zaten bu Ortaköy’deki meşhur top sahasıyla bizim belediye meclisimizin, Ortaköy halkının, partimizin yurttaşların sıkıntısı şu; Orada sayın belediye başkanımız, Büyükşehir belediye meclisine gittiği zaman……

Bu arkadaşlarımız 5000’lik plan uygulanır notuyla, bu plan anakentten geçtiği için ve ilçe belediyesinin burada hiçbir etkinliği kalmadığı halde anakentte sayın belediye başkanımızın kendi grubumuza gidip “ben buradaki bu inşaatta 90’a 45 saha, bunun yanında modern soyunma odaları, mecidye ve ortaköy mahalle muhtarlıkları ve sağlık ocağı yapacağım. Bunun tapu mülkiyeti Beşiktaş Belediyesi’nindir diye tapu dairesine yazdıracağız ve ortada bir virgül koyaraktan burasının spor alanı olarak kullanımı başta Ortaköy Spor Kulübü ve tüm ilçe belediyesinde bulunan amatör spor kulüplerinin kullanımına açılacaktır ibaresi yazılacaktır” demiştir.

O zamanki bizim hem anakent grup başkan vekilimiz hem de imar komisyonu üyemiz sayın Bülent Tatar ve diğer anakent belediye meclis üyelerimiz sayın başkanın bu önerisine neden bunu yapıyorsunuz dediğim zaman gerekçeleri de sayaraktan “ben bunlarla bir protokol yapacağım ve ben bu protokole bunları nakşettireceğim ve Beşiktaş ilçesine de böyle bir spor alanı, muhtarlık binaları ve sağlık ocağı kazandıracağım” demesi üzerine anakentteki meclis üyelerimiz ve imar komisyonunda bulunan üyelerimiz CHP’den olarak bunun hepsini kabul ettiler.

Sayın belediye başkanımız bizim ilçemize geldi. Kendi meclisimizin grubuna geldi. Sayın İsmail Ünal’ın dediği “arkadaşlar. Biz böyle bir şey yaptık. Bir itiraza maruz kalmasın. Bizim bunu böyle geçirmemiz lazım” dedi. Zaten bizde yetki yok. 5 binlik plan uygulanır notu anakentten geçtiği müddetçe hiçbir ilçe belediyesinin yaptırım gücü zaten yok.
Şimdi bu iş bitiyor. Sayın belediye başkanının dedikleri bilgi dahilinde.

Elimizde belgemiz yok. Ve bakıyoruz ki inşaat başlıyor, devam ediyor. Ne spor sahası var ne muhtarlık binası var. Ne o var ne bu var. İnşaat gidiyor. Ve sayın belediye başkanına soruyorum; “sayın belediye başkanı nerde protokol?”

Efendim işte “mal sahibi oradan gelecek. İşte avukatı buradan gelecek. İşte biz hazırlıyoruz. İşte protokolde 3 madde kaldı, 5 madde kaldı.”

Ve ne acıdır ki protokol yok. Toplam inşaat tutarı kadar orada ticaret alanı veya konut alanına ekleme yapılıyor. Şimdi biz ne yapmaya çalışıyoruz. Siyasette siyaset yapma iddiasında bulunanlar, yerel yönetim başkanları veya siyasi parti başkanları, başbakan kimse.
Halkına bir şey dediği zaman, örgütüne, belediyesine bir şey dediği zaman onu yerine getirecek. Siyaset çok kolay. Söylem eylem birbiriyle örtüştüğü zaman, güvenilir insan, özü sözü bir, halkı için her şeyi yaptı denir.

Siyasette söylem farklı, eylem farklı olunca bunun bedelini öder bunu söyleyenler. Yetkimiz yok. Belediye meclisi olarak yetkimizi de aşarak, bizimle ilgisi olmadığı halde bir binlik uygulaması yaptık. Dedik ki “bu bu bu sahayı yap. Şu şu soyunma odasını yap. Sağlık ocağını, muhtarlık binalarını yap. Ondan sonra gel” kime söylüyoruz bunu? Anakente.

Yani biz olmayacak duaya amin peşindeyiz. Çünkü orda dip not var dip not..Burada 5000’lik uygulanır diyor. Bitmişsin sen. E şimdi adama sormazlar mı sayın başkan? Sizin önünüze proje geldi. Proje gelmeden evvel protokol nerede diyoruz. Bugün git yarın gel diyorsunuz, gelecek diyorsunuz. Ve proje açılıyor, bakıyor ve imzalanıyor. Adama sormazlar mı nerede bu muhtarlık binası, soyunma odası diye. “git kardeşim bunu düzelt getir” denmez mi? Al kalemi bas imzayı. Hadi bakalım, Beşiktaş belediye meclis üyeleri ne yapıyoruz. Binlik yapacakmışız da o binlikten beş binlik uygulamasını biz bozacakmışız da, sayın başkanın söyleyip de yapamadığı protokolün ne olduğu bilinmeyen yerde biz temizlik malzemesi görevi göreceğiz. Böyle bir şey yok. Kim siyasette ne derse onun arkasında duracak. Güvenilir lider, kararlı insan böyle tarif ediliyor. Ama özü başka sözü başka eylemi başka insanlara da ne acıdır ki u… Denmiyor siyasette.

Bu konuşmayı yapmamın nedeni, ben Beşiktaş belediye meclis üyesiyim ama benim mahallem Ortaköy. Ben çocukluğumu, gençliğimi o top sahasında hem spor yaparaktan hem de yöneticiliğini yaparaktan, o kulübü yaklaşık 80–90 yıldan beri ayakta tuttuk. Ortaköy’ün evladı olarak bunların önergesini verdim sayın başkana.

Yazılı önerge verdik. “Ortaköy mahallesi 639 ada, 168 parseldeki plan tadili meclisimizce gerçekleştirilmiştir. Bu plan gereği 90×45 spor alanı, muhtarlık binası, sağlık ocağı alanlarının ayrılması nedeniyle mal sehipleri veya inşaatı yapmakla yükümlülerden buna ilişkin taahüt ve yasal gerekliliklerinin yapılıp yapılmadığını CHP grubuna yazılı olarak sayın başkan İsmail Ünal tarafından cevap verilmesini saygıyla talep ediyorum.” dedik.

Yani dedik ki sayın başkan protokol nerede?
Ve sayın başkanın bana verdiği cevap; bakın tam 1 sayfa. Uzun olur bunu okumamız. Burada denilen şu; 1900 kaç yılında başladıysa planına bu adamlar, onun kronolojisini yazıp göndermiş sayın başkan. Ben sayın başkana 3 satır yazdım. Dedim ki, spor sahası, muhtarlık binaları, sağlık ocağı, soyunma odaları nerede?

Böyle bir cevap alamadım bunu aldım.
Şimdi biz burada ne yapacakmışız binlik yapacakmışız zaten bir kerede gönderdik şimdi ikincisini göndereceğiz! Niye artık siyaset geliyor artık seçim geliyor, Ortaköy’e gideceğiz bir kağıt gösterme mecburiyetimiz var. Şimdi seçim var ya “biz bunları yaptık anakent izin vermedi” diye yok böyle bir şey. Siyaset söylem eylemdir. “söylemi yaptık, Ortaköy’de eylemi yapamadık.” Şimdi bizler partililer olarak sıkıntıdayız. Orada ne anlatacağımız orda ne anlatacağımızı arkadaşların düşünmesi lazım Ben bu konunun, önce Ortaköylü, sonra belediye meclis üyesi olarak, hepimizin sorunu olarak bu önergenin tekrar geriye iade edilmesini, komisyonumuzu kutluyorum. Gelecek dönemlerde de sakın ha, bir daha bunu gündeme getirmeyin bir Beşiktaşlı olarak bu sefer konuşum şimdi sorumlu bir siyasetçi olarak konuşuyorum 29 Marttan sonra Beşiktaş’ın düz vatandaşı olarak konuşurum.

Bu bir.

İkincisi de;

Çilekli’ye sahip çıkalım. Hepinize saygılar sunuyorum.

Share.

Leave A Reply