Beşiktaş'ı takip et !
Fahiş emlak vergisi zammına karşı tek yol mahkeme: Son gün 7 Eylül
25 Temmuz, 2017 | 15:15

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın isteğiyle emlak vergisine yapılan fahiş zamların ardından tepkiler devam ederken Sözcü yazarı Nedim Türkmen, vatandaşların yapması gerekeni yazdı.

Son dört gündür gerek bu sütunlarda ve gerekse gazetemizin ekonomik sayfalarında, Emlak Vergisi’nde 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa asgari birim değerlerinde; takdir komisyonlarınca yüzde 700’lere varan artışlar yapıldığı konusunu ve Emlak Vergisi mükelleflerinin neler yapmaları gerektiğini ayrıntılı bir biçimde, Sözcü okurlarının dikkatine sunduk. Bugün çok kısa bir özet yaparak konuyu tamamlamış olacağız.

Nedim Türkmen’in yazısının tamamı için tıklayın

Emlak Vergisi mükelleflerinin, Emlak Vergisi’ne tabi arsa, arazi ve gayrimenkullerinin bağlı bulundukları muhtarlıklardan asgari birim değer tespitine ilişkin takdir komisyonu kararlarını tebliğ almaları yapmaları gereken ilk iştir.

Bu tebliğden itibaren yapılması gereken ikinci iş; 30 gün içinde Vergi Mahkemesi’nde söz konusu takdir komisyonu kararlarının “nedensiz ve fahiş artış” gerekçesiyle iptali için dava açmaktır. Bu davayı aynı mahalle, aynı cadde ya da aynı sokakta oturan tek bir kişiye açtırarak da takdir komisyonu kararını iptal ettirmek mümkündür. Bu durumda takdir komisyonlarının yeniden belirledikleri asgari birim değerlerden aynı mahalle, aynı cadde ve aynı sokakta bulunan emlak vergisi mükelleflerinin de yararlanabileceğinin altını çizmemiz gerekmektedir.

Dünkü yazımızda dava açma süresinin sonunun, adli tatil nedeni ile eylül ayının ilk haftası şeklinde yazılması gerekirken son haftası olarak yer almıştır. Emlak Vergisi Mükelleflerinin adli tatili dikkate aldığımız da; en son dava açabilecekleri tarih 7 Eylül 2017’dir. Bu tarihe kadar dava açılmaması durumunda; nedensiz ve fahiş olarak takdir edilen değerler dikkate alınarak Emlak Vergisi ödeyeceğinizi unutmayınız.

Beşiktaş Postası Yorumları
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Yorum Bırakın

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beşiktaş, Beşiktaş Belediyesi, Emlak Vergisi, Emlak Vergisi Zammı, murat hazinedar, Nedim Türkmen,

Beşiktaş'ı takip edin !

Domain