Kategoriler: Gündem Haberleri

Beşiktaş İlçesi

İlçe yapısı
Beşiktaş’ın tarihsel gelişimine baktığımızda, ilk olarak mitolojik çağlarda karşımıza çıktığını görürüz.Bizans döneminde tanınmış ve Osmanlı döneminde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.Ayrıca hem devlet görevlilerinin hem de halkın yaşadığı bir semt olmasından dolayı da farklı yapısal değişikliklere rastlamak mümkündür.

Semtin ticari merkezi konumunda olan Köyiçi’nde birçok farklı etnik gruptan insan yaşamaktaydı.Lale devri ile İstanbul’da yaşanan toplumsal değişimin önemli mekanlarından birtanesi olma özelliğine de sahiptir.Cumhuriyet döneminde ise şehir planlamasında yapılan değişiklikler göze çarpmaktadır.

Ticari özellikleri
İlçe ticari bakımdan oldukça gelişmiştir,Ticaretin ne derece canlı olduğunu Avrupa standartlarına uygun alışveriş merkezleri ( Akmerkez ) , plazalar ve uluslararası otel işletmeleri ayrıca , Nobel ve Pfızer ilaç fabrikaları ile yıldız Porselen işletmesiyle görmek mümkündür.Bunlara ek olarak,130 bine yakın ufak alışveriş merkezi, 2 bin şirket merkezi, 85 banka şubesi, sermaye piyasasında faaliyet gösteren kuruluşları da sayabiliriz.

Karakteristik özellikleri
İlçe kıyı kesimde olmasından ve tarihi olarak önemli bir geçmişi bulunmasından dolayı turizm açısından oldukça önem taşımaktadır.İlçede 3 kültür merkezinde sinema, tiyatro gösterimi yanı sıra panel ve çeşitli kurslara yönelik çalışmalar da yapılmaktadır.Bu tip merkezler sayesinde ilçe kültürel bakımdan oldukça gelişmiştir.Ayrıca Beşiktaş spor klubü merkezi de ilçede yer almaktadır.

Görülecek , gezilecek önemli turistik yerler
Bizans ve Osmanlıya başkentlik yapmış olan İstanbul’un birçok yöneticilerinin ilçede ikamet etmelerinden dolayı günümüzde  birçok saray, köşk, müze, kasırlar, korular ve yalılalara rastlamak mümkündür.

Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Fer’iye Sarayları ve Ihlamur Kasrı bunlara örnek olarak gösterilebilir.Cami, havra, kilise ve sinegogların yanı sıra tiyatro,sinema,alışveriş merkezleri gibi birçok gezilip görülecek yerleri bulabilirsiniz.

İsimlerde Beşiktaş: Beşiktaş tarihten günümüze gelene kadar çeşitli yapılara ve olaylara göre değişik isimler almış olup birçok isimle anılmıştır.Örneğin,ilk çağlarda İasonion diye adlandırılmıştır.Daha sonraları Arheion’u ,erken Bizans dönemlerinde de Daphne ve Ayios Mamas gibi isimlerle anılmıştır.Evliya çelebini seyahatnamesinde yazdığına göre Osmanlı dönemi öncesindeki ismi taş beşik anlamına gelen Konapetro idi.Günümüzde ise Beşiktaş isminin nasıl oluştuğunu öğrenmek için bazı yazılı kaynaklara baktığımızda Beşiktaş adının aslının Beştaş olduğu karşımıza çıkar.Beştaş ismi ise Barbaros hayrettin paşanın gemilerini bağlamak için kıyıya yaptırdığı beş taş sütundan gelir.Beştaş zamanla halk arasında değişerek Beşiktaş olmuştur.

Yorumlar

  • bencede çok güzel bir site bu bence ödevi olanlar bu siteye girebilir.Çok beğenDim.Çok GÜzel tEşekKÜrler

Güncel Haberler

  • Spor Haberleri

“Beşiktaş’ın Çıkarlarını Koruyacak Bir Başkan Çıkmayacak mı?

NationalTurk yorumcusu Müslüm Gülhan'ın Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Hürser Tekinoktay ile ilgili kaleme…

2 gün önce
  • Spor Haberleri

Aker Çıtak: Bunlar Hukuk da Bilmiyor!

Fulya davasında konunun kapandığını ve Beşiktaş'ın zarara uğratılmadığını iddia eden Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi…

6 gün önce
  • Spor Haberleri

3 Milyon TL Nakit Vermiş! Çebi’den Demirören’e Teşekkür

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, canlı yayında eski başkan Yıldırım Demirören'e 3 milyon lira bağış…

6 gün önce
  • Spor Haberleri

Büyük Skandal! Çebi: “Fulya’da Beşiktaş’ın Kaybı Yoktur, Konu Kapanmıştır”

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'ın Fulya projesinde zarara uğratılmadığını, konunun kapandığını iddia etti. Aynı…

6 gün önce
  • Spor Haberleri

Başkanlar, Yönetimler Değişti, Şan Ökten Tesisleri’nin Kaderi Değişmedi

Beşiktaş için kamp yeri bakmaya gittiği seyahatte yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Şan Ökten, vefatının…

1 hafta önce
  • Spor Haberleri

Sözleşmesini Feshetti! 2.5 Milyon Euro Bonservis Ödenmişti

Beşiktaş'ın İspanyol stoperi Victor Ruiz alacaklarının zamanında ödenmediği gerekçesiyle sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Son…

3 hafta önce