Kılıçdaroğlu ve seçim analizi

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Kılıçdaroğlu ve seçim analiziİstanbul’da hayli renkli bir belediye seçimleri izlenecek. Kemal Kılıçdaroğlu umulanın da üzerinde bir performans gösteriyor şimdilik…

Bu duruma bakıldığında Kadir Topbaş için kolay bir seçim olmayacak gibi görünüyor.

Seçimlere daha çok uzun bir süre var. Bu yüzden kesin tahminler yapmak, kamuoyu yoklamalarının doğru sonuçlar verdiğini söylemek hayli güç.
Ancak siyasi gözlemciler ve İstanbul siyasetini yakından izleyenlerin altını çizdikleri çok önemli bir nokta var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için en az 15 ilçede seçimi almasının zorunlu olduğunun altı çiziliyor.

Bu durumda CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanması için sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun çabası yetmeyecek.
Yine siyasi gözlemcilerin öngörülerine dayanarak İstanbul’da hangi ilçenin Kemal Kılıçdaroğlu’na nasıl destek verebileceğinin analizini yapalım…

Kadıköy: Selami Öztürk’ün iyi oy alması bekleniyor. Kemal Kılıçdaroğlu açısından rakiplerine fark atması beklenen ilçe olarak görülüyor. Ancak farkın daha da artması için Selami Öztürk’ün çok iyi çalışması gerekiyor.

Beşiktaş : DSP’den Ayfer Atay’ın aday olması ile birlikte CHP’li başkan İsmail Ünal’ın oylarında düşme bekleniyor. Bu ilçede AK Parti’nin Sibel Çarmıklı’yı aday göstermesi ile oylarını artıracağı konuşuluyor. Bu ilçede Kemal Kılıçdaroğlu’nun DSP’ye gidecek oyları da almak için çaba içinde olması gerekiyor.

Büyük Çekmece : Hasan Akgün burada CHP’nin oylarını yükseltecek. Geçmişte ANAP’a giden oyların da Kemal Kılıçdaroğlu’na akması bekleniyor.

Güngören : Bu ilçede Lemi Çelik (Eski Trabzonsporlu Futbolcu) çok iyi çalışıyor. CHP’nin en iyi adaylarından biri olarak görülüyor. Lemi Çelik’in CHP’nin pek fazla şanlı görünmediği bu ilçede seçimi bile alabileceğini konuşuluyor. Kemal Kılçdaroğlu için büyük şans olarak görülüyor bu gelişme…

Bağcılar : Kemal Kılıçdaroğlu u ilçede çok çalışmalı…

Kartal : CHP’nin hatta SHP’nni etkin isimlerinden Mehmet Moğultay’ın bu ilçede hala büyük bir ağırlığı var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdür yapan Moğultay’ın bu defa da ona destek vermesi çok önemli bir şans yaratabilir.

Bayrampaşa : Bahri Sipahioğlu aday gösterildi. Nasıl bir çalışma yapacağı Kemal Kılıçdaroğlu’na nasıl bir katkısı olacağı pek bilinmiyor.

Bahçelievler : Kemal Kılıçdaroğlu’nun en fazla oy alacağı ilçelerden biri olacak. Başkan adayı Saffet Bulut büyük bir ihtimalle seçimi kazanacak ve Kemal Kılıçdaroğlu’na da büyük oy sağlayacak.

Tuzla : Çok güçlü bir aday olarak görülen Cemil Ekşi’nin kılıçdaroğlu’nun önemli şanslarından biri olduğu söyleniyor.

Kağıthane : İlçenin AK Partili başkanı çok seviliyor. Seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’nin adayı Zeynel Öztürk ise çok tecrübeli bir isim. İlçede çok seviliyor. Seçimi kazanmazsa bile iyi oy alabilir.

Sultanbeyli : CHP adayı Osman Nuri Bedir herkes açısında sürpriz yapabilecek bir isim olarak görülüyor.

Bakırköy : CHP’li başkan Ateş Ünal Erzen oy patlaması yapabilecek icraatlar yapmadı. Buna karşılık karşısında DSP’den Ahmet Bahadırlı ve AK Parti’den Oğuz Satıcı gibi iki güçlü isim var. CHP’nin burada seçimi kaybetmesi bile gündeme gelebilir. Bu durumda Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ilçeye çok yüklenmesi gerekiyor. Ahmet Bahadırlı’ya hatta Oğuz Satıcı’ya gidecek oyların bir kısma Kılıçdaroğlu’na gelebilir.

Şimdilik ilçelerden gelen bilgiler böyle haftaya diğir ilçelerden gelen son bilgileri analiz tmeye devam edeceği…

Paylaş:

Bir Yorum Yaz