Kategoriler: Dünya Haberleri

Les Paul Google logosunda… Les Paul Kimdir?

Google özel logolarına bugün de modern elektro gitarın mucidi sayılan Les Paul için özel bir logo yaptı. Les Paul kimdir? Google Les Paul logosu…

Les Paul kimdir?

Gerçek adı Lester William Polsfuss olan Les Paul bundan tam 96 yıl önce 9 Haziran 1915’te ABD’nin Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. 8 yaşında armonika çalarak müziğe başlayan Les Paul bir süre banjo çaldıktan sonra gitar kullanmaya başladı. Les Paul 13 yaşında gitarist olarak para kazanmaya başladı. Dönemin ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere katılan Les Paul lise eğitimini yarıda bırakarak tamamen müzik piyasasına yöneldi.

Les Paul 1930’lı yılların ortalarında kendi elektro gitarını geliştirmek için karar aldı. 30’lı yılların elektro gitarları mikrofonlarla manyetik etkileşim oluşturup rahatsız edici bir ses çıkarması Les Paul’u bu arayışa itti. Tasarladığı “The Log” isimli gitar ilk modern elektro gitar olarak kabul ediliyor. Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır. Les Paul, dünyanın en popüler gitar markası olan Gibson ile 1950’lerde geliştirdiği modeli ile tüm zamanların en fazla satan elektro gitarını da geliştirmiştir. Les Paul 13 Ağustos 2009’da, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Bir şehir efsanesine göre ünlü gitarist Les Paul arabası kontrolden çıktığında kolunu karısını korumak için kaldırır. Araba çarpar, kol parçalanır. Doktorlar dirseğinin artık hareket edemeyeceğini, bir pozisyonda sabitleneceğini ve ölene kadar öyle kalacağını söylediklerlinde tek sözü “bana gitarımı getirin” olur. Gitarı güç bela kucağına alır, eline bir de pena, çalacakmış gibi yapar, sonra da doktorlara “kolumu bu açıyla sabitleyin” der, öyle de yapılır.

Yayınlandığı tarih: 09/06/2011 09:36

Paylaş