Beşiktaş Eski Başkanı Fikret Orman, TGRT Haber’e konuştu: “2 Yıl oldu KPMG raporlarını açıklasınlar “

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

2 yıldır hiçbir yere demeç yermeyen Beşiktaş Eski Başkanı Fikret Orman sessizliğini TGRT Haber’e bozdu. Orman, Stüdyoda Futbol Ekstra’dan Gökhan Dinç’i evinde ağırladı ve tüm sorularına içtenlikle yanıt verdi.

“8 senelik başkanlık sürecimde işlerimi çok ihmal etmişti. Şimdi işlerime bakıyorum, çocuklarıma ve kendime vakit ayırıyorum. İyiyim, mutluyum, sağlığım iyi. Başkalığın stresi sabah 8’de başlıyor gece 1’e 2’ye kadar sürüyor. Zor bir şey başkanlık.” ifadelerini kullanan Orman, iyi bir görev yaptıklarını düşündüğünü söyledi.

PARALAR NEREDE? Gökhan Dinç: Paralar nerede başkan?

Fikret Orman: Bunu o algıyı yapanlara sormak lazım. Çok ayıp bir şey. Rapor çıktı çıkıyor, çıksın artık bu rapor ben de bileyim. Şu an ki CEO’muz o zaman finanstan sorumluydu. Paraya o bakıyordu. Onu da işe Ahmet bey aldı, Ahmet bey de hem finansmana bakıyor, hem de icra kurulu başkanı. Bir şey varsa onlara sormak lazım. Hep algı yapıldı.

VİDA TRANSFERİ
Vida’nın parası yüksekmiş. Vida bonservissiz alınmış bir oyuncu. Yeni bir oyuncu transfer ettik, sağ bek(Rosier). 5 milyon Euro bonservis verdik. 5 yıllık kontrata göre yılda 1 milyon Euro yapıyor. Bunu da biz bonservissiz almışız. Dünya finalini oynamış bir oyuncu bu. Adam iyi oynayıp, takım şampiyon olunca parasını ödedik de oldu. Oynamayınca bu para niye bu kadar verildi. Başarı olunca herkes sahipleniyor. Ben bu zamana kadar 100 milyon Euro’nun üstünde oyuncu satmışım. Beşiktaş 113 yıllık tarihinde öyle bir gelir elde etmemiş. Biz marka değerini yükselterek oyuncu satmışız, gelir elde etmişiz, stat yapmışız. Hep bir algı. Paralar nerede? Cevap versinler işte. Ben iktidarda değilim ki. O süreçte çok üzüldüm.

AHMET NUR ÇEBİ
Ahmet Nur Çebi ile 6.5 yıl çalıştım. Çok saygı ve ilgi gösterdim Ahmet Bey’e. Ben bıraktıktan sonra Ahmet bey devam etsin benim için sıkıntı yok ki. Şu andaki yönetimdeki arkadaşlar her gün bana gelirlerdi: ‘Başkanım bu senin altını kazıyor’ diyorlardı, ben de uğraşmayın Ahmet bey yapmaz diyordum. Şimdi onları yönetim kuruluna almayınca onlar beraber olup bana saldırıyorlar. Komedi ilişkiler ama üzücü. Bu işler gelecek geçecek, finalde yüz yüze bakıyorsun. Aynı ortamlardasın, karşılaşıyorsun. Neden bu kadar kin, nefret var bilemiyorum. Hiç tahmin etmezdim, şaşırdım ve üzüldüm.

ŞENOL GÜNEŞ
Şenol Güneş hiçbir takımda 4 yıl çalışmamış. Şenol hocayla yapılan kontratlarda Ahmet Nur Çebi de vardı. Şu anda Ahmet Nur Çebi, Sergen hocayla çalışmak istiyor. Sergen hocayla ayrılmak istemiş, onun vereceği karar. Tutmak ister tutar, tutmak istemez tutmaz. Ben hiçbir hocanın evine gidip yalvarmam. Ben Şenol hocanın evini bilmem, konuşulacak yer kulüptür. Şenol hocayla kontrat süremiz bitti, çok da iyi olarak öpüşerek ayrıldık.

ABDULLAH AVCI
Şenol hocadan sonra Abdullah Avcı ile çalışmaya karar verdik. Yönetim kurulunda tartıştık, konuştuk ve öyle bir karar verdik. Benim de istediğim bir hocaydı, çok da düzgün bir insandır. Abdullah Avcı bizde 11-12 milyon TL’lik 3 senelik bir kontrattı. Bu sene Sergen hoca 30 milyona çalışıyor. Sözleşmenin içinde cezai bir madde yok. Bunun bilinmesi lazım. Abdullah hocanın da bunu açıklaması lazım. Benim Beşiktaş’ı karıştırmak gibi bir niyetim olmadığı için susuyorum, göğüslüyorum, geçer diyorum. Geçmiyor. Abdullah Avcı’nın kontratını biz yaptık. Bizden sonra gelen yönetim bozdu. KAP’a olan açıklamada tek taraflı olarak feshettik diyor. Del Bosque’den hiçbir farkı yoktur. Del Bosque’de tek fark Yıldırım Demirören yönetimi sözleşmeyi yapmış ve yine aynı yönetim feshetmiştir. Anlaşmadan feshetmiştir. Burada da biz yapmışız, Ahmet Nur Çebi yönetimi tek taraflı feshetmiş. Bir kontratı tek taraflı feshetmenin şartları nedir? Kontratta ne şartlar varsa yapacağız demektir. Sonrasında anlaşmak istemişler, oturmuş konuşmuşlar. Mahkemeye gitmeden lav edelim diye bir sözleşme konuşmuşlar.

Konuştukları sözleşmede Abdullah Avcı ücretini alacak, ne zaman bir takımda çalışmaya başlarsa o kulüpte eğer aynı paraya çalışırsa ki Trabzon’da aynı paralara çalışıyor sanırım. Bu şartlarda sözleşmede bitecekti. Orada bir kefalet mevzusu oluşmuş. Abdullah Avcı, Çebi’den kefalet istemiş. Başkan bunu kabul etmemiş. Olabilir. Ahmet Ürkmezgil de Abdullah Avcı’ya Beşiktaş’ta kimsenin parası kalmaz, bir şey olursa da ben de burdayım demiş. O da kabul etmiş kefalet de olmadan. Senet de olmasın sözleşme denilmiş. Ne kadar süre boşta kalırsa Beşiktaş kulübü parasını ödeyecek. Bir kulübe giderse de sözleşme feshedilecek denilmiş ve bu sözleşme imzalanmamış. Beşiktaş Kulübü bu sözleşmeyi imzalamamış. İmzalamayınca Abdullah Avcı mahkemeye gitmiş, mahkemede de sözleşme tek taraflı feshedildiği için bir karar vermiş. Bunun benimle ne alakası var? Del Bosque’nin sözleşmesini fesheden Yıldırım Demirören yönetiminin suçu var. Beşiktaş o sözleşmeye 8.5 milyon Euro para ödemiş. Bu sözleşmeyi de tek taraflı olarak anlaşmadan fesheden şu anki yönetim, suçlu ben. Sözleşmede özel ve cezai bir madde yok. Salt bir sözleşme. 11 milyon tl den 3 yıllık sözleşme. Sözleşme çok pahalı değil. Şu anki Beşiktaş’ın hocasının aldığı paraya bakılsın. Arada öyle bir fark yok. Ayrıca şu anda pandemi dönemi. O günün bütçeleriyle bugünküler farklı. Bütün işlem algı üzerine.

AHMET NUR ÇEBİ’Yİ GÖRSEM SELAM VERMEM

Ahmet Nur Çebi’ye asla mobbing yapmadım. Çebi senelerde içinde biriktirmiş. Öyle algılıyorum bugün. Bizle beraberken böyle bir durum yoktur. Ahmet Nur Çebi’yle olan duygusal ilişkimi kestim. Yolda görsem selam vermem. Ben ona hiçbir kötülük yapmadım. Hayatım boyunca da saygı gösterdim. Ben başkanım o benim yanımda çalışıyordu. Hep el üstünde tuttum, abi dedim.
Erdal Torunoğulları ile Ahmet Nur Çebi birbirini yerlerdi. Erdal Torunoğulları dış transfere bakardı, Çebi bana niye haber vermediniz diye kavga ederlerdi, ben araya girerdim. Hangi dönem Ahmet Nur Çebi’yi ezmişim, Erdal Torunoğulları cevap versin. Ben Çebi’nin muhatabı değilim. Ben kamuoyunda anlatıyorum.

BEŞİKTAŞ’I DÜNYA MARKASI YAPTIM
Avrupa’dan geldim, 2 gün var liste verilmesine. Beşiktaş’ın büyük abileri beni aradı, ‘kulüp çok zor durumda, aday olman lazım, kayyuma gidecek yoksa kulüp’ denildi. İki günde aday oldum. 330 Milyon dolar borcu olan kulübe. O halde aldık, stadını yaptım, bütün tesislerini yaptım. Eskisini de ben yapmıştım. Beşiktaş’ı dünya markası yaptım. Statları yaptık. 3 sene deplasmanda oynadık. Stat gelirimiz olmadı. 2 sene Avrupa’ya gidemedik.

Çebi yönetimi beğendiğim işler yaptı. Aboubakar’ın maça çıkmamasını süreci güzel yönetildi. Bu durumlarda dirayet gerekir. Çok da methetmem. Benimle ilgili algı yapıyorlar. Bana karşı operasyonun kralı var. 3. Şampiyonluğun gitmesi, hepsini biliyorum. Günü geldiğinde konuşacağım.
Yepyeni bir stat yaptık. 750’ye yakın bayanın kombinesi vardı. Şimdi eskiye mi dönüyoruz acaba? Göreceğiz bunları. Tabii pandemi de var.

BAŞKAN OLACAK MI?
Bu soru bana çok soruluyor. Bilmiyorum. Şu anki fikrim olmam gibi görünüyor. Bazı zaman hırslandırıyorlar beni. Ben Ahmet Nur Çebi ile hiç seçime girmedim. Seçime girip karşılıklı yarışmadık. Biz Ali Koç-Aziz Yıldırım gibi değiliz. Seçim savaşı yapmadık biz. Bazı zaman kızıyorum ama şu an öyle bir düşüncem yok. Açıkcası çok mutluyum.

Beşiktaş şampiyon olduğunda çok sevindim. En son maçımızda acayip derece sevindim. Beşiktaş’ın mutluluğunu istiyorum. Şu an 16. şampiyonluğumuzu aldık. Keşke çomak sokmasaydılar da şu an 18. şampiyonluğumuzu alsaydık. Keşke Fenerbahçe’den evvel 4. yıldızımıza kavuşsak. Bunlar bizim camialarımızın başarıları.

Bir divan toplantısında dedim ki ‘benim moralimi bozmayın, Beşiktaş için çalışıyoruz’ dedim. Galiba orada öğrendiler, sırf benim moralimi bozmak için hareket edildi. O andan sonra hem benim motivasyonum bitmişti hem de ne yapsak algısı farklı olmaya başlamıştı. Ben koltuğa yapışmış değilim ki babamın malı da değil. Bir gün bırakacaktık o gün nasipti öyle de bıraktım.

EN BÜYÜK PİŞMANLIĞI
Maç bittik sonra konuşmak çok kolay. Maçtan önce konuşmak zor iş. Sergen hoca çok başarılı oldu takdir ediyorum. Olmasaydı farklı olacaktı. Barcelona Dembele’yi, Coutinho’yu, Griezzman’ı aldılar. Çöp. Futbol böyle bir şey. O an mantıklı gelebilir ama sonra olmayabilir. Ljacic ilk sene müthiş top oynadı. Kiralık aldık, sonra bonservisini aldık. Geçen sene şampiyonluğun en önemli oyuncularından bir tanesi Ghezzal’dı. Geçen sene müthiş top oynadı. Beşiktaş bonservisini alıp takıma kattı. Ya Ljacic gibi olursa. Sen bunu kötü niyetle aldın, bu alınır mı denir mi? Kaza yaptıktan sonra konuşmak kolay. Ben herkese iyi davranırdım ama görüyorum arkamdan yapılanları. Şu an olsa daha sert bir başkan olurdum. Daha neler var da polemik oluşturacak şeylere girmeyelim.

KULÜPLER BİRLİĞİ BİLDİRİSİ
Kulüpler Birliği her camianın temsil edildiği bir yer. O senenin sonunda kim şampiyon oldu? Galatasaray şampiyon oldu. Öyle denildiği gibi kutsal ittifak olsaydı Galatasaray şampiyon olabilir miydi?

BEŞİKTAŞ TARAFTARINI ÇOK SEVİYORUM
Beşiktaş taraftarını çok seviyorum. Çok ilgi alaka gösteriyorlar. Futbolda taraftar olmadığı zaman hava olmuyor. Şu anda yapılan her şey bizim yaptığımı şeylerin kopyası gibi. Takımı teknelerle getirmek falan. Yeniliğe ihtiyaç var. Yönetime mesaj olsun. Yeni bir vizyon lazım. Taklitler her aslını yüceltir. Yeni bir bakış açısıyla yeni sezona girmek lazım. İnşallah hayırlı bir sezon olur. Güzel bir sezon olur. Beşiktaş geçen sene çok başarılıydı. Ben çok önemsiyorum şampiyonluk adetlerini. Avrupa’da başarı da istiyoruz ama zor. 3 sene önceyle makas çok açıldı. Yönü daha çok genç oyunculara çevirmekten başka çare yok gibi.

Paylaş.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Beşiktaş Eski Başkanı Fikret Orman, TGRT Haber’e konuştu: “2 Yıl oldu KPMG raporlarını açıklasınlar “ - Medya Oluşum

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: