Tekinoktay: “İşte bizim modelimiz: Genç takımda oynadı, A takıma çıktı, liseyi, üniversiteyi bitirdi, şimdi öğretim görevlisi”

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Beşiktaş Başkan adayı Hürser Tekinoktay, siyah beyazlıların eski futbolcularından Tunç Kip’in hedefledikleri eğitim modelinde en çarpıcı örnek olduğunu belirterek “Bu çocuk genç takımda oynadı, daha sonra A takıma çıktı, 10 yıl profesyonel futbol oynadı, liseyi bitirdi, üniversiteyi bitirdi, şimdi üniversitede öğretim üyesi. Biz bu modeli getireceğiz” dedi.

UNIBJK Nişantaşı’nın Nişantaşı Üniversitesi’nde düzenlediği “Küresel Futboldaki Gelişimi Sağlayan yönetim Parametreleri” adlı panelde konuşan Beşiktaş başkan adayı Hürser Tekinoktay, eğitim hedeflerini anlatırken Beşiktaş’ın altyapısından çıkan Tunç Kip’in çarpıcı hikayesini de anlattı.

Müslüm Gülhan’ın yaptığı sunumda Türk futbolunun içinde bulunduğu durumdan bahsettiği tabloların vahim olduğunu söyleyen Hürser Tekinoktay, “Bu tablolar size tutacağınız takım bırakmayacak, sokakta top oynayacak çocuk bırakmayacak, çocuklarınızı sporcu yapamayacak tablolar. Mayıs ayında sizlerin de desteği, enerjisiyle seçimi kazandıktan sonra bu sistemi değiştireceğiz. Burada olan arkadaşlarımızdan bir kısmı yakın gelecekte kulüplerde görev almak, başkan olmak isteyecek. Çünkü çocuklarınıza bir şeyler bırakmak istiyorsanız sorumluluk almak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

Tekinoktay, üyelerin, halkın oylarıyla seçilen kişilerin daha sonra birtakım değişikliklerle demokrasiden otokrasiye geçtiklerini belirterek “Otokrasiyi meydana getiren kişiler hukuku sadece kendilerine göre kullanıyor. Bir önceki yönetim hukuksuzluk yapıyor, yerine gelen yönetim o hukuksuzluğu devam ettiriyor. Bizim gelişimizle birlikte kulübün hukuk departmanı sadece yöneticilere çalışmayacak. Armaya, camiaya, kongre üyelerimize, sporcularımıza çalışacak. Kulüp yönetimlerinin otokrasiye dönüşmesinin en önemli sebeplerinden biri üyelik yapısı. Kimse kulübün büyümesini istemiyor. Kongre üyelerinin kontrol edilebilir, istediğine oy veren yapıda olmasını istiyor” dedi.

Tekinoktay daha sonra 4B üyelik manifestosunu detaylarıyla anlatarak ilk hedeflerinin kongre üye sayısını 100 bine çıkararak taraftarın kulübü yönetmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Tunç Kip örneği

Türk futbolundaki en büyük sorunun eğitim olduğunu belirten Hürser Tekinoktay, dinleyiciler arasında yer alan Beşiktaş’ın efsane altyapı hocalarından Davut Şahin ve Müslüm Gülhan ile kendisinin 90’lı yıllarda Beşiktaş altyapısında uyguladıkları sistemi anlatarak “Biz Beşiktaş’ın imkanlarıyla çocuklara sunduğumuz dinlenme, beslenme, antrenmanın yanı sıra Müslüm hocamızın desteğiyle çocukların eğitimiyle idman programlarını birbirine entegre ettik. Ve şimdi biz diyoruz ki spor meslek lisesi kuracağız. Çocuk sabah evden çıktıktan sonra okuluna gidecek, idmanını yapacak, beslenecek, istirahat edeceği lojmanı olacak, akşam da evine teslim edeceğiz.” dedi.

Tekinoktay, eğitim alanındaki sözlerine şöyle devam etti:

“Spor meslek lisesini bitiren çocukların üniversiteye gitmesi lazım. BJK Üniversitesi’ni kuracağız. Üniversitemizde kendi antrenörümüzü, sağlıkçımızı, araştırmacılarımızı, spor hukukçularımızı yetiştirmek istiyoruz. Beşiktaşlılar iyi bilir Tunç Kip isimli bir futbolcumuz vardı. Feldkamp, Toshack, Scala ve Briegel zamanında 4 üst düzey hoca ile çalışan bir sporcumuz. Dikilitaş’ta oynuyordu, Davut hocamız onu Beşiktaş’a kazandırdı. Müslüm hocamız da Çavuşoğlu Lisesi’nde okumasını sağladı. Bitirdikten sonra da Haliç Üniversitesi BESYO’da okudu. Şimdi ise Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Ve bu çocuk genç takımda oynadı, daha sonra A takıma çıktı, 10 yıl profesyonel futbol oynadı, liseyi bitirdi, üniversiteyi bitirdi, şimdi üniversitede öğretim üyesi. Bizim bu modeli yaymamız lazım.”

Paylaş:

Bir Yorum Yaz