“Beşiktaş Belediye Başkanı olursam Zorlu Center’ı yıkacağım”

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beşiktaş Belediye Başkan aday adayı olan Lokman Kondakçı, Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a çok ilginç açıklamalar yaptı ve başkan olduğu takdirde Zorlu Center’ın kaçak bölümlerini yıkacağını iddia etti.

Ahmet Hakan’ın yazısı;

LOKMAN Kondakçı ismini duymuş muydunuz?

Hakkında efsaneler olan bir isimdir.

*

Hikâyesi uzun ama ben kısaltarak anlatayım:
Ülkücülük yapmış, DYP’li olmuş, fındık işine girmiş, çok genç yaşta İhracatçılar Meclisi başkanlığı yapmış, magazin basınının gözdesi haline gelmiş, fındık işinde büyük başarı kazanmış, işi gücü bırakıp inzivaya çekilmiş, bu dönemde unutulmuş, sonra sosyal medyaya girmiş, Gezi’ci olmuş…

*

Lokman Kondakçı, şimdi Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na aday.
Daha doğrusu aday adayı…
Hem de CHP’den…
“Neden CHP?”, “Neden Beşiktaş?”, “Neden siyaset?” sorularına kendince cevapları var.
Ama anlattıkları arasında en dikkat çekici olanı, “Zorlu Center” adı verilen İstanbul’un son AVM’siyle ilgili olanı.

*

Şunları söylüyor Lokman Kondakçı Zorlu Center’la ilgili olarak:
– Özelleştirme İdaresi, Zorlu AVM’nin yapıldığı arsayı ihaleye “237 bin metrekare inşaat yapılabilir” diye çıkardı. İhaleye girenler buna göre fiyat verdiler.
– Ancak satış gerçekleştikten sonra nazım imar planlarında ve uygulama planlarında yapılan değişikliklerle 237 bin metrekare oldu 628 bin metrekare…
– “237 bin metrekare inşaat yapılacak” diye satıldığında bir milyar dolar eden bir arsa, “628 bin metrekare inşaat yapılacak” diye satılsaydı kaç lira ederdi? Aradaki farkın hesabını kim verecek?
– 237 bin metrekareden 628 bin metrekareye geçiş, belediyelerin nazım imar planları ve uygulama planlarında yapılan değişikliklerle mümkün oldu. Belediyeler Zorlu’ya bu konuda ruhsat verdiler.
– Ancak verilen ruhsata göre 393 bin metrekare olan fazlalık, “emsal dışı” olarak belirtildi… Emsal dışı… Yani sığınak, garaj, otopark gibi bölümler…
– Bir kere dünyanın hiçbir yerinde 237 bin metrekareye 393 bin metrekare emsal izni verilmez. 20 bin verilir, 30 bin verilir, 50 bin verilir ama 4 yüz bin metrekareye yakın verilmez.
– Zaten Zorlu da 393 bin metrekareyi “emsal dışı” olarak kullanmadı. Konut olarak, AVM olarak kullandı. Kulelerini yükseltti, ticari alanını alabildiğine genişletti.
– Zorlu’da hem ruhsata aykırılık var, hem de ruhsat fazlası…
– Ruhsat fazlası ve ruhsata aykırılık olduğu için şu ana kadar Zorlu Center’a yapı kullanma izni verilemedi. Yapı kullanma izni olmadığı için de orası kaçaktır. Orada dükkân açılamaz, su verilemez, elektrik verilemez, belediye hizmeti verilemez… Açılışı yapılamaz oranın…
– Ben Beşiktaş’a belediye başkanı olursam Zorlu’nun hem ruhsat fazlası olarak yaptığı bölümleri, hem de ruhsata aykırı olarak yaptığı bölümleri yıkacağım.

*

Lokman Kondakçı neden böyle yapacağını da şu üç gerekçeyle açıklıyor:
– BİR: Toplumda yok olan adalete olan inancın geri gelmesini sağlamak.
– İKİ: Belediyelerin birilerine rant sağlayan kurumlar olarak algılanmasını yıkmak.
– ÜÇ: Parayla her şeyin yapılabileceğine duyulan imanı sarsmak…

*

Lokman Kondakçı’nın anlattıkları bunlar…
Elinde bütün bu anlattıklarını kanıtlayan, destekleyen, detaylandıran bir yığın mahkeme kararı, şikâyet dilekçeleri, belediye meclis düzenlemeleri var.
Bu iddialara karşı Zorlu’nun ve yetkililerin söyleyecekleri olursa…
Ben buradayım.

Paylaş:

Bir Yorum Yaz