Kategoriler: Dünya Haberleri Magazin Haberleri

Venedik Karnavalı yine rengarenk

İtalya’nın ünlü kenti Venedik’i renklendiren karnaval başladı.

Dünyanın dört bir yanından gelen yüzbinlerce kişi, güncel hayatlarını etkisi altına alan sorunları bir tarafa bırakmakla kalmayıp, üzerlerine giydikleri birbirinden göz alıcı kostüm ve maskelerle adeta kimliklerinden de sıyrıldı.

Hürriyet’in haberine göre karnavalını güneş ışıkları altında karşılayan kentte, haftalardır devan eden hummalı hazırlıklar hayata geçirilmiş oldu. Açılış töreninde sadece meyve ve sebzelerden hazırlanan Venedik’in simgesi dev aslan maketi büyük ilgi gördü. Her yıl olduğu gibi San Marco Meydanı’nda yapılan ‘Melek Uçuşu’ gösterisiyle karnaval resmen açıldı.

Karnavalın vazgeçilmezi olan ‘Melek Uçuşu’ birkaç yıl öncesine kadar Türk Uçuşu olarak adlandırılıyordu. Rivayete göre 1500’lü yılların ortalarında Osmanlı’dan bir akrobat Venedik’e gelir. Bu akrobat maharetini göstermek için San Marco Meydanı’nın yakınındaki bir geminin yelken direğinden San Marco Bazilikası çan kulesine bir halat gerdirir. Elinde sopası, yelken direğinden çan kulesine kadar yürüyerek tam bir denge gösterisi yapar. Bu gösterinin ardından da Venedik Dükası’ndan bir kese altın alır. Takip eden yıllarda bu göteri, Türk Uçuşu olarak karnavalın vazgeçilmezlerinden biri olur. Ancak Venedik ile Osmanlı arsındaki savaş dönemlerinde bu gösterinin, hapisanelerde tutulan Türk esirlere yaptırıldığı ve tamamına yakınının halattan düşerek vahşice öldüğü de rivayetler arasında yer alıyor. Karnavala vahşet gölgesi düşürmemek adına son yıllarda bu gösteri Melek Uçuşu olarak değiştirildi. Her yıl ünlü bir isim, güvenlik kuşatması altında bu gösteriyi yapıyor. Bu senenin meleği ise ünlü İtalyan kağıt bebek Bianca Brandolini D’Adda oldu. San Marco Bazilikası Çan Kulesi’nden meydana gerilen çelik bir halatın ucunda birkaç dakikalık uçuş yapan D’Adda, “Uçma duygusu harika bir şey” dedi.

BU YILIN MARİA’SI MISS ITALYA’YA KATILACAK

Karnavalın bel kemiği gösterilerden bir diğeri ise Marialar Geçidi. Eski zamanlardaki bir geleneğe göre, her yıl, evlenmek isteyen genç kızlar arasından 12’si seçilir, bölgenin asilleri tarafından sadece bir günlüğüne emanet kıyafet ve mücevherlerle donatılarak adeta prenses gibi muamele görerek evlendirilirdi. Bu gelenek açılış programında ete kemiğe büründü. Venedik’de yaşayan 12 genç kızın katılımıyla yapılan yürüyüş, San Marco Meydanı’nda sona erdi. Bu sene geleneksel programa ek olarak, tek tek sahneye çıkarılıp karnavala katılanlara tanıtılan güzeller arasında bir seçim yapılacağı ve kazanan güzelin Miss İtalya Güzellik Yarışması’na katılma hakkını elde edeceği duyuruldu. Kazanan güzel karnavalın sonunda açıklanacak.

24 SAAT EĞLENCE

Venedik’de 16 Şubat gününe kadar devam edecek karnavalda eğlence kesintisiz olacak. Kentin hemen hemen her köşesi sanat gösterilerine evsahipliği yapacak. Bu arada tarihi balolar da yeniden vücut bulacak. Sadece açılış programına 70 bin kişinin katıldığı karnavala ilk hafta katılımının 150 binin üzerinde olması bekleniyor.

KARNAVAL TARİHİ

Karnavalın simgesi olan ve Hristiyanlık öncesi kültürden kalan maskeler, o dönemde günlük yaşantının bir parçasıydı. Özellikle kimliğini gizlemek isteyenlerin başvurduğu maske kullanımı, etik değerlerin kaybında da büyük rol oynadı. Fahişeler ve kumarbazların yanısıra peder ve rahibelerin de kimliklerini gizlemek için maske kullanıp aktif seks hayatına katıldıklarının ortaya çıkması maske kullanımının sadece karnavalla sınırlı kılınmasına neden oldu.

Marco Polo’nun seyahatleri kenti doğu ve uzakdoğuya bağladı ve ticari önemini arttırdı. Bu da kentteki çoşkuyu hep taze tuttu. Temelini pagan kültüründe yer alan baharı karşılama kutlamalarından alan Venedik Karnavalı’nın tarihi resmi olarak 1298 yılına dayansa da gayrıresmi yazışmalarda karnavalın geçmişi 1094’e kadar uzanıyor. 1800’lü yıllardan itibaren Venedik Krallığı’nın yıkılmasıyla el değiştiren Venedik’de sınırsızlığın simgesi olan karnaval da yasaklamalara maruz kaldı. Yasaklamalarla yüzyılı deviren karnaval, 1979’da küllerinden yeniden doğdu. Yeniden doğuşuyla birlikte ise karnavalın entellektüel kimliğine vurgu belirginleştirilerek, karnavalın amacının yılda bir kez de olsa zengin ve fakir, soylu ve sıradan insan arasındaki farkın kalktığı, herkesin eşitlendiği bir demokrasi simgesi olduğu görüşü güçlendi.

Yayınlandığı tarih: 09/02/2010 16:13