Divan üyelerinin tepkileri artıyor! “Stadın maliyet detayları neden açıklanmıyor?”

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +
Tevfik Yamantürk

Vodafone Park’ı kimin yaptığı, 500 milyon lira olarak açıklanan maliyetin detayları, yönetimin suskunluğu gibi konularda divan üyelerinin Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk ve kulüp yönetimine tepkileri sürüyor.

Son günlerde medyada Beşiktaş’ı özellikle Vodafone Park konusunda camiayı rencide edici yayınların arttığına vurgu yapan divan üyeleri, Vodafone Park’ın 500 milyon lirayı bulan çok yüksek inşaat maliyetinin detaylarının açıklanmamasının basın yayın organlarında ve televizyonlardaki söyleşilerde dedikoduları ayyuka çıkardığını belirtiyor.

Tepki ve taleplerini Divan Kurulu Başkanlığına yazılı olarak ilettiklerini belirterek bu dilekçeler doğrultusunda Beşiktaş Postası’na açıklamalarda bulunan üyeler, şu ifadeleri kullandı:

“40 bin kapasiteli Statların her birinin 250 milyon lira civarında mal edildiği düşünüldüğünde bizim stadımızın 500 milyon lira maliyetinin detaylarının kamuya açıklanması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde de Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Stadı biz yaptık’ gibi bir beyanatta bulunması konuya başka ve zorunlu bir gerekçe yüklemiştir.

Tüm bu olumsuzluklar, stat imalat maliyet hesapları, devletten alınan ödemeler ile Derneğimizin kasasından çıkan harcamaların şeffaf bir şekilde kamuya açıklanmasını gerekli hale gelmiştir.

Oysa ki, bu olumsuz gelişmeler ve şaibelere rağmen kulüp 2. Başkanı ve yönetimi sessiz kalırken sadece Fikret Orman bazı tv programlarında konuyu basit açıklamalarla geçiştirmeye çalışmıştır.

Kamu hizmeti veren kulüp hesaplarımızın şeffaf olması gerekirken ve hatta sorumlulukları altında olan yöneticiler de bunu aynen ifade etmelerine rağmen nedenlerini bilmediğimiz bir sebepten stat ile ilgili maliyet hesaplarıyla ödeme detaylarını açıklama yoluna gitmemektedirler.

Stat maliyet hesaplarında herhangi bir olumsuz durum yok ise açıklamamaktaki ısrarın sebebi nedir?

Bu çok hassas ve şaibeli konuya divan başkanlığı olarak el koymanıza, camiadan gizlenen konunun açığa çıkması için çaba sarf edeceğinize inancım tamdır.

Konunun ve maliyet/finans hesap kalemlerinin incelenmesi için “Stat Maliyet ve Finansman Araştırma Kurulu” kurulması için gereken çabayı göstermenizi talep etmekteyiz.

Bu çok şaibeli durumun 114 yıllık kulübümüze vereceği zararı göz önüne alarak hassasiyet göstermeniz ve acilen gereğini yapmanız gerektiğini saygılarımızla bilgilerinize sunarız.”

Tevfik Yamantürk’ün tavrı merakla bekleniyor

Divan üyelerinin bu talepleri karşısında Kurul Başkanı Tevfik Yamantürk’ün nasıl bir tavır takınacağı da merak konusu oldu.

Hatırlanacağı gibi, Beşiktaş’ın borç batağına gidişi sırasında eski Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, yaptığı uyarılar, açıkladığı borç rakamları nedeniyle yönetimin hışmına uğramıştı.

Yalçın Karadeniz’in büyük oy farkıyla başkan olduğu seçimin iptali için Ali Rıza Dizdar’ın açtığı davayla başlayan süreç, Fikret Orman ve yönetiminin de desteğiyle Karadeniz’in koltuktan edilmesiyle son bulmuş, Tevfik Yamantürk tek başına girdiği seçimde Divan Kurulu Başkanı olmuştu.

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: