250 imza için Divan Kurulu’ndan tüzüğe aykırı ve skandal talepler!

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Mayıs ayında yapılacak seçim öncesi Beşiktaş Divan Kurulu, başkan adaylarının toplaması gereken 250 imza konusunda skandal taleplerde bulundu!

Seçim tarihinin belli olmasının ardından Divan Kurulu yaptığı duyuruda başkanlığa aday olacakların toplaması gereken 250 imza için tüzükte yer almayan garip taleplerde bulundu.

Kulübün internet sitesinden yapılan duyuruda şu şartlar öne sürüldü;

“Kulübümüzün Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Tüzüğümüz gereği Başkan adaylarının toplaması gereken en az 250 imzalı dilekçe

1 Noter tasdikli dilekçe, (her dilekçe münferid olarak tanzim edilecektir.)

2 Kulüp Binamızdaki Divan Başkanlık Sekreteryasında, Divan Yöneticisi huzurunda ıslak imzalı dilekçe,
şeklinde hazırlanacaktır.

Kulüp binamızdaki imzalar 11 Nisan 2019 Perşembe gününden itibaren hafta içi mesai günlerinde 13.00-17.00 saatleri arasında verilebilecektir.

Bir Kongre üyemiz ancak bir Başkan adayı için önerge verebilir.”

Tüzük açık! Bu talepler tüzükte yok

Divan Kurulu’nun bu skandal açıklaması kongre üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. BJK Tüzüğünün 35. maddesinde 250 imzanın şartları açık bir şekilde yazıyor;

“Başkan adayı olabilmek için Genel Kurul üyeliğinde 5 (beş) yıllık sürenin doldurmuş olması ve Genel Kurul’a katılma hakkına sahip en az 250 (iki yüz elli) üyenin adaylık başvurusunda, bulunacak kişiyi Divan Başkanlık Kurulu’na yazılı olarak önermesi gerekir. Öneren üyelerin adı, soyadı ve sicil numaraları dilekçeye eklenir ve bu bilgiler, Divan Başkanlık Kurulu tarafından kontrol edilir.”

Görüldüğü gibi 250 imza ile ilgili tüzük maddesinde noter onayı şartı, her kongre üyesinin sadece bir aday için önerge verebilmesi gibi şartlar bulunmuyor.

Paylaş:

Bir Yorum Yaz