İşçiler başkaldırdı, Beşiktaş Belediyesi geri adım attı

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı taşeron ASTEM firmasında çalışan yaklaşık 300 işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıkları için, şantiye önünde eylem yaptı, çöp araçlarının çıkışını engelledi.

Beşiktaş Belediyesi’nda çalışan temizlik işçileri, şantiye önünde toplandı, paraları ödenene kadar işe başlamayacaklarını söyledi, çöp araçlarının çıkışına izin vermedi. İşçiler, maaşlarının düzenli ödenmediğini ve 3 aydır maaş alamadıklarını belirtti. Keyfi olarak haftalık izinlerinin engellendiğini, 8 aydır mesai ücretlerini ve maaş farklarını alamadıklarını söyledi. Temizlik işçileri, taşeron şirketin belediyeden almasına rağmen işçilerin aylıklarından 125 TL yemek parası kestiğini de söyledi.

Her şeye faiz bindi

Sendikalı çalışmak isteyen işçiler, çalıştıkları firmanın Türkiye genelinde iş yapan bir firma olduğunu ve bu yüzden çoğunluğu yakalayamadıkları için sendika da kuramadıklarını dile getirdi. Maaşlarını alamadığı için kirasını ödeyemeyen ve evinden atılan bir işçi; “Şu an benim çocuklarıma mahalleden para toplayıp bakıyorlar. Adı da belediyenin altında çalışıyoruz. Benim elektriğime faiz binmiş, suyuma faiz binmiş. Onları ödemek için kredi kartı aldım, o da faize bindi” dedi.

İşçilerin temizliğe çıkmaması üzerine Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Gökhan Sarı, şantiyeye gelmek zorunda kaldı. “Sizin yapmış olduğunuz eylem firmaya değil Beşiktaş’a zarar veriyor” diyen Sarı’ya işçiler; “Evimizde tüpümüz yok, cebimizde yemek paramız yok” diyerek tepki gösterdi.

Taahhütlerin hiçbiri tutulmadı

İşçiler görüşme sırasında Sarı’ya; “Biz de burada toplanıp eylem yapmaya meraklı değiliz. Ama biz 80 günde bir maaş alıyoruz. Bir çok arkadaşımızın elektriği kesildi. Siz ‘bir sıkıntınız olursa gelin’ demiştiniz. Ama size geldiğinde arkadaşlarımız randevu alamayıp döndüler. Bize verilen taahhütlerin hiç biri tutulmadı” dedi.

İşçiler, belediyeye geri adım attırdı

Sarı’nın “Bugün Ocak’tan itibaren mesai farklarıyla Haziran’a ait maaşlarınız verilecek, Cuma gününe kadar da bütün alacaklarınızı almazsanız belediyeye yürüyün” demesi üzerine işçiler, iş başı yapma kararı aldı.

İşçiler, Sarı’nın sözünü kendi aralarında tartışırken firma yetkililerinin çöp arabalarını çıkarmaya çalışması üzerine arabaların çıkmasına izin vermediler. Firma yetkilileriyle işçiler arasında çıkan arbede de bir kişi eylemdeki işçilere bıçak çekti. Eylemcilerin müdahalesi üzerine bıçak çeken kişi kaçırıldı ve ona iş verilmeyeceği garanti edildi. (ATILIM)

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: