Beşiktaş Belediyesi’nden Dalan’ın hastanesi için yıkım kararı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bedrettin Dalan’a ait Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’ne yıkım kararı geldi.

Üniversite de İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıkardı.

Beşiktaş Belediyesi, Ergenekon soruşturmasının firari sanıklarından Bedrettin Dalan’ın başkanı olduğu İSTEK Vakfı bünyesindeki Yeditepe Üniversitesi’nin Balmumcu’daki göz hastanesi hakkında “Ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı.

Üniversite de İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı aldırdı.

Dava sürerken Beşiktaş Belediyesi, hastanenin elektrik, su ve doğalgazın kesilmesini istedi. Hastane, Beşiktaş Balmumcu’da “Eğitim” alanı olarak belirlenen bölgede 2006 yılının son aylarında Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’ni hizmete açtı. Eğitim alanı üzerine kurulan hastaneye ruhsat alınmadı.

Bir ihbar mektubu üzerine göz hastanesinin ruhsatsız faaliyet gösterdiğini tespit eden Beşiktaş Belediyesi, işlem başlatarak, yıkım kararı aldı.

Tüm altyapı hizmetlerinin kesilmesi için BEDAŞ’a, İSKİ’ye ve İGDAŞ’a yazı gönderdi. İşletme ruhsatı olup olmadığı yönünde YÖK’e, Sağlık Bakanlığı’na ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne de görüş sordu.

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü hastanenin işletme ruhsatı olmadığını YÖK ise bulunduğunu bildirdi.

Belediye, YÖK’ten bu ruhsatın iptalini isterken, Dalan ve üniversite yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Beşiktaş Belediyesi’nin girişimlerine karşılık İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı aldıran Yeditepe Üniversitesi, hastanenin faaliyetlerini durdurdu. ‘Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’ yazısının üzeri boyanarak kapatılırken, hastalara 1.5 ay sürecek tadilata girildiği bildiriliyor.

Haber: Sabah gazetesi

Share.

Leave A Reply