Beşiktaş'ı takip et !
Mustafa Kamil Abitoğlu kimdir?
23 Mayıs, 2009 | 14:27

Mustafa Kamil Abitoğlu, Antalya bölgesi hakemi ve 15 yıldır hakemlik yapıyor. Turizmcilikle uğraşıyor. 2005-2006 sezonundan bu yana Süper Lig’de düdük çalıyor. Yaşıyla doğru orantılı olarak MHK tarafından biraz geç keşfedilen bir hakem. Yani yerel liglerde, 2. ve 3. liglerde bir hayli uzun süre görev yapmış bir hakem. Alt yapısı var. Antalya’dan bu hakemin gün ışığına çıkması özellikle devre arasında yerli ve yabancı kulüplerin Antalya’ya akın etmesi ve burada çeşitli turnuva maçlarının düzenlenmesi ve bu maçlarda kendini göstermesi nedeniyle üst klasmana terfi ettirildi.

Türkiye Süper Ligi’nde görev yapan 35 hakem içinde en az baskı altında kalan, objektif kararlar vermeye özen gösteren, göze batmamayı çoğu zaman başarabilen, ancak topun oyunda kalması için avantaj uygulamasına da riayet eden bir hakem tipi Mustafa Kamil Abitoğlu.

Bu tip müsabakalarda eyyam kararları çok kez yürürlüğe giriyor. Ancak Abitoğlu, tabiri caizse en az eyyam yapan hakemlerden biri. Küçük ve net olmayan şaibeli faullere düdük çalmayıp topu oyunda tutma isteği var. Dolayısıyla avantaj ilkesini sürekli işletiyor. Oyunda akıcılığı sağlamaya özen gösteriyor. Çok mecbur kalmadıkça penaltı, sarı ve kırmızı kartlara yanaşmıyor. Bu sezon Sivasspor-Beşiktaş ve Fortis Türkiye Kupası’ndaki Sivasspor-Fenerbahçe maçlarında görev yaptı. İlk defa bir derbi maçında görev yapacak.

Objektif değer yargılarıyla meseleye baktığımızda bugüne kadar oynanan derbi maçlarında güvenilen, inanılan hakemlerden Selçuk Dereli, Cüneyt Çakır, Yunus Yıldırım, Ankaralı polis memuru Bünyamin Gezer, Fırat Aydınus gibi hakemler görev yaptılar. Şimdi yepyeni, fazla yıpranmamış bir hakemi atamakla MHK doğrusunu yaptı. Ama bu çok iyi maç yöneteceği anlamına da gelmiyor.

Hakemlikte şöyle bir şey vardır. Bir hakemi amatör kümede izlersiniz. Öyle güzel, üst düzeyle maç yönetir ki, standart bir yönetim tarzı gösterir ve değer kazanır. Daha sonra bu hakem profesyonel ve daha üst düzey bir maça verilir ve bizler yani hakem hocaları deriz ki “o amatör maçtaki değer yargılarını, objektif kararlarını bu maçta da gösterdiğin takdirde başarılı olacaksın” Hiçbir hakem baskı altında kalmadım diyemez. Ancak Mustafa Kamil Abitoğlu’nun en az etkilenen hakem olduğunu söyleyebilirim.

Bu maçta Galatasaray skor avantajı yakalasa bile Abitoğlu’nun kararları Beşiktaş lehine tezahür etmez. Yine objektif değer yargılarıyla maçı tamamlama gayretinde olur. Sonuç olarak Mustafa Kamil Abitoğlu, bu maçı kaldırabilecek güçte.

Beşiktaş Postası Yorumları
    1 Yorum
  1. kazım kamburoğlu - 19 Ekim 2009 | 09:33

    gs trabzon maçındaki kararlarıyla burda yazılanlar birbirlerini tutmuyor. örneğin objektif kararlar vermeye özenn gösteren bir hakem diyorsunuz ama gs lehine birçok yanlış karar verdi. bana göre bunlsarın birçoğunu bilerek ve isteyerek verdi. ardanın yaptığı harekete kırmızıyı gösteremeyen, düdükten sıonra topa vuran sabriye sarı kart göstermeyen, trabzonsporun penaltısını vermemesi artniyetliydi.

Yorum Bırakın

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beşiktaş, Beşiktaş Haberleri, Cahit Göveren, Cahit Göveren Yazıları, Hakem yorumları, Mustafa Kamil Abitoğlu, Mustafa Kamil Abitoğlu kimdir?, Mustafa Kamil Abitoğlu'nun kariyeri,

Beşiktaş'ı takip edin !

Domain