Aşçıoğlu’nu haklı bulan TBMM: TFF Kurulları bağımsız değil

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski yöneticilerinden ve Fulya’nın müteahhidi Yaşar Aşçıoğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığı başvuru sonuçlandı.

TFF Kurulları’nın kendisine verdiği cezalar sonrası görevinden istifa eden Yaşar Aşçıoğlu, kararların hukuka aykırı, mesnetsiz olduğunu ileri sürerek bu kurulların kendisi hakkında verdiği kararların yok hükmünde sayılmasını istemişti.

Aşçıoğlu’nun talebi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan çıkan kararda TFF Kurulları’nın bağımsız olmadığı ayrıca iyi yönetim ilkelerine uyulmadığı ifade edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından TFF ‘ye de iletilmek üzere çıkartılan tavsiye kararlarında özellikle kurulların bağımsız olmadığı ve bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

TFF’ye yapılan 4 tavsiye ve uyarı şöyle;

1- TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında yapılacak olan soruşturma ve yargılamalar FIFA Etik Kodu ve TFF mevzuatları da göz önüne alınarak hukuka uygun yapılmalı.

2- TFF Statüsü’nde, Disiplin Kurulu Talimatı ve Tahkim Kurulu Talimatlarında tarafsız ve bağımsızlığı sağlayacak çalışmalar yapılmalı.

3- Tahkim Kurulu kararları gerekçeli şekilde hazırlanmalı bu heö taraflara verilmeli hem de TFF ‘nin internet sitesinden yayımlanmalı.

4- TFF , iyi yönetim ilkelerinden “kanunlara uygunluk”, “şeffaflık”, “hesap verilebilirlik”, “nezaket”, kararların gerekçeli olması” ilkelerine uygun davranmalı.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz