Skandal Hakem Halis Özkahya Sergen Yalçın’ı iki kez oyunda atmış ve provake etmişti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın Fenerbahçe maçında sonra “Halil Umut Meler’i bir daha Beşiktaş maçlarında görmek istemiyoruz” şeklindeki açıklamasının ardından MHK’nin yaptığı hakem ataması, Beşiktaş taraftarlarının sert tepkisini çekti.

Beşiktaş – MKE Ankaragücü maçının hakemi Halis Özkahya da aynı Halil Umut Meler vakasında olduğu gibi ilk kez yine tekrar Beşiktaş Ankaragücü maçına verilmişti.

İlk yarının son haftalarında hakem yönetimlerinden bir hayli şikayetçi olan Sergen Yalçın, ilk Ankaragücü maçında Larin’in golünün iptal edilmesinin ardından kenarda çok sinirlenmiş ve “Buz gibi golü yediniz! VAR’a neden bakmıyorsunuz!” sözleriyle Halis Özkahya ve ekibine tepki göstermişti.

Halil Umut Meler vakasında olduğu gibi bu sefer de Sergen Yalçın’ı provake etmiş bir hakemin Beşiktaş’In maçına verilmesi taraftarlar arasında büyük tepki aldı.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU ?

Kasımpaşa-Yeni Malatyaspor maçının 84. dakikasında oyundan atılan teknik direktör Sergen Yalçın’a sosyal medyada destek verilirken Yalçın’a ‘Defol’ dediği öne sürülen hakem Halis Özkahya’ya ise tepki vardı.

Halis Özkahya’nın bu maçta Sergen Yalçın’a ‘Defol git’ dediği iddia edildi.
Kasımpaşa karşılaşmasının 84. dakikasında, takımı 2-1 öndeyken bir pozisyon nedeniyle Hakem Halis Özkahya tarafından çift sarı kartla kırmızı kart görerek tribüne gönderilen Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Özkahya’nın kararına büyük tepki göstermiş, mücadelenin hakeminin ise Sergen Yalçın’a ‘defol’ dediği iddia edilmişti.

“HERKES ŞOKE OLDU”

Sergen Yalçın, maçın ikinci yarısında skorun 2-1’e geldiğini ve oyunun kontrolünün kendilerine geçtiğini, takımının sahada istediği formatı oluşturduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rakip takımın oyunu döndürme ihtimalinin olmadığı bir süreç başladı. Kırmızı karta kadar biz çok daha iyi oynuyorduk. O kadar sıkıntıya rağmen maçı çevirmesini bildik ama tam istediğimiz pozisyon oluşmuşken hakem arkadaşın, Robin Yalçın’ı ikinci sarıdan kırmızı kartla oyundan atması bizi çileden çıkardı. Eğer bir maçta böyle bir sarı kart gösterirsen en az 4’er, 5’er oyuncuyu atman lazım. Herkes şoke oldu, maçtan sonra da pozisyonu izledik. Sarı kart olsa atsın tamam problem değil ama sen bir takımın kaderiyle bu kadar basit bir şekilde oynayamazsın. Biz orada çok zor bir mücadelenin içindeyiz. Kazanacak pozisyonu yakalamışız, kazanırsak lider olacağımız pozisyonu yakalamışız. Bizim oyuncumuzu çok basit bir sarı kartla atarak, rakip takımın tekrar oyuna dahil olmasını sağlamak son derece yanlış bir şey.”

Hakemin kendisine sarı kart gösterdiği pozisyonda oyuncularına bir şeyler anlatmaya çalıştığını kaydeden Yalçın, şunları söyledi:

“Orada hakemle hiçbir temasım yok. Bana sarı kartı dördüncü hakem göstertiyor ki zaten ikinci yarı başladıktan sonra 4. hakem ne oyunu ne rakip kulübeyi seyrediyor, ben görüyorum, sürekli beni seyrediyor. Dördüncü hakem olarak senin benimle ne işin var, sen oyunu seyredeceksin, saha içini, rakip kulübeyi takip edeceksin. Hepsini birden takip etmen gerekirken, ben içeriye bir şey söylediğimde dördüncü hakem sürekli benim kulübenin önünde, benimle kontak halinde. Böyle bir şeye ne gerek var, oynadığımız müsabakalarda böyle bir şey görmedik. Hakem bana sarı kart göstermeye geldiğinde, hakemin bana sarı kart gösterdiğini görmüyorum. Oyunculara ne yapmaları gerektiğini anlatırken, hakem bana en az 30-40 metre uzaktan sarı kart gösteriyor. Kartı gösterdikten sonra dönüp gitmesi gerekirken, hakem gitmiyor. ”

Yalçın, kendisinin Türk futboluna mal olmuş bir insan olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİRKEN SARI KART GÖSTERDİ”

“Yıllarca bu ligde oyun oynamışım, sen benden küçüksün senin yaşın kaç? Senin bana orada saygı göstermen gerekirken sarı kartı göster, gel de ki ‘Hocam sarı kart gösteriyorum, biraz daha sakin ol, oyundan atabilirim, biraz dikkat et’ gibi bana uyarılar yapması gerekirken, bana 30-40 metreden sarı kart göstererek, tekrar maçı yönetmeye gitmiyor. Buraları saygısızca ve yanlış, bunlar olmaması gereken şeyler. Bu, her teknik direktör için geçerli, sadece benim için değil. Bir hakemin amacı, oyuncular veya teknik direktörü sahadan atmak değil, sahanın içinde tutmak. Ben 10. haftayı oynuyorum, 4 UEFA Kupası oynadım, hiçbir hakemle böyle bir sorun yaşamadım.

“HAKEMİN TAVIRLARINA İNANAMADIM”

Biz hakemin tavır ve davranışlarına şoke olduk. Oyundan atılmalar çok önemli değil atabilirsin, ceza da yiyebilirim çok önemli değil. Bu cezaları herkes yiyor. Bu saygısızca tavırlar bizi çok sıkıntıya soktu. Bana el kol hareketleri yapıyor, sen bir teknik direktöre el kol hareketleri nasıl yapıyorsun, senin böyle bir yetkin mi var? Sen bana yaptığın saygısızlıkları çık sokakta başkasına yapsana bir bakalım. Hakemin tavırlarına inanamadım.”

“HAKEMLERİN YALAN RAPOR YAZMAMALARI GEREKİRDİ”

Maçla ilgili yazılan raporları okuduğunu ve raporların birbirini desteklediğini belirten Yalçın, “Beraberce planlanarak, yazılan bir rapor var ortada. Hakaret zaten var, el kol hareketleri var, hakemin bana karşı saygısızca bir davranışı var. Yani hakem bana karşı öyle bir görüntü sergileyecek şeyi kendinde nereden buluyor? Onlar raporlarında birçok yalan yazmış ama ben duymadığım için yalan söylemeyeyim. Hakemlerin raporunu okudum, üzüldüm, bu kadar birbirini tamamlayan yalan rapor yazmamaları gerekirdi. Daha dürüst olmaları gerekirdi, biz onları daha dürüst biliyoruz.” diye konuştu.

“SAĞDUYULU OLMASAK BÜYÜK OLAYLAR ÇIKARDI

Sergen Yalçın, karşılaşmanın ardından soyunma odasında da yaşanan olaylar olduğunu, hayatlarında görmedikleri şeyleri gördüklerini anlatarak, şunları ifade etti:

“Soyunma odası basmalar, polisler, oyuncular, biz orada sağduyulu olmasak… Sağ olsun Kemal hoca da çok sağduyuluydu, kendisine teşekkür ediyorum. Biz orada sağduyulu olmasak soyunma odasında çok büyük olaylar çıkardı. Önüne geçilemeyecek olaylar soyunma odası koridorunda olabilirdi. Rapora bakıyorum, maçtan 5 dakika sonra soyunma odasına girmişim. Maçtan sonra federasyon yetkililerine ‘İçeri girip eşyalarımı alabilir miyim?’ diye sordum, alabileceğimi söylediler. Rapora ‘Maçtan sonra 15 dakika beklemeden hoca soyunma odasına girdi’ yazılmış. Ben izin istedim, yetkililer ‘Problem yok, girebilirsin.’ dedi. Ben kuralın nasıl olduğunu bilmiyorum, izin alıp da girdim. Bana ‘Hocam tribüne çıkman lazım, fotoğraf çekeceğiz.’ dediler, ben tribüne çıktım, maçı izledim.”

“EGOSUNA YENİK DÜŞTÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM”

Oyundan atılmasına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yalçın, “Bilmiyorum, egosuna yenik düştüğünü düşünüyorum. Yazık, böyle egolu bir şekilde kenardaki teknik direktörlere hiçbir hakem böyle davranmamalı, çok ayıp bir defa.” değerlendirmesinde bulundu.

Haliş Özkahya’ya Malatya MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Sergen Yalçın’a sosyal medya hesabından destek vererek, “Ülkemizin önde gelen sporcularından, milli futbolcumuz, Yeni Malatyaspor’umuzun teknik direktörü ‘SergenYalçınYalnızDeğildir'” paylaşımı yaptmıştı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise “Yeni Malatyaspor’umuzun kıymetli hocası  ‘Sergen Yalçın YalnızDeğildir’, takımımızın teknik direktörü Sergen hocamızın her zaman yanındayız”  paylaşımında bulunmuşlardı.

Share.

Leave A Reply