Beşiktaş'ı takip et !
Ferdi Arslan cinayetinde delil karartma iddiası
05 Haziran, 2010 | 15:56

Polis memurları E.H ve M.B’nin Çarşı cinayeti davasında delilleri 15 bin euro rüşvet karşılığında karartarak azmettirici Süleyman Asığığan’ı korudukları öne sürüldü.

Sabah gazetesinin haberine göre İstanbul Emniyeti’nde görevli polis memurları E.H ve M.B’nin kamuoyunda Çarşı cinayeti olarak bilinen Ferdi Arslan’ın öldürülmesi davasında, azmettirici Süleyman Asığığan’ı korumak amacıyla suç delillerini rüşvet karşılığında kararttıkları ileri sürüldü. Polisteki bu skandal Frankfurt ve Belçika’dan gelen uyuşturucu çetesi ihbarları doğrultusunda Süleyman Asığığan’ın dinlemeye alınmasıyla ortaya çıktı. Dinlenen Asığığan’a, teknik takip biriminde çalışan Z. adlı bir polisin uyuşturucu operasyonuyla ilgili içerden bilgi sızdırdığı ve bazı ses kayıtları dinleterek, “Bu kişileri tanıyor musun?” diye sorduğu iddia edildi. Polisin hazırladığı fezlekeye ve savcılığın ayırma kararına göre, böylece dinlendiğini anlayan Asığığan buna rağmen telefonda rahatça konuşmayı sürdürdü. Tam bu sırada, 1 Eylül 2007’de Beşiktaş’ta Süleyman Asığığan’ın adının karıştığı Çarşı cinayeti işlendi. Turgay Kösedağ adlı Beşiktaş taraftarının yaralandığı olayda kulübün tanınmış taraftarlarından Ferdi Arslan öldürülmüştü. İddiaya göre azmettiriciler ise Çarşı grubunun lider kadrosundan olan Osman Alpay Ketenci, Emniyet Müdürü M.O ve Süleyman Asığığan idi. Asığığan’ın, olayın hemen ardından, o dönemde İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nde çalışan E.H ve M.B ile görüşerek kendisini korumalarını istediği öne sürüldü.

15 BİN EURO RÜŞVET

Çarşı cinayeti soruşturmasında görevli iki polis memurunun 15 bin euro karşılığında, Asığığan’ın da cinayete neden olan kavgaya karıştığını cinayeti soruşturan cumhuriyet savcısından gizlediği ileri sürüldü. İddialara göre Polisler bununla da kalmadı, cinayetin tetikçilerinden bir numaralı katil zanlısı Osman Alpay Ketenci’yle Asığığan vasıtasıyla görüştü. Suçlularla yüz yüze görüştükleri halde onları yakalamayan polislerin, Asığığan’ı ifadeye çağıran savcıyı da oyaladığı iddia edildi. Polis memurları ayrıca davadaki sanık ifadelerini rüşvet karşılığında Süleyman Asığığan’a gösterdi. Asığığan’ın görüşmelerinde saptanan bu kayıtlar üzerine iki polis hakkında “suçluyu kayırma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, rüşvet almak ve vermek” suçlarından fezleke düzenlendi. Haklarında soruşturma başlatılan polislerden birinin görev yeri değiştirildi.

FERDİ ASLAN DAVASINDA KARAR GEÇEN HAFTA AÇIKLANMIŞTI

BEŞİKTAŞ’ın tribün liderlerinden Ferdi Arslan’ın, 1 Eylül 2007’de öldürülmesiyle ilgili 18 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Davada, Osman Alpay Ketenci’ye “Kasten öldürme” suçundan 25 yıl hapis 500 TL de adli para cezası, Murat Akyıldız’a 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 16 sanığın ise beraatine karar verildi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülen davaya tutuklu sanıklar Osman Alpay Ketenci, Murat Akyıldız, Özden Beşkazalıoğlu, Hazım Erdeniz ve Mehmet Beyhatun ile tutuksuz yargılanan Alpaslan Ketenci, Kemal Ulhanlı, Yavuz Akman, Ayhan Güner, Mustafa Akkaya, Ramazan Yıldız, Mert Vardar, Murat Çavuşoğlu, Suat Akyıldız, İsmail Şenol Kuru, Sinan Sarı, Hakan Selman Yalçın, Erkan Pişkin katıldı.

Duruşmada son savunmasını yapan tutuklu sanık Osman Alpay Ketenci, olaydan sonra suçu işlemediğinden emin olduğu için silahıyla birlikte teslim olduğunu belirtti. Osman Alpay Ketenci, “Sanıklardan Murat Akyıldız’ın silahının atılmak suretiyle yok edildiği ifade edilmektedir. Esasen onun silahının ele geçirilmesi halinde olayın somut olarak, onun silahı tarafından maktüle ateş edildiği anlaşılacaktır. Başta Murat Akyıldız’ın Ferdi Arslan’a ateş ettiği ve gerçeğin bu şekilde olduğunu ifade eden kişiler Ferdi Arslan’ın ölmesiyle bu yoldaki girişimlerinden vazgeçtiler. Benim ölen Ferdi Arslan ile hiçbir sorunum yoktu. Olaydan önceki tarihlerde ona bilet temin ettiğim de doğrudur. Ancak olaydan önceki duvar yazılarıyla da benim hiç bir alakam yoktur” dedi.

“CEZA ÇOCUĞUM İÇİN LEKE OLACAKTIR”

Olay sırasında yere ateş ettiğini söyleyen Osman Alpay Ketenci, Ferdi Arslan’ı öldüren kurşunu kendisinin sıkmadığını ve öldürme kastının da olmadığını söyledi. Haksız yere ceza almak istemediğini de söyleyen Osman Alpay Ketenci, “Haksız yere ceza almam halinde haksız olarak verilecek ceza çocuğum için leke olacaktır. Bu durum beni üzecektir. Özetle ben suçsuzum. Beraatimi talep ediyorum” dedi. Diğer sanıklar da bir önceki duruşmada yaptıkları esas hakkındaki savunmalarını tekrar ettiklerini belirttiler.

Sanık Murat Akyıldız, suça konu olan olayın bir kazadan ibaret olduğunu ve vicdanen de rahatsız olduğunu söyleyerek olay günü Ferdi Arslan’ın küfür ederek üzerlerine saldırdığını, bu sırada da arkadan bir el silah sesi duyduğunu söyledi. Kendisine ateş edildiğini düşündüğü için silahını çıkararak havaya ateş ettiğini söyleyen Murat Akyıldız, “Silahımı çıkartıp havaya doğru tutarken tetiğe dokundum. Silah bir el ateş aldı. ikinci el tutukluluk yaptı sonra parmağımı kurtarmak için uğraştığım sırada silah ikinci kez patladı. Olay bundan ibarettir” dedi.

Kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, sanıklardan Osman Alpay Ketenci’nin olay tarihinde Ferdi Aslan’ı kasten öldürdüğü sabit görüldüğünden kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına, sanığın duruşmalardaki iyi hali gözetilerek, cezanın 25 yıla indirilmesine karar verdi. Ayrıca sanık Osman Alpay Ketenci’nin ruhsatsız silah bulundurup taşıdığı ve kullandığı sabit görülmekle bu suçtan da 1 yıl süreyle hapis cezasına ve 30 gün süreyle adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali gözetilerek, bu cezası da 500 TL adli para cezasına çevrildi.

Mahkeme Heyeti, sanık Murat Akyıldız’a ise olay tarihinde ölmeden evvel maktüle silahla öldürme kastıyla ateş ettiği gerekçesiyle kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, eylemin kalkışma aşamasında kaldığı anlaşıldığından sanığın, saptanan cezası meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığına göre takdiren müebbet hapis cezası yerine 15 yıl hapis cezasına, sanığın duruşmalardaki iyi hali gözetilerek, 12 yıl 6 ay süreyle hapis cezası almasına karar verildi.Heyet, sanık Murat Akyıldız’a yasak silah bulundurup taşıdığı ve kullandığı sabit görülmekle bu suçtan da 1 yıl süreyle hapis cezasına ve 30 gün süreyle adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali gözetilerek, bu cezası da 500 TL adli para cezasına çevrildi. Ayrıca sanık Murat Akyıldız’a, olay tarihinde mağdur müşteki Turgay Kösedağ’ı silahla yaraladığı anlaşıldığı için bu suçtan 2 yıl 6 ay süre ile hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme Heyeti, sanık Özden Beşkazalıoğlu’nun olaydan sonra sanıklardan Murat Akyıldız’ın suçta kullandığı silahı yok ettiği anlaşıldığından, 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Sanıklar, Hazım Erdeniz, Özden Beşkazalıoğlu, Suat Akyıldız, Mehmet Beyhatun, Sinan Sarı, Hakan Selman Yalçın, Ayhan Güner, Kemal Ulhanlı, Yavuz Akman ve Murat Çavuşoğlu hakkında maktülün öldürülmesi ve Turgay Kösedağı’nın öldürülmeye kalkışılması suçuna katıldıkları suçlamasından delil yetersizliğinden beraatlerine karar verildi. Diğer sanıklar, Mehmet Vardar, Erkan Pişkin, Mustafa Akkaya ve Ramazan Yıldız, suçluyu kayırmak suçundan, İsmail Şenol Kuru ve Alparslan Ketenci’nin de suç delillerini yok ettiği suçlamasından beraat ettiler.

Beşiktaş Postası Yorumları
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Yorum Bırakın

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beşiktaş Gündemi, Ferdi Arslan, Ferdi Arslan Cinayeti, Ferdi Arslan cinayeti karar, Ferdi Arslan cinayeti karar duruşması, Ferdi Arslan delil karartma, Ferdi Arslan rüşvet, İstanbul Asayiş, Osman Alpay Ketenci, Süleyman Asığığan,

Beşiktaş'ı takip edin !

Domain